Minnesota Girls Basketball State Champions 1976-2014

Year Class Champion Runners-Up Score
1976 A Redwood Falls Glencoe 41-28
  AA St. Paul Central Benilde-St. Margaretís 49-47
         
1977 A New York Mills Mayer Lutheran 40-39
  AA Burnsville St. Cloud Apollo 46-41
         
1978 A New York Mills Redwood Falls 64-55
  AA Bloomington Jefferson Regina 53-40
         
1979 A New York Mills Albany 61-52
  AA St. Paul Central Northfield 55-46
         
1980 A Albany Austin Pacelli 56-25
  AA Little Falls Hill-Murray 50-42
         
1981 A Heron Lake-Okabena Moose Lake 62-46
  AA Coon Rapids St. Paul Harding 60-42
         
1982 A Moose Lake East Chain 52-49 OT
  AA St. Cloud Apollo Rochester Mayo 53-44
         
1983 A Henderson Lake City 52-31
  AA Albany Edina 41-39 OT
         
1984 A Chisholm Eden Valley-Watkins 55-41
  AA Little Falls Burnsville 45-43
         
1985 A Staples Milroy 49-39
  AA Little Falls Mankato East 48-43
         
1986 A Midwest Minnesota East Grand Forks 54-38
  AA St. Louis Park St. Paul Highland Park 61-55
         
1987 A Rochester Lourdes Wheaton 33-31
  AA Mankato East Rocori, Cold Spring 50-47
         
1988 A Tracy/Milroy Storden-Jeffers 47-35
  AA Edina Rosemount 41-33
         
1989 A Storden-Jeffers Eden Valley-Watkins 76-52
  AA Osseo Little Falls 54-50
         
1990 AA St. Louis Park Elk River 60-50
  A Rochester Lourdes Storden-Jeffers 52-45
         
1991 AA Burnsville St. Paul Harding 59-54 OT
  A Rochester Lourdes New London-Spicer 53-28
         
1992 AA Burnsville Mounds View 53-36
  A Tracy Area New London-Spicer 61-52
         
1993 AA Bloomington Jefferson Roseville Area 42-34
  A Rochester Lourdes New London-Spicer 48-43
         
1994 AA Bloomington Jefferson Osseo 73-50
  A The Blake School New London-Spicer 39-36
         
1995 AA Rochester Mayo St. Cloud Apollo 74-49
  A Rochester Lourdes St. James 65-39
         
1996 AA Hastings Osseo 54-52
  A Tracy-Milroy The Blake School 40-38
         
1997 AAAA Rochester Mayo Woodbury 78-57
  AAA Alexandria Minneapolis North 52-43
  AA New London-Spicer Minnewaska Area 55-51
  A Hancock Red Lake Falls 56-50
         
1998 AAAA Bloomington Jefferson Cretin-Derham Hall 70-41
  AAA Minneapolis North Chaska 66-33
  AA The Blake School Caledonia 73-57
  A Christís Household of Faith   45-36
         
1999 AAAA Cretin-Derham Hall Moorhead 62-45
  AAA Minneapolis North Owatonna 72-44
  AA The Blake School Minnewaska Area 53-44
  A Brandon/Evansville Red Rock Central 61-46
         
2000 AAAA Osseo Eastview 80-53
  AAA New Prague Minneapolis North 64-62
  AA Rochester Lourdes Sibley East 57-25
  A Fosston Minnesota Valley Lutheran 64-50
         
2001 AAAA Lakeville Elk River 42-31
  AAA Marshall North Branch 56-39
  AA St. Michael-Albertville New London-Spicer 63-59
  A Fosston Eden Valley-Watkins 50-45
         
2002 AAAA Lakeville Blaine 55-46
  AAA Marshall Minneapolis North 61-46
  AA New London-Spicer Yellow Medicine East 43-31
  A Kittson Central Elgin-Millville 63-41
         
2003 AAAA Woodbury Eastview 61-42
  AAA Minneapolis North Duluth East 57-32
  AA Rochester Lourdes Breck 35-22
  A Fosston Hawley 48-36
         
2004 AAAA Hopkins Lakeville 63-45
  AAA Minneapolis North Willmar 56-39
  AA Breck Hawley 39-23
  A Wabasso Underwood 59-48
         
2005 AAAA Bloomington Kennedy Hopkins 44-38(OT)
  AAA Minneapolis North Academy of Holy Angles 71-45
  AA Rochester Lourdes Pequot Lakes H.S 50-33
  A Elgin-Millville Fosston 43-34
         
2006 AAAA Hopkins Bloomington Kennedy 65-48
  AAA Benilde-St. Margaret's Marshall 54-39
  AA Cannon Falls Crookston 66-50
  A Fulda GHEC 57-49
         
2007 AAAA St. Paul Central Minneapolis South 81-63
  AAA Becker DeLasalle 41-39
  AA Pipestone Albany 50-49
  A Fulda Hancock 42-34
         
2008 AAAA St. Paul Central Minneapolis South 49-44
  AAA Totino-Grace DeLaSalle 53-40
  AA Albany Jordan 62-52
  A Ada-Borup Barnum 51-40
         
2009 AAAA Minneapolis South Centennial 68-61
  AAA St. Michael-Albertville Minneapolis North 53-50
  AA Caledonia Howard Lake-Waverly-Winsted 62-52
  A Ada-Borup Cedar Mountain-Comfrey 61-31
2010 AAAA Lakeville North White Bear Lake 57-47
  AAA Hill-Murray Benilde-St. Margaret's 41-38
  AA Minnehaha Academy Braham 64-46
  A Barnum Goodhue 43-31
         
2011 AAAA Hopkins Eden Prairie 67-45
  AAA DeLaSalle Hill-Murray 63-43
  AA Minnehaha Academy Braham 68-61
  A Maranatha Christian Academy Nicollet 59-52
         
2012 AAAA Hopkins Osseo 77-55
  AAA DeLaSalle Richfield 65-45
  AA Providence Academy Sauk Centre 46-40
  A Maranatha Christian Academy Mt. Iron-Buhl 49-37
         
2013 AAAA Hopkins Bloomington Kennedy 68-45
  AAA DeLaSalle Red Wing 65-50
  AA New Richland-H-E-G H.S.  Braham 60-59
  A Minneota Ada-Borup 61-51
         
2014 AAAA Eastview Bloomington Kennedy 64-61
  AAA Park Center Marshall 73-71 3 O.T.
  AA NRHEG Kenyon-Wanamingo 71-61
  A Win-E-Mac Minneota 61-53
 

Copyright © 2014 MGBCA. All rights reserved.