skip navigation

CURRENT HALL OF FAME MEMBERS

2018
Craig Anderson, Pine Island Scott Christensen, Stillwater
Debbie Hegquist, Cambridge Wendy DeVorak Kohler, Alexandria
Kerry Linbo, Byron Mike Randolph, Duluth East
   
2017
Bud Bjornaraa, Aple Valley Linda Barstd Gust, St. Louis Park
Bruce Kugath, Shakopee Rick Ringeisen, Lakeville - Lakeville South
Dan Schneider, Lakeville - Lakeville North
   
2016
Lorne Grosso, Rochester Mayo Ruth Hayde, Ada-Borup
Michael Mahlen, Verndale John Peterson, Cambridge
Roy Nystrom, Albert Lea George Smith, Mahtomedi
Ron Stolski, Brainerd
   
2015
Gary Dierks, Mankato West Eugene Hildebrandt, St. James
Neil Johnson, Shakopee Jane Reimer-Morgan, Minnetonka
Don Seipkes, Henning
   
2014
Geri Dirth, Apple Valley Zigurd “Ziggy” Kauls, Mounds View
John Eberhart, Pine City William Franti, St. Cloud Tech
   
2013
Dave Barnum, Crookston Bill Baumann, North Branch
Sandra (Benci) Boss, Owatonna Milan Mader, Lakeville
Matthew Shetka, New Prague Bob Stewart, Mounds View
   
2012
Tom Saterdalen, Bloomington Jefferson Gary Schuler, Fergus Falls & Warren Alvarado Oslo
Bill Quenette, Moorhead Carolyn Hummel, Lakefield and Jackson County Central
Buz Rumrill, Glencoe-Silver Lake Dave Hylla, Proctor
   
2011
Michael Dreier, New London-Spicer Verdon Hasleiet, Elgin-Milville
Dick Norman, Rochester Mayo Gail Nucech, Hibbing
Chuck Scanlon, AppleValley
   
2010
Debbie Driscoll, Mahtomedi Jom Reinhardt, Rushford-Peterson
Walt Weaver, Apple Valley Warren Keller, Argyle
Al Eckmann, Austin
   
2009
Myron Glass, Rochester Lourdes Jerry Peterson, Bloomington Kennedy
Wayne Heisinger, Heron Lake Jerry Simpson, Woodbury
Glen Thieschafer, Melrose Ken VanDenBoom, Caledonia
   
2008
Gary Hokanson, Roseau Warren Bailey, Pipestone
Eldon Sparby, Middle River/Greenbush John Delozier, Cold Spring Rocori
Stuart Nordquist, International Falls Pete Beckerman, United South Central
   
2007
Art Downey, Edina Gordy Genz, Roseville Area
Dennis Ranta, Plainview Lowell Scearcy, Brainerd
Del Schiffler, Woodbury
   
2006
Bob McDonald, Chisolm Brian Kispert, Richfield
Bob Brink, Cold Spring George Sawyer, Wheaton
Bill Kroschel, Cottage Grove
   
2005
Al Bauman, Little Falls Jerry Daniels, Fosston
Elmer Luke, Hopkins-Lindberg Ted Pelzl, New Richland H-E-G
William Simpson, Stillwater
   
2004
Elaine C. Engle, Willmar Ken Nelson, Sauk Centre
Donald J. Nesheim, St. Peter Hartvick "Shocky" Strand, Moorhead
Bob Streetar, Grand Rapids
   
2003
Jim Flim, Winona Dean Taylor, Sartell-St. Stephen
Jim Senske, New Ulm George Larson, Cambridge-Isanti
Bob Hoisington, Minneapolis Central-Southwest
   
2002
Ken Baumann, Mahnomen Klemet Haugen, Austin
Jerry Riewer, Staples Grady Rostberg, Hutchinson
Richard Skogg, Duluth East
   
2001
Len Olson, Owatonna George Thole, Stillwater
Steve Kjornes, Westbrook - Walnut Grove Guido Kauls, Minnehaha Academy
Tink Larson, Waseca
   
2000
Noel Bailey, Aitkin Darryl "Skip" Boyum, Northfield
Darien DeRocher, Foley Jim Muchlinski, Marshall
Harold Schroeder, Blue Earth
   
1999
Bill Hare, Greenway Coleraine Mike Jurabek, Prior Lake
Pat Lanin, Hopkins Jerry Snyder, Lake City
Richard Traen, Delano
   
1998
Lou Cotroneo, St Paul Johnson Pete Herges, Albany
Albert "Bud" Higgins, Austin Ed Prohofsky, Mpls Marshall U High
Bill Rose, Rothsay
   
1997
Edgar Braun, Norwood-Young America Stan Canakes, Edina
Ron Malcom, Anoka Steve Lipp, Breckenridge
Stanton Thorson, St. Paul Highland Park
   
1996
Malcom "Mac" Doane, St Cloud Tech Chuck Elias, Mpls. Central
Jim Gotta, Moorhead Dave Peterson, Mpls. Southwest
Bill Selisker, Crosby-Ironton
   
1995
Walter Chapman, Mpls. John Marshall Bernard Broderick, St Paul Murray
Richard Lawrence, Eveleth Kerwin Engelhart, Rochester John Marshall
Tony Thiel, Battle Lake
   
1994
Kermit Aase, Brainerd Willard Ikola, Edina
Angelo Pergol, Cloquet Ron Raveling, Columbia Heights
Evar Silvernagle, Rochester
   
1993
Lloyd, Carlson, Win-E-Mac John Davies, Crosby-Ironton
Don Fox, Austin Stan Otness, Farmington
Bob Turner, St. Paul Como
   
1992
John Conzemius, Wadena-Deer Creek Mac Dahl, LaCrescent
Les Drechsel, Crookston Hugo Goehle, Hills-Beaver Creek
Al Wold, Rochester John Marshall
   
1991
Ralph Boline, Fosston Paul Busch, Roseville
Harlan Kirkeby, Lewiston Tom Mahoney, Fairmont
W. "Max" West, Brownton
   
1990
Jerry Bernatz, Chatfield Leo Grossman, Wabasso
Dick Lynch, Silver Bay Larry Ross, International Falls
Bob Ryan, St. Paul Humbolt Archie Sailer, Frazee
   
1989
Jack Conley, Forest Lake Wayne Dietz, Anoka
Roy Hokkanen, Cotton Clyde McDonald, St. Paul Harding
   
1988
Art Hass, Austin Jim Hastings, Duluth Central
Dale Scholl, Redwood Falls Lloyd Stussy, Wells-Easton
Don Swanson, Mpls. Patrick Henry
   
1987
Duane Baglien, Edina Chester Bisel, Lynd-Butterfield
Herb Claffy, Milaca John Rengel, Staples
Dick Seltz, Austin
   
1986
Bruce Frank, LeSueur Del Mollberg, Detroit Lakes
William Ochs, Bloomington Lincoln K.T. Smith, Breckenridge
Angelo Taddi, Nashwauk-Keewatin
   
1985
Fred Kellett, Brainerd Steve Kerzie, Gilbert
John Nett, Winona Cotter Milt Osterberg, Worthington
Rudy Rauker, Warroad
   
1984
Verne Herman, Plainview R. "Butzie" Maetzold, Hopkins
Ralph Skay, Thief River Falls Ab Strommen, Park
Louis Todnem, Mankato West
   
1983
Al Halley, Mpls Southwest A.J. Kramer, Roseau
Ralph Peterson, Plainview Bob Roy, St. Louis Park
Granville Smith, Park Arnold Veglahn, St. James
   
1982
Oscar Almquist, Roseau William Broekemeier, Cass Lake
Jerry Eckstein, Plainview William Hansen, Willmar
John Hermes, Fergus Falls Burt Munson, Mountain Lake
Herman Woock, Crosby Ironton
   
1981
Ove Berven, Austin Lloyd Holm, St. Louis Park
George Saunders, Pine City Earle Teas, Pipestone
Clifford Thompson, Eveleth Herb Wolf, Fairmont
   
1980
Art Avis, Hutchinson Wayne Courtney, Mpls. Roosevelt
George Haun, Staples George "Baldy" Hays, Blue Earth
Stan Nelson, Anoka Vern Morrison, St. Cloud Tech
George Rose, St. Paul Como Norman Wagner, Fisher