skip navigation

For most up-to-date membership, use the  MSHSCA Membership Database (source for this data)  as of 02--6-2022

 

Current Nordic Coaches Assn. Members

Count Name School
1 Abery, Brian Rosemount H.S.
2 Adams, Eric Chaska H.S.
3 Anderson, Heath Math & Science Academy
4 Anderson, Jim Lake City H.S.
5 Anderson, Paula Ely H.S.
6 Berman, Melissa Eden Prairie H.S.
7 Boardman, Michelle Minnehaha Academy
8 Boonstra, Douglas Eden Prairie H.S.
9 Boyd, Araina Mesabi East H.S.
10 Boyle, Becky Tartan H.S.
11 Brault, Alexander Math & Science Academy
12 Brault, Erin Math & Science Academy
13 Burns, Brandon Osseo H.S.
14 Cardinal, Craig Northfield H.S.
15 Clark, Scott Andover H.S.
16 Collis, Jack Bloomington Jefferson H.S.
17 Cracraft, Charles Blake School (The)
18 Cran, Douglas White Bear Lake Area H.S.
19 Croft, Ben Cloquet-Esko-Carlton HS
20 Davies, Jeffrey Roseville Area H.S.
21 Dooher, Daniel Moorhead H.S.
22 Dooher, Tom Moorhead H.S.
23 Duffy, Don Lakeville North/South H.S.
24 Ekman, Steven Mesabi East H.S.
25 Ellenbecker, Robert Saint John's Prep
26 Evans, Ryan Centennial H.S.
27 Fish, Tyler Ely H.S.
28 Flanders, Charles Mora H.S.
29 Fuller-Kask, Bonnie Duluth East H.S.
30 Furlow, Jon Minneapolis South/Roosevelt
31 Gangi, Marlo Grand Rapids H.S.
32 Garretson, Julie Mounds View H.S.
33 Gifford, Matt Maple Grove H.S.
34 Goertz, Nona Duluth East H.S.
35 Gookins, Josh Proctor H.S.
36 Green, Dennis Coon Rapids H.S.
37 Guild, Britt Minnehaha Academy
38 Hale, Leslie Minneapolis Southwest H.S.
39 Hansen, Andrew Wayzata H.S.
40 Hanson, Christopher Brainerd H.S.
41 Hapness, Ralph Stillwater Area H.S.
42 harrison, susan Mound-Westonka H.S.
43 Haugen, Bradley Willmar H.S.
44 Hed, Paul Blaine H.S.
45 Heida, Paul Anoka H.S.
46 Heilman, Rich Lakeville North/South H.S.
47 Hendrickson, Mattia Little Falls H.S.
48 Herman, Mark Duluth East H.S.
49 Himes, Adam Robbinsdale Armstrong H.S.
50 Hohenstein, Todd Ely H.S.
51 Hokanson, Kate Benilde-St. Margaret's H. S.
52 Hommes, Gordon Two Harbors H.S.
53 Hopke, Stephen Robbinsdale Armstrong H.S.
54 Isom, Jon Saint Paul Highland Park
55 Jamison, Gregory Saint Cloud Cathedral H.S.
56 Jamison, Lisa Belle Plaine H.S.
57 Johnson, Dave Marshall School, Duluth
58 Johnson, Kevin Heritage Christian Academy
59 Josephson, Daniel Detroit Lakes H.S.
60 Kahn, Pasha Duluth Denfeld H.S.
61 Kallemeyn, John Elk River/Zimmerman/Rogers HS
62 Kask, David Duluth East H.S.
63 Kennedy, Nathan Holy Family Catholic H.S.
64 Kern, Sean Minnetonka H.S.
65 Kraftson, Torry Stillwater Area H.S.
66 Kust, Dave Breck School
67 LaFond, Nate Ely H.S.
68 Lageson, Robb Saint Paul Central H.S.
69 Larsen, Peter Mora H.S.
70 Lubarski, Nina Bemidji H.S.
71 Lundgren, Maxemilian St. Paul Academy and Summit School
72 Maijala, Arne Cloquet H.S.
73 McCollor, Brian Orono H.S.
74 Meehlhause, Michael TrekNorth H. S.
75 Miller, Michael Spring Lake Park H.S.
76 Moening, Brad Saint Paul Highland Park
77 Mork, Jason Winona/Winona Cotter HS
78 Myers, Larry Wayzata H.S.
79 Nelson, Dennis Coon Rapids H.S.
80 Norotn-Bower, Heather Saint Paul Central H.S.
81 Paulson, David Chaska H.S.
82 Polland, Jacob Minneapolis Washburn H.S.
83 Rapp, Jeremy Alexandria H.S.
84 Rietschel, Charles Champlin Park H.S.
85 Ryan, Mary Claire Brainerd H.S.
86 Sather, Tamara Chanhassen HS
87 Scharnberg, Joshua Fergus Falls H.S.
88 Schulze, Brett Hopkins H.S.
89 Schwen, Andrew Blaine H.S.
90 Simpson, William Stillwater Area H.S.
91 Snavely, Nicholas Sauk Rapids-Rice H.S.
92 Stertz, Craig Grand Rapids H.S.
93 Teichroew, Jacob Winona/Winona Cotter HS
94 Thone, Mark Edina H.S.
95 Torvi, Chris Irondale H.S.
96 Vickers Hager, Katelyn Mora H.S.
97 Voegele, Drew Park H.S.
98 Voss, Sid Hopkins H.S.
99 Walters, Mark Bemidji H.S.
100 Wanous, Michelle Breck School
101 Westerback, Erick Saint Thomas Academy
102 Wright, Ryan Forest Lake H.S.
103 Ziegler, James Detroit Lakes H.S.