skip navigation

Rankings for 2019

May 23, 2019

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(4) New York Mills (S6)-(68)
2.(2) Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(57)
3.(5) Randolph (S4)-(52)
4.(1) Carlton (S7)-(49)
5.(3) NCE/UH Titans* (S8)-(48)
6.(11) Badger/GB-MR* (S8)-(33)
6.(6) New Ulm Cathedral (S2)-(33)
8.(9) Cherry (S7)-(24)
8.(8) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(24)
8.(9) Red Lake Falls (S8)-(24)


Others receiving votes: Browerville (S6)-(19), Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(18),Isle (S5)-(9), Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(4), Kimball Area (S4)-(4), Bertha-Hewitt/ Verndale Raiders* (S5)-(1), Frazee (S6)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,7,8
 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(60)
2.(2) Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(41)
3.(6) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(39)
4.(7) Norwood-Young America (S5)-(37)
4.(5) Park Rapids Area (S8)-(37)
6.(8) Thief River Falls (S8)-(36)
7.(3) Rochester Lourdes (S1)-(35)
8.(4) Pipestone Area (S3)-(29)
9.(13) St. Cloud Cathedral (S6)-(21)
10.(10) Proctor (S7)-(14)


Others receiving votes: Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(12), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(11),Chatfield (S1)-(9), Concordia Academy-Roseville (S4)-(3), Mounds Park Academy (S4)-(2), St. Peter (S2)-(2), Virginia (S7)-(2)
 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(48)
2.(2) Faribault (S2)-(43)
3.(3) Northfield (S1)-(41)
4.(4) Winona (S1)-(36)
5.(6) Cloquet (S7)-(28)
6.(8) Benilde-St. Margaret's School (S6)-(24)
7.(5) Chisago Lakes (S7)-(22)
8.(7) New Ulm (S2)-(18)
9.(10) Mankato East (S2)-(16)
10.(9) Rocori (S5)-(14)


Others receiving votes: St. Anthony Village (S4)-(8), Sartell-Saint Stephen (S8)-(7),Becker (S5)-(4), Mahtomedi (S4)-(2), Hill-Murray (S4)-(1


Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,3,5,6
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Forest Lake (S7)-(69)
2.(3) Maple Grove (S5)-(61)
3.(5) East Ridge (S3)-(60)
4.(4) Lakeville North (S1)-(58)
5.(2) Park (S3)-(47)
6.(8) Chanhassen (S2)-(39)
7.(7) Centennial (S5)-(32)
8.(6) Anoka (S7)-(29)
9.(9) Elk River (S8)-(25)
10.(11) Stillwater Area (S4)-(20)


Others receiving votes: Shakopee (S2)-(11), North (S4)-(8),Champlin Park (S5)-(7), Farmington (S1)-(1), Rogers (S5)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,3,4,5,7,8
 

 

 

May 16, 2019

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(3) Carlton (S7)-(60)
2.(2) Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(59)
3.(4) NCE/UH Titans* (S8)-(58)
4.(6) New York Mills (S6)-(54)
5.(1) Randolph (S4)-(52)
6.(7) New Ulm Cathedral (S2)-(44)
7.(5) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(28)
8.(10) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(22)
9.(8) Cherry (S7)-(17)
9.(13) Red Lake Falls (S8)-(17)


Others receiving votes: Badger/GB-MR* (S8)-(14), Kimball Area (S4)-(14),Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(10), Frazee (S6)-(10), Isle (S5)-(5), Browerville (S6)-(3), Bertha-Hewitt/ Verndale Raiders* (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,6,7,8
 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(93)
2.(2) Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(74)
3.(2) Rochester Lourdes (S1)-(71)
4.(5) Pipestone Area (S3)-(69)
5.(6) Park Rapids Area (S8)-(63)
6.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(61)
7.(7) Norwood-Young America (S5)-(52)
8.(10) Thief River Falls (S8)-(34)
9.(8) Chatfield (S1)-(20)
10.(16) Proctor (S7)-(17)


Others receiving votes: Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(16), Le Sueur-Henderson* (S2)-(16),St. Cloud Cathedral (S6)-(11), Concordia Academy-Roseville (S4)-(10), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(6), St. Peter (S2)-(4), Mounds Park Academy (S4)-(3), Rockford (S5)-(2), Virginia (S7)-(2)  


Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,3,4,5,6,7,8 
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(84)
2.(2) Faribault (S2)-(77)
3.(3) Northfield (S1)-(70)
4.(4) Winona (S1)-(57)
5.(5) Chisago Lakes (S7)-(44)
6.(7) Cloquet (S7)-(43)
7.(10) New Ulm (S2)-(30)
8.(7) Benilde-St. Margaret's School (S6)-(26)
9.(6) Rocori (S5)-(25)
10.(9) Mankato East (S2)-(21)

 

Others receiving votes: St. Anthony Village (S4)-(16), Becker (S5)-(14),Sartell-Saint Stephen (S8)-(14), Mahtomedi (S4)-(9), Hill-Murray (S4)-(7), Hermantown (S7)-(4), Academy of Holy Angels (S3)-(3), Sauk Rapids-Rice (S8)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,6,7,8
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Forest Lake (S7)-(56)
2.(1) Park (S3)-(53)
3.(4) Maple Grove (S5)-(48)
4.(3) Lakeville North (S1)-(46)
5.(5) East Ridge (S3)-(39)
6.(8) Centennial (S5)-(35)
7.(7) Chanhassen (S2)-(26)
8.(6) Elk River (S8)-(23)
9.(9) Anoka (S7)-(15)
10.(11) Shakopee (S2)-(12)

 

Others receiving votes: Stillwater Area (S4)-(11), Champlin Park (S5)-(10),North (S4)-(9), Rosemount (S3)-(4), Brainerd (S8)-(1), Farmington (S1)-(1), Rogers (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,5,7,8
 

 

 

 

May 9, 2019

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Randolph (S4)-(56)
2.(5) Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(54)
3.(7) Carlton (S7)-(51)
4.(6) NCE/UH Titans* (S8)-(49)
5.(2) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(47)
6.(4) New York Mills (S6)-(39)
7.(11) New Ulm Cathedral (S2)-(37)
8.(3) Cherry (S7)-(33)
9.(10) Isle (S5)-(28)
10.(13) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(17)


Others receiving votes: Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(14), Frazee (S6)-(11),Bertha-Hewitt/ Verndale Raiders* (S5)-(10), Red Lake Falls (S8)-(10), Badger/GB-MR* (S8)-(6), Kimball Area (S4)-(5), Hayfield (S1)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,7,8
 


 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(43)
2.(2) Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(42)
2.(3) Rochester Lourdes (S1)-(42)
4.(5) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(36)
5.(4) Pipestone Area (S3)-(35)
6.(6) Park Rapids Area (S8)-(27)
7.(7) Norwood-Young America (S5)-(26)
8.(8) Chatfield (S1)-(18)
9.(9) Le Sueur-Henderson* (S2)-(13)
10.(10) Thief River Falls (S8)-(10)

 

Others receiving votes: Concordia Academy-Roseville (S4)-(7), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(7),Pierz (S6)-(3), Sauk Centre (S6)-(2), Jackson County Central (S3)-(1) 

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,4,5,8
 

 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(70)
2.(1) Faribault (S2)-(66)
3.(3) Northfield (S1)-(62)
4.(4) Winona (S1)-(52)
5.(4) Chisago Lakes (S7)-(33)
6.(6) Rocori (S5)-(25)
7.(6) Benilde-St. Margaret's School (S6)-(24)
7.(10) Cloquet (S7)-(24)
9.(10) Mankato East (S2)-(20)
10.(17) New Ulm (S2)-(19)


Others receiving votes: Mahtomedi (S4)-(17), Hill-Murray (S4)-(15),St. Anthony Village (S4)-(15), Becker (S5)-(7), Waconia (S2)-(6), Hermantown (S7)-(5), Detroit Lakes (S8)-(4), Academy of Holy Angels (S3)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,5,6,7,8
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Park (S3)-(48)
2.(1) Forest Lake (S7)-(43)
3.(3) Lakeville North (S1)-(39)
4.(3) Maple Grove (S5)-(35)
5.(6) Centennial (S5)-(26)
5.(8) East Ridge (S3)-(26)
7.(7) Elk River (S8)-(16)
8.(6) Chanhassen (S2)-(15)
8.(9) Rosemount (S3)-(15)
10.(11) Shakopee (S2)-(13)

 

Others receiving votes: Champlin Park (S5)-(10), Farmington (S1)-(7),Stillwater Area (S4)-(6), Rogers (S5)-(4), Anoka (S7)-(3), North (S4)-(3), St. Michael-Albertville (S8)-(3) 

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 2,3,5,7
 

 

 

 

May 2, 2019

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Randolph (S4)-(58)
2.(3) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(50)
3.(4) Cherry (S7)-(44)
4.(2) New York Mills (S6)-(41)
5.(11) Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(33)
6.(5) NCE/UH Titans* (S8)-(22)
7.(12) Carlton (S7)-(21)
7.(8) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(21)
9.(7) Badger/GB-MR* (S8)-(16)
10.(21) Isle (S5)-(14)

 

Others receiving votes: Bertha-Hewitt/ Verndale Raiders* (S5)-(12), New Ulm Cathedral (S2)-(12),Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(11), Frazee (S6)-(9), Red Lake Falls (S8)-(8), Browerville (S6)-(6), Sebeka (S5)-(6), Hayfield (S1)-(4), Kimball Area (S4)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,5,6,7
 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(24)
2.(4) Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(21)
3.(2) Rochester Lourdes (S1)-(19)
4.(3) Pipestone Area (S3)-(18)
5.(5) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(17)
6.(6) Park Rapids Area (S8)-(15)
7.(7) Norwood-Young America (S5)-(12)
8.(7) Chatfield (S1)-(9)
9.(9) Le Sueur-Henderson* (S2)-(7)
10.(9) Thief River Falls (S8)-(6)


Others receiving votes: Concordia Academy-Roseville (S4)-(3), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(2),Pierz (S6)-(2), Esko (S7)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Faribault (S2)-(46)
1.(1) Mankato West (S2)-(46)
3.(3) Northfield (S1)-(40)
4.(4) Chisago Lakes (S7)-(26)
4.(5) Winona (S1)-(26)
6.(8) Benilde-St. Margaret's School (S6)-(25)
6.(9) Mahtomedi (S4)-(25)
6.(6) Rocori (S5)-(25)
9.(7) Hill-Murray (S4)-(17)
10.(12) Cloquet (S7)-(7)
10.(11) Mankato East (S2)-(7)
10.(9) Waconia (S2)-(7)


Others receiving votes: , ,Detroit Lakes (S8)-(6), Rogers (S5)-(4), North Branch (S7)-(3), Academy of Holy Angels (S3)-(2) 

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,3,5,7
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Forest Lake (S7)-(71)
2.(1) Park (S3)-(65)
3.(4) Lakeville North (S1)-(55)
3.(3) Maple Grove (S5)-(55)
5.(9) East Ridge (S3)-(40)
6.(8) Centennial (S5)-(30)
7.(7) Elk River (S8)-(25)
7.(6) Farmington (S1)-(25)
9.(9) Chanhassen (S2)-(23)
10.(11) Rosemount (S3)-(18)

 

Others receiving votes: Stillwater Area (S4)-(15), Shakopee (S2)-(14),North (S4)-(10), Champlin Park (S5)-(5), Blaine (S7)-(4), New Prague (S1)-(4), St. Michael-Albertville (S8)-(4), Anoka (S7)-(2), Brainerd (S8)-(2), Mounds View (S4)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,3,4,5,7,8
 

 

April 26, 2019

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(3) Randolph (S4)-(65)
2.(1) New York Mills (S6)-(62)
3.(2) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(55)
4.(12) Cherry (S7)-(45)
5.(4) NCE/UH Titans* (S8)-(40)
6.(5) New Ulm Cathedral (S2)-(35)
7.(6) Badger/GB-MR* (S8)-(33)
8.(8) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(29)
9.(10) Hayfield (S1)-(22)
10.(7) Kimball Area (S4)-(19)

 

Others receiving votes: Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(14), Carlton (S7)-(11),Bertha-Hewitt/ Verndale Raiders* (S5)-(10), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(8), Brandon-Evansville (S6)-(5), Sebeka (S5)-(4), Browerville (S6)-(4), Cleveland (S2)-(3), Wabasha-Kellogg (S1)-(2), Red Lake Falls (S8)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,7,8
 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(68)
2.(3) Rochester Lourdes (S1)-(58)
3.(2) Pipestone Area (S3)-(55)
4.(6) Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(54)
5.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(44)
6.(6) Park Rapids Area (S8)-(35)
7.(5) Chatfield (S1)-(23)
7.(12) Norwood-Young America (S5)-(23)
9.(8) Thief River Falls (S8)-(21)
9.(NR) Annandale (S6)-(21)
9.(NR) Le Sueur-Henderson* (S2)-(21)

 

Others receiving votes: Esko (S7)-(12),St. Peter (S2)-(11), St. Cloud Cathedral (S6)-(7), Moose Lake/Willow River* (S7)-(5), Sauk Centre (S6)-(4), St. Agnes (S4)-(3), Virginia (S7)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,6,8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(71)
2.(2) Faribault (S2)-(67)
3.(5) Northfield (S1)-(52)
4.(4) Chisago Lakes (S7)-(42)
5.(6) Winona (S1)-(40)
6.(7) Rocori (S5)-(35)
7.(3) Hill-Murray (S4)-(34)
8.(10) Benilde-St. Margaret's School (S6)-(24)
9.(8) Waconia (S2)-(18)
9.(13) Mahtomedi (S4)-(18)

 

Others receiving votes: Mankato East (S2)-(16), Cloquet (S7)-(12),Rogers (S5)-(9), North Branch (S7)-(8), New Ulm (S2)-(8), Delano (S6)-(4), Mound Westonka (S6)-(4), Detroit Lakes (S8)-(4), Alexandria Area* (S8)-(1), Becker (S5)-(1

)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,4,5,6,7,8
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Park (S3)-(69)
1.(2) Forest Lake (S7)-(69)
3.(4) Maple Grove (S5)-(48)
4.(14) Lakeville North (S1)-(43)
5.(3) Chanhassen (S2)-(39)
6.(4) Shakopee (S2)-(32)
7.(7) Centennial (S5)-(30)
7.(10) Farmington (S1)-(30)
9.(6) Stillwater Area (S4)-(26)
9.(15) East Ridge (S3)-(26)

 

Others receiving votes: Elk River (S8)-(22), Eastview (S3)-(14),Rosemount (S3)-(6), New Prague (S1)-(5), Champlin Park (S5)-(4), North (S4)-(2), Rogers (S5)-(2), Woodbury (S4)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,7,8
 

 

April 19, 2019

Class A  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)
1. New York Mills (S6)-(68)
2. Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(58)
3. Randolph (S4)-(44)
4. NCE/UH Titans* (S8)-(40)
5. New Ulm Cathedral (S2)-(38)
6. Badger/GB-MR* (S8)-(34)
7. Kimball Area (S4)-(31)
8. Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(29)
9. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(23)
10. Hayfield (S1)-(20)

 

Others receiving votes: Carlton (S7)-(19), Cherry (S7)-(18),Pine River-Backus (S5)-(11), Cleveland (S2)-(9), Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(6), Wabasso (S3)-(6), Sebeka (S5)-(5), Brandon-Evansville (S6)-(3), Nicollet (S2)-(3), Silver Bay (Wm. Kelley) (S7)-(3)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 6, 7 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)
1.Maple Lake (S5)-(72)
2.Pipestone Area (S3)-(58)
3.Rochester Lourdes (S1)-(52)
4.Zumbrota-Mazeppa (S1)-(43)
5.Chatfield (S1)-(33)
6.Park Rapids Area (S8)-(29)
6.Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(29)
8.Esko (S7)-(26)
8.Thief River Falls (S8)-(26)
10.St. Peter (S2)-(25)

 

Others receiving votes: Annandale (S6)-(20), Norwood-Young America (S5)-(13),Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(12), St. Agnes (S4)-(7), Virginia (S7)-(7), Proctor (S7)-(6), Hawley (S8)-(3), Moose Lake/Willow River* (S7)-(3), Sauk Centre (S6)-(2), Jordan (S2)-(1), Minnehaha Academy (S4)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 4, 6, 7, 8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.School (Section) -(Points)
1.Mankato West (S2)-(84)
2.Faribault (S2)-(83)
3.Hill-Murray (S4)-(56)
4.Chisago Lakes (S7)-(49)
5.Northfield (S1)-(48)
6.Winona (S1)-(45)
7.Rocori (S5)-(41)
8.Waconia (S2)-(38)
9.Mankato East (S2)-(31)
10.North Branch (S7)-(28)
10.Benilde-St. Margaret's School (S6)-(28)

 

Others receiving votes: , Delano (S6)-(23),Mahtomedi (S4)-(20), Cloquet (S7)-(16), New Ulm (S2)-(15), Mound Westonka (S6)-(8), Visitation (S3)-(6), Bemidji (S8)-(5),

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)

1.Park (S3)-(56)
2.Forest Lake (S7)-(54)
3.Chanhassen (S2)-(40)
4.Maple Grove (S5)-(32)
4.Shakopee (S2)-(32)
6.Stillwater Area (S4)-(27)
7.Elk River (S8)-(24)
7.Centennial (S5)-(24)
9.Eastview (S3)-(16)
10.Farmington (S1)-(14)

 

Others receiving votes: New Prague (S1)-(13), North (S4)-(12),Champlin Park (S5)-(12), Lakeville North (S1)-(12), East Ridge (S3)-(10), Rogers (S5)-(8), Rosemount (S3)-(6), Hopkins (S6)-(4), Spring Lake Park (S5)-(3), Brainerd (S8)-(2), St. Michael-Albertville (S8)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 5, 7, 8 


 

 

 

Rankings for 2018

May 24, 2018

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(2) New York Mills (S6)-(48)
2.(3) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(43)
3.(1) NCE/UH Titans* (S8)-(37)
4.(4) Kimball Area (S4)-(34)
5.(7) Badger/GB-MR* (S8)-(24)
6.(11) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(22)
6.(4) New Ulm Cathedral (S2)-(22)
8.(6) Pine River-Backus (S5)-(19)
8.(7) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(19)
10.(9) Carlton (S7)-(15)
10.(10) Randolph (S4)-(15)


Others receiving votes: Hayfield (S1)-(10),Wabasha-Kellogg (S1)-(4) 

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 4, 7
 

 

Class AA  Softball Rankings

 

1.(1) Maple Lake (S5)-(72)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(62)
3.(3) Rochester Lourdes (S1)-(54)
4.(5) Chatfield (S1)-(44)
5.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(42)
6.(7) Park Rapids Area (S8)-(41)
7.(8) Esko (S7)-(32)
8.(6) Thief River Falls (S8)-(25)
9.(9) St. Peter (S2)-(19)
10.(15) Annandale (S6)-(18)


Others receiving votes: Hawley (S8)-(12), Norwood-Young America (S5)-(10),Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(9), Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(8), Rockford (S5)-(7), St. Agnes (S4)-(7), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(5), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)


1.(1) Faribault (S2)-(48)
2.(2) North Branch (S7)-(44)
3.(3) Mankato West (S2)-(34)
4.(4) Winona (S1)-(32)
5.(4) Hill-Murray (S6)-(26)
6.(6) Waconia (S2)-(23)
7.(7) Rocori (S5)-(22)
8.(7) Mankato East (S2)-(17)
9.(9) Chisago Lakes (S7)-(16)
10.(10) Delano (S6)-(15)

Others receiving votes: New Ulm (S2)-(13), Northfield (S1)-(9),Benilde-St. Margaret's School (S6)-(7), Alexandria Area* (S8)-(4), Hermantown (S7)-(1), Totino-Grace (S4)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 6, 8

 


 

 

Class AAAA  Softball Rankings


Rank.(prev) School (Section) -(Points)


1.(1) Prior Lake (S2)-(60)
2.(2) Forest Lake (S7)-(53)
3.(4) Park (S3)-(49)
4.(3) Buffalo (S8)-(48)
5.(5) New Prague (S1)-(38)
6.(7) Eastview (S3)-(28)
7.(5) Chanhassen (S2)-(22)
8.(11) North (S4)-(17)
9.(8) Maple Grove (S5)-(12)
9.(9) Elk River (S8)-(12)


Others receiving votes: Farmington (S1)-(9), Anoka (S7)-(9),Minnetonka (S2)-(8), Centennial (S5)-(7), Coon Rapids (S7)-(6), Shakopee (S2)-(6), Rogers (S5)-(5), Champlin Park (S5)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 5, 7


 

 

May 17, 2018

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) NCE/UH Titans* (S8)-(57)
2.(1) New York Mills (S6)-(56)
3.(2) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(52)
4.(4) Kimball Area (S4)-(29)
4.(5) New Ulm Cathedral (S2)-(29)
6.(6) Pine River-Backus (S5)-(27)
7.(9) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(26)
7.(7) Badger/GB-MR* (S8)-(26)
9.(13) Carlton (S7)-(17)
10.(10) Randolph (S4)-(16)


Others receiving votes: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(15), Wabasha-Kellogg (S1)-(11),West Central Area (S6)-(9), Hayfield (S1)-(7), Cherry (S7)-(6), Silver Bay (Wm. Kelley) (S7)-(4), Brandon-Evansville (S6)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,6
 

 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(60)
2.(3) Pipestone Area (S3)-(49)
3.(4) Rochester Lourdes (S1)-(45)
4.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(41)
5.(6) Chatfield (S1)-(38)
6.(9) Thief River Falls (S8)-(32)
7.(5) Park Rapids Area (S8)-(25)
8.(7) Esko (S7)-(24)
9.(7) St. Peter (S2)-(18)
10.(NR) Cotter/Hope Lutheran* (S1)-(17)


Others receiving votes: Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(11), Hawley (S8)-(7),Jordan (S2)-(6), Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(5), Annandale (S6)-(4), Rockford (S5)-(4), St. Agnes (S4)-(3), Norwood-Young America (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,5,8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)


1.(1) Faribault (S2)-(58)
2.(2) North Branch (S7)-(56)
3.(3) Mankato West (S2)-(43)
4.(5) Winona (S1)-(40)
4.(6) Hill-Murray (S6)-(40)
6.(4) Waconia (S2)-(33)
7.(7) Mankato East (S2)-(27)
7.(8) Rocori (S5)-(27)
9.(9) Chisago Lakes (S7)-(21)
10.(10) Delano (S6)-(20)

Others receiving votes: Northfield (S1)-(8), New Ulm (S2)-(6),Hermantown (S7)-(3), Totino-Grace (S4)-(2), Academy of Holy Angels (S3)-(2), Bemidji (S8)-(2), Detroit Lakes (S8)-(1), Willmar (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,5,7,8
 


 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)


1.(1) Prior Lake (S2)-(71)
2.(3) Forest Lake (S7)-(63)
3.(2) Buffalo (S8)-(60)
4.(4) Park (S3)-(58)
5.(4) Chanhassen (S2)-(39)
5.(6) New Prague (S1)-(39)
7.(7) Eastview (S3)-(34)
8.(8) Maple Grove (S5)-(29)
9.(10) Coon Rapids (S7)-(16)
9.(13) Elk River (S8)-(16)

Others receiving votes: North (S4)-(15), Farmington (S1)-(7),Anoka (S7)-(7), Minnetonka (S2)-(5), Centennial (S5)-(5), Shakopee (S2)-(4)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,3,5,7,8


 

 

May 10, 2018

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New York Mills (S6)-(66)
2.(2) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(61)
2.(2) NCE/UH Titans* (S8)-(61)
4.(5) Kimball Area (S4)-(47)
5.(15) New Ulm Cathedral (S2)-(43)
6.(4) Pine River-Backus (S5)-(36)
7.(7) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(28)
7.(13) Badger/GB-MR* (S8)-(28)
9.(5) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(27)
10.(11) Randolph (S4)-(19)


Others receiving votes: Wabasha-Kellogg (S1)-(15), Cherry (S7)-(13),Carlton (S7)-(9), West Central Area (S6)-(7), Cleveland (S2)-(5), Brandon-Evansville (S6)-(3)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 4, 5, 7, 8 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(47)
2.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(45)
3.(3) Pipestone Area (S3)-(40)
4.(5) Rochester Lourdes (S1)-(32)
5.(4) Park Rapids Area (S8)-(28)
6.(8) Chatfield (S1)-(25)
7.(6) St. Peter (S2)-(22)
7.(7) Esko (S7)-(22)
9.(12) Thief River Falls (S8)-(11)
9.(11) Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(11)


Others receiving votes: Annandale (S6)-(9), Rockford (S5)-(8),Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(6), Jordan (S2)-(6), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(5), Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(3), St. Agnes (S4)-(3)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 4, 5, 8
 

 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(4) Faribault (S2)-(63)
2.(2) North Branch (S7)-(58)
3.(5) Mankato West (S2)-(55)
4.(2) Waconia (S2)-(54)
5.(1) Winona (S1)-(40)
6.(9) Hill-Murray (S6)-(37)
7.(6) Mankato East (S2)-(29)
8.(7) Rocori (S5)-(28)
9.(NR) Chisago Lakes (S7)-(27)
10.(10) Delano (S6)-(18)

Others receiving votes: Northfield (S1)-(15), Hermantown (S7)-(14),Totino-Grace (S4)-(7), Academy of Holy Angels (S3)-(6), Visitation (S3)-(6), Benilde-St. Margaret's School (S6)-(5), New Ulm (S2)-(4), Cloquet (S7)-(1), Detroit Lakes (S8)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,4,6,7,8
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Prior Lake (S2)-(107)
2.(2) Buffalo (S8)-(87)
3.(3) Forest Lake (S7)-(86)
4.(4) Park (S3)-(77)
4.(4) Chanhassen (S2)-(77)
6.(8) New Prague (S1)-(38)
7.(7) Eastview (S3)-(37)
8.(6) Maple Grove (S5)-(33)
9.(9) Farmington (S1)-(28)
10.(11) Coon Rapids (S7)-(24)


Others receiving votes: North (S4)-(17), Minnetonka (S2)-(17),Elk River (S8)-(15), Anoka (S7)-(11), Rogers (S5)-(9), Stillwater Area (S4)-(8), Rosemount (S3)-(8), Burnsville (S2)-(7), Eagan (S3)-(7), Centennial (S5)-(6), Champlin Park (S5)-(2), Bloomington Jefferson (S2)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,2,3,4,5,7,8
 

 

May 3, 2018

Class A  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)
1. New York Mills (S6)-(59)
2. Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(47)
2. NCE/UH Titans* (S8)-(47)
4. Pine River-Backus (S5)-(39)
5. Kimball Area (S4)-(34)
5. Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(34)
7. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(32)
8. Wabasha-Kellogg (S1)-(15)
9. Carlton (S7)-(14)
9. Cleveland (S2)-(14)


Others receiving votes: Randolph (S4)-(12), Waterville-Elysian-Morristown (S1)-(12),Badger/GB-MR* (S8)-(11), Cherry (S7)-(7), New Ulm Cathedral (S2)-(6), West Central Area (S6)-(6), Frazee (S6)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 6, 7, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)
1. Maple Lake (S5)-(44)
2. Zumbrota-Mazeppa (S1)-(42)
3. Pipestone Area (S3)-(38)
4. Park Rapids Area (S8)-(27)
5. Rochester Lourdes (S1)-(21)
6. St. Peter (S2)-(20)
7. Esko (S7)-(19)
8. Chatfield (S1)-(16)
8. Rockford (S5)-(16)
10. Annandale (S6)-(14)

Others receiving votes: Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(11), Thief River Falls (S8)-(8),Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(8), Jordan (S2)-(8), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(7), Pierz (S6)-(7), Rush City (S7)-(2), St. Agnes (S4)-(2), Fairmont (S2)-(2)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 5
 

 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)
1. Winona (S1)-(45)
2. Waconia (S2)-(36)
2. North Branch (S7)-(36)
4. Faribault (S2)-(35)
5. Mankato West (S2)-(29)
6. Mankato East (S2)-(22)
7. Hermantown (S7)-(20)
7. Rocori (S5)-(20)
9. Hill-Murray (S6)-(19)
10. Totino-Grace (S4)-(17)
10. Northfield (S1)-(17)
10. Chisago Lakes (S7)-(17)

Others receiving votes:Academy of Holy Angels (S3)-(13), Cloquet (S7)-(13), Visitation (S3)-(12), Benilde-St. Margaret's School (S6)-(10), Detroit Lakes (S8)-(9), Delano (S6)-(7), New Ulm (S2)-(7), Orono (S6)-(4), Becker (S5)-(2) 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1,3,5,6,7
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank. School (Section) -(Points)
1. Prior Lake (S2)-(70)
2. Buffalo (S8)-(64)
3. Forest Lake (S7)-(63)
4. Park (S3)-(48)
5. Chanhassen (S2)-(44)
6. Maple Grove (S5)-(33)
7. Eastview (S3)-(31)
8. New Prague (S1)-(23)
9. Farmington (S1)-(22)
10. Stillwater Area (S4)-(16)


Others receiving votes: Coon Rapids (S7)-(15), Burnsville (S2)-(12),Centennial (S5)-(4), Lakeville South (S1)-(3), North (S4)-(3), Eagan (S3)-(3), Blaine (S7)-(3), Minnetonka (S2)-(3), Anoka (S7)-(2), Bloomington Jefferson (S2)-(2), East Ridge (S3)-(2), Edina (S6)-(1), Brainerd (S8)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 3, 5, 6, 7, 8
 

 

 

2018 Pre-Season Ranking by Breakdown Sports Media

Class A  Softball Rankings

 

1. New York Mills High School (S6)
2. Sleepy Eye Saint Mary's High School (S2)
3. Kimball Area High School (S4)
4. Hayfield High School (S1)
5. Mayer Lutheran High School (S4)
6. Edgerton/SW MN Christian* (S3)
7. Wabasha-Kellogg High School (S1)
8. New Ulm Cathedral High School (S2)
9. Pine River-Backus High School (S5)
10. B O L D High School (S3)
11. NCE/UH Titans* (S8)
12. Carlton High School (S7)
13. Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S. (S3)
14. Bethlehem Academy* (S1)
15. Lac qui Parle Valley High School (S3)

Class AA  Softball Rankings

 

1. Maple Lake High School (S5)
2. Zumbrota-Mazeppa High School (S1)
3. Annandale High School (S6)
3. Thief River Falls High School (S8)
4. Pipestone Area High School (S3)
5. Esko High School (S7)
6. Rochester Lourdes High School (S1)
7. St. Peter High School (S2)
8. Park Rapids Area High School (S8)
9. Dilworth-Glyndon-Felton H.S. (S8)
10. Rush City High School (S7)
11. Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)
12. Windom Area High School (S3)
13. St. Agnes High School (S4)
14. Norwood-Young America High School (S5)
15. Jordan High School (S2)

Class AAA  Softball Rankings

 

1. Mankato West High School (S2)
2. Totino-Grace High School (S4)
4. Winona High School (S1)
5. Hill-Murray School (S4)
6. Detroit Lakes High School (S8)
7. Northfield High School (S1)
8. Waconia High School (S2)
9. Academy of Holy Angels (S3)
10. Hermantown High School (S7)
11. Delano High School (S6)
12. Becker High School (S5)
13. North Branch High School (S7)
14. Visitation High School (S3)
15. Faribault High School (S2)

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

1. Buffalo High School (S8)
2. Prior Lake High School (S2)
3. Forest Lake High School (S7)
4. Chanhassen High School (S2)
5. Park High School (S3)
6. Stillwater Area High School (S4)
7. Maple Grove High School (S5)
8. Eastview High School (S3)
9. Burnsville High School (S2)
10. Farmington High School (S1)
11. Lakeville South High School (S1)
12. North High School (S4)
13. Champlin Park High School (S5)
14. Eagan High School (S3)
15. Edina High School (S6)

 

Rankings for 2017

June 1,  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(4) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(73)
2.(2) New York Mills (S6)-(72)
2.(2) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(72)
4.(7) Kimball Area (S4)-(49)
5.(5) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(48)
6.(14) Cherry (S7)-(34)
7.(14) Hayfield (S1)-(29)
8.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(28)
9.(9) Carlton (S7)-(27)
10.(12) Red Lake Falls (S8)-(21)


Others receiving votes: NCE/UH Titans* (S8)-(18), Mankato Loyola (S2)-(13),Maranatha Christian Academy (S4)-(12), Blooming Prairie (S1)-(10), Mayer Lutheran (S4)-(10), Sebeka (S5)-(9), Nashwauk-Keewatin (S7)-(8), Wabasha-Kellogg (S1)-(7), Pine River-Backus (S5)-(3), Badger/GB-MR* (S8)-(2), Bethlehem Academy (S1)-(2),

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Maple Lake (S5)-(71)
2.(2) Rochester Lourdes (S1)-(66)
3.(3) Pipestone Area (S3)-(55)
4.(6) Annandale (S5)-(44)
5.(3) Park Rapids Area (S8)-(42)
6.(3) Chatfield (S1)-(40)
7.(8) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(37)
8.(7) Albany (S6)-(23)
9.(8) St. Cloud Cathedral (S6)-(20)
10.(10) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(18)


Others receiving votes: East Grand Forks (S8)-(15), Esko (S7)-(11),St. Peter (S2)-(11), Cotter (S1)-(6), Norwood-Young America (S5)-(4), Concordia Academy-Roseville (S4)-(4), Warroad (S8)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 8

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(60)
2.(4) Rocori (S5)-(49)
2.(5) Totino-Grace (S4)-(49)
4.(3) Hermantown (S7)-(44)
5.(6) Winona (S1)-(43)
6.(8) Chisago Lakes (S7)-(33)
7.(10) Visitation (S3)-(30)
8.(2) Faribault (S2)-(17)
9.(18) New Ulm (S2)-(12)
10.(18) Waconia (S6)-(8)


Others receiving votes: Academy of Holy Angels (S3)-(7), Alexandria Area (S8)-(7),Big Lake (S5)-(7), TRF/Goodridge/Grygla-G* (S8)-(5), Stewartville (S1)-(5), Becker (S5)-(4), Mound Westonka (S6)-(3), Delano (S6)-(3), Mankato East (S2)-(2), Mahtomedi (S4)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 3, 5, 6, 7 
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Chanhassen (S2)-(70)
2.(3) Anoka (S7)-(63)
3.(2) Prior Lake (S2)-(58)
3.(3) Woodbury (S4)-(58)
5.(5) Farmington (S1)-(42)
5.(6) Park (S3)-(42)
7.(9) Forest Lake (S7)-(30)
8.(7) New Prague (S1)-(26)
9.(8) Blaine (S7)-(21)
9.(13) Buffalo (S8)-(21)


Others receiving votes: Maple Grove (S5)-(17), Bloomington Jefferson (S2)-(5),North (S4)-(5), Eagan (S3)-(5), Hastings (S3)-(4), Hopkins (S6)-(1),

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 3, 4, 5, 7, 8

 

May 25,  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(6) New Ulm Cathedral (S2)-(66)
2.(2) New York Mills (S6)-(55)
2.(3) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(55)
4.(1) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(48)
5.(4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(46)
6.(4) Maranatha Christian Academy (S4)-(39)
7.(23) Kimball Area (S4)-(29)
8.(8) Blooming Prairie (S1)-(21)
9.(12) Carlton (S7)-(17)
9.(23) NCE/UH Titans* (S8)-(17)


Others receiving votes: Randolph (S1)-(16), Red Lake Falls (S8)-(13),Nashwauk-Keewatin (S7)-(10), Badger/GB-MR* (S8)-(7), Cherry (S7)-(7), Hayfield (S1)-(7), Sebeka (S5)-(6), Pine River-Backus (S5)-(4),  Bethlehem Academy (S1)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 4, 5, 6, 8
 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Maple Lake (S5)-(58)
2.(5) Rochester Lourdes (S1)-(54)
3.(2) Pipestone Area (S3)-(44)
3.(4) Park Rapids Area (S8)-(44)
3.(3) Chatfield (S1)-(44)
6.(8) Annandale (S5)-(31)
7.(6) Albany (S6)-(20)
8.(9) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(19)
8.(17) St. Cloud Cathedral (S6)-(19)
10.(10) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(18)


Others receiving votes: Cotter (S1)-(16), Esko (S7)-(12),East Grand Forks (S8)-(5), Warroad (S8)-(4), Norwood-Young America (S5)-(1), St. Peter (S2)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(72)
2.(2) Faribault (S2)-(66)
3.(3) Hermantown (S7)-(52)
4.(4) Rocori (S5)-(50)
5.(6) Totino-Grace (S4)-(48)
6.(9) Winona (S1)-(37)
7.(9) Becker (S5)-(35)
8.(4) Chisago Lakes (S7)-(33)
9.(7) Academy of Holy Angels (S3)-(27)
10.(14) Visitation (S3)-(13)

 

Others receiving votes: Mound Westonka (S6)-(9), Mankato East (S2)-(8),Detroit Lakes (S8)-(6), Alexandria Area (S8)-(5), St. Anthony Village (S4)-(4), TRF/Goodridge/Grygla-G* (S8)-(2), Stewartville (S1)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, , 4, 5, 6, , 8
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Chanhassen (S2)-(81)
2.(3) Prior Lake (S2)-(77)
3.(2) Anoka (S7)-(68)
3.(4) Woodbury (S4)-(68)
5.(4) Farmington (S1)-(52)
6.(4) Park (S3)-(48)
7.(8) New Prague (S1)-(39)
8.(9) Blaine (S7)-(27)
9.(4) Forest Lake (S7)-(25)
10.(13) Bloomington Jefferson (S2)-(24)

 

Others receiving votes: North (S4)-(16), Maple Grove (S5)-(6),Stillwater Area (S4)-(5), Eagan (S3)-(5), Buffalo (S8)-(5)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, , 3, 4, 5, 6, 7, 8
 

 

 

May 18,  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(6) New Ulm Cathedral (S2)-(46)
2.(2) New York Mills (S6)-(45)
3.(3) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(44)
4.(4) Maranatha Christian Academy (S4)-(43)
4.(4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(43)
6.(1) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(40)
7.(7) Randolph (S1)-(26)
8.(23) Kimball Area (S4)-(17)
9.(8) Blooming Prairie (S1)-(14)
9.(9) Sebeka (S5)-(14)

 

Others receiving votes: Carlton (S7)-(13), Red Lake Falls (S8)-(11),Badger/GB-MR* (S8)-(8), Cherry (S7)-(7), Lester Prairie \ Holy Trinity* (S4)-(5), Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(4), Mayer Lutheran (S4)-(4), Hayfield (S1)-(3), NCE/UH Titans* (S8)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, , 4, 5, , , 8
 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Maple Lake (S5)-(91)
2.(5) Rochester Lourdes (S1)-(77)
3.(2) Pipestone Area (S3)-(74)
4.(4) Park Rapids Area (S8)-(73)
5.(3) Chatfield (S1)-(57)
6.(8) Annandale (S5)-(46)
7.(6) Albany (S6)-(32)
8.(9) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(31)
9.(17) St. Cloud Cathedral (S6)-(29)
10.(7) Cotter (S1)-(25)
10.(10) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(25)

 

Others receiving votes: , Esko (S7)-(21),St. Croix Lutheran (S4)-(11), Warroad (S8)-(10), East Grand Forks (S8)-(9), Norwood-Young America (S5)-(6), Pine Island (S1)-(4), GMLOK Bulldogs* (S1)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(76)
2.(2) Faribault (S2)-(75)
3.(3) Hermantown (S7)-(66)
4.(4) Rocori (S5)-(63)
5.(6) Totino-Grace (S4)-(60)
6.(4) Chisago Lakes (S7)-(41)
7.(9) Becker (S5)-(36)
8.(7) Academy of Holy Angels (S3)-(35)
9.(9) Winona (S1)-(27)
10.(8) Mound Westonka (S6)-(18)


Others receiving votes: Visitation (S3)-(15), Detroit Lakes (S8)-(10),Stewartville (S1)-(9), Mankato East (S2)-(7), Alexandria Area (S8)-(4), Benilde-St. Margaret's School (S6)-(2), St. Anthony Village (S4)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, , 3, 4, 5, 6, 7, 8
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Chanhassen (S2)-(56)
2.(3) Prior Lake (S2)-(52)
3.(2) Anoka (S7)-(51)
4.(4) Woodbury (S4)-(40)
5.(4) Farmington (S1)-(36)
5.(4) Forest Lake (S7)-(36)
7.(4) Park (S3)-(28)
8.(8) New Prague (S1)-(26)
9.(9) Blaine (S7)-(22)
10.(13) Bloomington Jefferson (S2)-(17)


Others receiving votes: North (S4)-(9), Stillwater Area (S4)-(5),Eagan (S3)-(4), Hopkins (S6)-(4), Buffalo (S8)-(3), Maple Grove (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, , 3, 4, 5, 6, 7, 
 

 

 

May 11,  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(2) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(82)
2.(3) New York Mills (S6)-(81)
3.(4) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(62)
4.(4) Maranatha Christian Academy (S4)-(61)
4.(7) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(61)
6.(6) New Ulm Cathedral (S2)-(58)
7.(1) Randolph (S1)-(55)
8.(9) Blooming Prairie (S1)-(40)
9.(8) Sebeka (S5)-(31)
10.(22) Nashwauk-Keewatin (S7)-(15)


Others receiving votes: Red Lake Falls (S8)-(13), Carlton (S7)-(12),Badger/GB-MR* (S8)-(11), Brandon-Evansville (S6)-(9), Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(8), Mayer Lutheran (S4)-(8), Bethlehem Academy (S1)-(5), Sacred Heart* (S8)-(4), Mankato Loyola (S2)-(3), B O L D (S3)-(2), Hayfield (S1)-(2), West Lutheran (S4)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Maple Lake (S5)-(96)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(86)
3.(3) Chatfield (S1)-(71)
4.(5) Park Rapids Area (S8)-(65)
5.(8) Rochester Lourdes (S1)-(64)
6.(4) Albany (S6)-(50)
7.(5) Cotter (S1)-(40)
8.(11) Annandale (S5)-(36)
9.(11) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(32)
10.(7) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(25)


Others receiving votes: Esko (S7)-(14), Pine Island (S1)-(12),Norwood-Young America (S5)-(11), Minnewaska Area (S3)-(11), Fairmont (S2)-(10), Moose Lake/Willow River* (S7)-(1) 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(57)
2.(3) Faribault (S2)-(55)
3.(2) Hermantown (S7)-(50)
4.(4) Chisago Lakes (S7)-(37)
4.(5) Rocori (S5)-(37)
6.(6) Totino-Grace (S4)-(35)
7.(9) Academy of Holy Angels (S3)-(33)
8.(10) Mound Westonka (S6)-(19)
9.(6) Becker (S5)-(14)
9.(13) Winona (S1)-(14)


Others receiving votes: Detroit Lakes (S8)-(12), Stewartville (S1)-(8),Mankato East (S2)-(7), Visitation (S3)-(6), Alexandria Area (S8)-(4), Benilde-St. Margaret's School (S6)-(1), St. Paul Como Park (S4)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, , 3, , , 6, 7, 8

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Chanhassen (S2)-(69)
2.(2) Anoka (S7)-(66)
3.(3) Prior Lake (S2)-(55)
4.(4) Farmington (S1)-(40)
4.(5) Forest Lake (S7)-(40)
4.(6) Park (S3)-(40)
4.(7) Woodbury (S4)-(40)
8.(10) New Prague (S1)-(35)
9.(7) Blaine (S7)-(34)
10.(9) Stillwater Area (S4)-(19)


Others receiving votes: Eagan (S3)-(18), North (S4)-(6),Bloomington Jefferson (S2)-(4), Hopkins (S6)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, , 3, 4, 5, 6, 7, 
 

 

May 4  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(2) Randolph (S1)-(37)
2.(1) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(36)
3.(5) New York Mills (S6)-(32)
4.(3) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(30)
4.(6) Maranatha Christian Academy (S4)-(30)
6.(4) New Ulm Cathedral (S2)-(27)
7.(8) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(20)
8.(7) Sebeka (S5)-(19)
9.(12) Blooming Prairie (S1)-(13)
10.(10) Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(12)
10.(17) Carlton (S7)-(12)

 

Others receiving votes:Red Lake Falls (S8)-(9),Badger/GB-MR* (S8)-(8), Brandon-Evansville (S6)-(7), Bethlehem Academy (S1)-(5), Pine River-Backus (S5)-(5), Mankato Loyola (S2)-(4), Sacred Heart* (S8)-(2), Wabasha-Kellogg (S1)-(2), Cherry (S7)-(1), PACT Charter (S4)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 5, 8
 

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Maple Lake (S5)-(82)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(73)
3.(5) Chatfield (S1)-(61)
4.(3) Albany (S6)-(51)
5.(4) Cotter (S1)-(44)
5.(9) Park Rapids Area (S8)-(44)
7.(7) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(40)
8.(11) Rochester Lourdes (S1)-(37)
9.(8) Pine Island (S1)-(33)
10.(6) Fairmont (S2)-(30)

 

Others receiving votes: Annandale (S5)-(24), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(24),GMLOK Bulldogs* (S1)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8
 

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(84)
2.(2) Hermantown (S7)-(75)
3.(6) Faribault (S2)-(63)
4.(3) Chisago Lakes (S7)-(57)
5.(10) Rocori (S5)-(42)
6.(4) Becker (S5)-(35)
6.(12) Totino-Grace (S4)-(35)
8.(4) Visitation (S3)-(31)
9.(9) Academy of Holy Angels (S3)-(20)
10.(21) Mound Westonka (S6)-(19)

 

Others receiving votes: Stewartville (S1)-(18), Detroit Lakes (S8)-(18),Winona (S1)-(15), St. Anthony Village (S4)-(13), Benilde-St. Margaret's (S6)-(7), St. Paul Como Park (S4)-(5), Mankato East (S2)-(3), Bloomington Kennedy (S3)-(3), New Ulm (S2)-(2), Delano (S6)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Chanhassen (S2)-(58)
2.(3) Anoka (S7)-(54)
3.(7) Prior Lake (S2)-(43)
4.(5) Farmington (S1)-(42)
5.(2) Forest Lake (S7)-(41)
6.(4) Park (S3)-(31)
7.(5) Blaine (S7)-(26)
7.(8) Woodbury (S4)-(26)
9.(9) Stillwater Area (S4)-(23)
10.(12) New Prague (S1)-(17)

 

Others receiving votes: Hopkins (S6)-(11), Bloomington Jefferson (S2)-(5),Eagan (S3)-(5), Buffalo (S8)-(3), Maple Grove (S5)-(3), North (S4)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by the Section Reps from Sections 1, 3, 4, 5, 7
 

 

 

April 27,  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Edgerton/SWC (S3)-(73)
2.(8) Randolph (S1)-(59)
3.(3) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(58)
4.(4) New Ulm Cathedral (S2)-(57)
5.(2) New York Mills (S6)-(54)
6.(7) Maranatha Christian Academy (S4)-(50)
7.(5) Sebeka (S5)-(38)
8.(6) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(31)
9.(14) Badger/GB-MR* (S8)-(23)
10.(23) Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(19)

 

Others receiving votes: Sacred Heart* (S8)-(17), Brandon-Evansville (S6)-(11),Blooming Prairie (S1)-(11), Bethlehem Academy (S1)-(9), Cherry (S7)-(9), PACT Charter (S4)-(9), Carlton (S7)-(8), Red Lake Falls (S8)-(7), Mankato Loyola (S2)-(2), Kimball Area (S4)-(1)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2,4,5,6, 7, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(3) Maple Lake (S5)-(65)
2.(1) Pipestone Area (S3)-(61)
3.(2) Albany (S6)-(54)
4.(4) Cotter (S1)-(47)
5.(5) Chatfield (S1)-(43)
6.(7) Fairmont (S2)-(41)
7.(6) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(35)
8.(8) Pine Island (S1)-(30)
9.(9) Park Rapids Area (S8)-(29)
10.(12) Annandale (S5)-(19)

 

Others receiving votes: Rochester Lourdes (S1)-(18), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(8),Rockford (S5)-(6), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(4), Minnehaha Academy (S4)-(4), GMLOK Bulldogs* (S1)-(4)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,6,8

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)


1.(1) Mankato West (S2)-(71)
2.(2) Hermantown (S7)-(60)
3.(15) Chisago Lakes (S7)-(42)
4.(3) Visitation (S3)-(34)
4.(4) Becker (S5)-(34)
6.(5) Stewartville (S1)-(31)
6.(23) Faribault (S2)-(31)
8.(10) Detroit Lakes (S8)-(29)
9.(11) Academy of Holy Angels (S3)-(25)
10.(6) St. Anthony Village (S4)-(16)
10.(11) Rocori (S5)-(16)

 

Others receiving votes: , Totino-Grace (S4)-(15),Benilde-St. Margaret's (S6)-(14), Winona (S1)-(10), Mankato East (S2)-(10), Hutchinson (S2)-(9), St. Paul Como Park (S4)-(9), Delano (S6)-(5), New Ulm (S2)-(4), Alexandria Area (S8)-(3)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,5,6,7,8

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Chanhassen (S2)-(67)
2.(2) Forest Lake (S7)-(59)
3.(3) Anoka (S7)-(58)
4.(3) Park (S3)-(52)
5.(3) Farmington (S1)-(41)
5.(9) Blaine (S7)-(41)
7.(16) Prior Lake (S2)-(34)
8.(8) Woodbury (S4)-(30)
9.(7) Stillwater Area (S4)-(28)
10.(10) Bloomington Jefferson (S2)-(16)

 

Others receiving votes: Buffalo (S8)-(14), New Prague (S1)-(11),Rosemount (S3)-(6), Hopkins (S6)-(6), Maple Grove (S5)-(3), Eagan (S3)-(2)
 

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections  1,3,4,5,7,8

 

 

April 20,  2017

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Edgerton/SWC (S3)-(63)
2.(1) New York Mills (S6)-(54)
3.(1) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(45)
4.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(42)
5.(1) Sebeka (S5)-(36)
6.(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(33)
7.(1) Maranatha Christian Academy (S4)-(23)
8.(1) Randolph (S1)-(21)
8.(1) Sacred Heart* (S8)-(21)
10.(1) Bethlehem Academy (S1)-(20)

Others receiving votes: Cherry (S7)-(17), Mankato Loyola (S2)-(15),Kimball Area (S4)-(14), Badger/GB-MR* (S8)-(13), West Lutheran (S4)-(13), Brandon-Evansville (S6)-(11), Carlton (S7)-(11), B O L D (S3)-(8), Red Lake Falls (S8)-(4), Springfield (S2)-(2), Hillcrest Lutheran Academy* (S6)-(1), Nashwauk-Keewatin (S7)-(1)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2,4,5, 7, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Pipestone Area (S3)-(73)
2.(1) Albany (S6)-(70)
3.(1) Maple Lake (S5)-(69)
4.(1) Cotter (S1)-(64)
5.(1) Chatfield (S1)-(49)
6.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(47)
7.(1) Fairmont (S2)-(35)
8.(1) Pine Island (S1)-(25)
9.(1) Park Rapids Area (S8)-(23)
10.(1) Rockford (S5)-(21)

Others receiving votes: Pequot Lakes (S6)-(16), Annandale (S5)-(15),Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(15), Le Sueur-Henderson* (S2)-(14), Jordan (S2)-(13), Moose Lake/Willow River* (S7)-(13), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(12), Esko (S7)-(12), Jackson County Central (S3)-(8), Hawley (S8)-(7), St. Peter (S2)-(7), Minnehaha Academy (S4)-(6), Belle Plaine (S2)-(4)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,7,8

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(77)
2.(1) Hermantown (S7)-(53)
3.(1) Visitation (S3)-(44)
4.(1) Becker (S5)-(42)
5.(1) Stewartville (S1)-(40)
6.(1) St. Anthony Village (S4)-(37)
7.(1) Benilde-St. Margaret's (S6)-(32)
8.(1) Hutchinson (S2)-(29)
9.(1) St. Paul Como Park (S4)-(28)
10.(1) Detroit Lakes (S8)-(27)


Others receiving votes: Academy of Holy Angels (S3)-(26), Rocori (S5)-(26),Totino-Grace (S4)-(18), Winona (S1)-(17), Chisago Lakes (S7)-(16), Mankato East (S2)-(13), Kasson-Mantorville (S1)-(9), Mahtomedi (S4)-(4), Alexandria Area (S8)-(3), Delano (S6)-(2), Waconia (S6)-(2), Big Lake (S5)-(1)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,5,6,7,8

 

Class AAAA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Chanhassen (S2)-(84)
2.(1) Forest Lake (S7)-(57)
3.(1) Anoka (S7)-(44)
3.(1) Farmington (S1)-(44)
3.(1) Park (S3)-(44)
6.(1) Buffalo (S8)-(41)
7.(1) Stillwater Area (S4)-(38)
8.(1) Woodbury (S4)-(27)
9.(1) Blaine (S7)-(26)
10.(1) Bloomington Jefferson (S2)-(25)


Others receiving votes: Rosemount (S3)-(21), Hastings (S3)-(18),New Prague (S1)-(15), Hopkins (S6)-(14), Maple Grove (S5)-(10), Eastview (S3)-(9), Prior Lake (S2)-(9), Spring Lake Park (S5)-(8), Eagan (S3)-(7), North (S4)-(5)

1358

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections  2,3,4,5,6,7,8

 

 

Rankings for 2016

June 1,   2016

 

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) New York Mills (S6)-(56)
2.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(51)
3.(3) Kimball Area (S4)-(44)
4.(8) Mankato Loyola (S2)-(37)
5.(5) Badger/GB-MR* (S8)-(36)
6.(5) B O L D (S3)-(35)
7.(4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(33)
8.(7) West Lutheran (S4)-(20)
8.(10) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(20)
10.(11) Cherry (S7)-(18)

Others receiving votes: Hayfield (S1)-(12), Mt. Lake Area* (S2)-(7),Sebeka (S5)-(7), Edgerton/SWC (S3)-(7), NCE/UH Titans* (S8)-(5), Bethlehem Academy (S1)-(1), Sacred Heart* (S8)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 3,4,5, 6, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(47)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(45)
3.(3) Le Sueur-Henderson* (S2)-(39)
4.(4) Pequot Lakes (S6)-(32)
5.(6) Rockford (S5)-(29)
6.(8) Cotter (S1)-(28)
7.(4) Park Rapids Area (S8)-(26)
7.(7) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(26)
9.(9) Rush City (S7)-(16)
10.(10) Maple Lake (S5)-(6)

Others receiving votes: Jordan (S2)-(4), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(4),Annandale (S5)-(3), St. Peter (S2)-(3), St. Agnes (S4)-(2), Martin County West (S3)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5

 

Class AAA  Softball Rankings


Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(36)
2.(3) Winona (S1)-(32)
3.(4) Hermantown (S7)-(26)
4.(5) Mankato East (S2)-(22)
5.(9) Becker (S5)-(20)
6.(12) Benilde-St. Margaret's (S6)-(18)
7.(7) Duluth Denfeld (S7)-(14)
8.(2) Rocori (S5)-(13)
9.(9) Kasson-Mantorville (S1)-(11)
10.(12) Delano (S6)-(8)
10.(16) Alexandria Area (S8)-(8)


Others receiving votes: , Simley (S3)-(7),Mahtomedi (S4)-(6), Totino-Grace (S4)-(4), Visitation (S3)-(3), Detroit Lakes (S8)-(3), Waconia (S6)-(2), Academy of Holy Angels (S3)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,6

 

Class AAAA  Softball Rankings


Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Park (S3)-(60)
2.(2) Rogers (S8)-(52)
3.(5) Chanhassen (S2)-(41)
4.(6) Eagan (S3)-(38)
5.(4) Anoka (S7)-(35)
6.(10) Woodbury (S4)-(32)
7.(3) Prior Lake (S2)-(28)
8.(17) Forest Lake (S7)-(22)
9.(9) Eastview (S3)-(16)
9.(13) Buffalo (S8)-(16)

Others receiving votes: Elk River (S8)-(11), Bloomington Jefferson (S2)-(9),Eden Prairie (S2)-(7), Spring Lake Park (S5)-(7), Maple Grove (S5)-(6), North (S4)-(5), Farmington (S1)-(2), Roseville Area (S4)-(2), Owatonna (S1)-(1)


1358

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,5,8

 

 

-

May 25,  2016

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(3) New Ulm Cathedral (S2)-(67)
2.(1) New York Mills (S6)-(66)
3.(4) Kimball Area (S4)-(58)
4.(2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(57)
5.(5) B O L D (S3)-(44)
5.(6) Badger/GB-MR* (S8)-(44)
7.(8) West Lutheran (S4)-(33)
8.(7) Mankato Loyola (S2)-(29)
9.(9) Mt. Lake Area* (S2)-(21)
10.(12) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(15)


Others receiving votes: Cherry (S7)-(11), Bethlehem Academy (S1)-(9),Red Lake Falls (S8)-(6), Sebeka (S5)-(3), Hayfield (S1)-(3), Littlefork-Big Falls (S7)-(1), Wabasha-Kellogg (S1)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2,4,5, 6, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(71)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(65)
3.(3) Le Sueur-Henderson* (S2)-(62)
4.(4) Pequot Lakes (S6)-(45)
4.(6) Park Rapids Area (S8)-(45)
6.(7) Rockford (S5)-(40)
7.(5) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(39)
8.(8) Cotter (S1)-(36)
9.(9) Rush City (S7)-(19)
10.(9) Maple Lake (S5)-(17)


Others receiving votes: Jordan (S2)-(13), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(8),St. Agnes (S4)-(7), Annandale (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,6,8

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(36)
2.(2) Rocori (S5)-(33)
3.(3) Winona (S1)-(30)
4.(5) Hermantown (S7)-(24)
5.(4) Visitation (S3)-(23)
5.(6) Mankato East (S2)-(23)
7.(7) Duluth Denfeld (S7)-(10)
8.(8) Detroit Lakes (S8)-(9)
9.(11) Becker (S5)-(8)
9.(12) Chisago Lakes (S7)-(8)
9.(15) Kasson-Mantorville (S1)-(8)


Others receiving votes: , Benilde-St. Margaret's (S6)-(6),St. Anthony Village (S4)-(6), Delano (S6)-(6), Cloquet (S7)-(4)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,6,7

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Park (S3)-(35)
2.(4) Rogers (S8)-(32)
3.(2) Prior Lake (S2)-(31)
4.(3) Anoka (S7)-(28)
5.(5) Chanhassen (S2)-(21)
6.(6) Eagan (S3)-(19)
7.(8) Bloomington Jefferson (S2)-(16)
8.(10) North (S4)-(14)
9.(9) Eastview (S3)-(12)
10.(7) Woodbury (S4)-(9)

Others receiving votes: Elk River (S8)-(5), Eden Prairie (S2)-(5),Buffalo (S8)-(3), Hastings (S3)-(2), Maple Grove (S5)-(1), Rosemount (S3)-(1)

 

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,5,8

 

 

 

May 18,  2016

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) New York Mills (S6)-(78)
2.(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(74)
3.(3) New Ulm Cathedral (S2)-(73)
4.(4) Kimball Area (S4)-(68)
5.(6) B O L D (S3)-(50)
6.(8) Badger/GB-MR* (S8)-(39)
7.(7) Mankato Loyola (S2)-(34)
8.(5) West Lutheran (S4)-(33)
9.(10) Mt. Lake Area* (S2)-(25)
10.(9) Bethlehem Academy (S1)-(23)


Others receiving votes: Red Lake Falls (S8)-(20), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(15),NCE/UH Titans* (S8)-(7), Sebeka (S5)-(2), Littlefork-Big Falls (S7)-(2), Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(2), Wabasha-Kellogg (S1)-(1)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2, 3,4,5, 6, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(71)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(66)
3.(4) Le Sueur-Henderson* (S2)-(55)
4.(3) Pequot Lakes (S6)-(54)
5.(4) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(46)
6.(6) Park Rapids Area (S8)-(44)
7.(7) Rockford (S5)-(35)
8.(8) Cotter (S1)-(34)
9.(9) Rush City (S7)-(22)
9.(10) Maple Lake (S5)-(22)


Others receiving votes: St. Agnes (S4)-(11), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(5),Jordan (S2)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,6

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(72)
2.(2) Rocori (S5)-(66)
3.(3) Winona (S1)-(59)
4.(4) Visitation (S3)-(54)
5.(5) Hermantown (S7)-(44)
6.(6) Mankato East (S2)-(43)
7.(8) Duluth Denfeld (S7)-(29)
8.(9) Detroit Lakes (S8)-(20)
9.(12) Benilde-St. Margaret's (S6)-(18)
10.(11) St. Anthony Village (S4)-(17)


Others receiving votes: Becker (S5)-(16), Chisago Lakes (S7)-(15),Delano (S6)-(6), Totino-Grace (S4)-(4), Kasson-Mantorville (S1)-(3), Northfield (S1)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,5,6,7

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Park (S3)-(65)
2.(2) Prior Lake (S2)-(63)
3.(2) Anoka (S7)-(62)
4.(4) Rogers (S8)-(60)
5.(6) Chanhassen (S2)-(39)
6.(8) Eagan (S3)-(38)
7.(5) Woodbury (S4)-(35)
8.(7) Bloomington Jefferson (S2)-(28)
9.(9) Eastview (S3)-(23)
10.(11) North (S4)-(13)


Others receiving votes: Elk River (S8)-(10), Buffalo (S8)-(9),Hastings (S3)-(6), Eden Prairie (S2)-(6), Maple Grove (S5)-(3), Forest Lake (S7)-(3), Spring Lake Park (S5)-(2), Centennial (S5)-(2), Rosemount (S3)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,5,7,8

 

May 11,  2016

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(77)
2.(2) New York Mills (S6)-(73)
3.(7) New Ulm Cathedral (S2)-(69)
4.(6) Kimball Area (S4)-(58)
5.(3) West Lutheran (S4)-(55)
6.(5) B O L D (S3)-(49)
7.(4) Mankato Loyola (S2)-(47)
8.(7) Badger/GB-MR* (S8)-(37)
9.(9) Bethlehem Academy (S1)-(19)
10.(17) Mt. Lake Area* (S2)-(14)


Others receiving votes: Red Lake Falls (S8)-(11), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(9),NCE/UH Titans* (S8)-(8), Sebeka (S5)-(6), South Ridge (S7)-(5), Littlefork-Big Falls (S7)-(3), Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(2), Hayfield (S1)-(2), Wabasha-Kellogg (S1)-(2)

 

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2, 3, 5, 6, 8

Class AA  Softball Rankings

 

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(60)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(52)
3.(3) Pequot Lakes (S6)-(47)
4.(4) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(39)
4.(5) Le Sueur-Henderson* (S2)-(39)
6.(7) Park Rapids Area (S8)-(36)
7.(5) Rockford (S5)-(33)
8.(8) Cotter (S1)-(32)
9.(9) Rush City (S7)-(21)
10.(10) Maple Lake (S5)-(14)


Others receiving votes: St. Agnes (S4)-(6), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(5),Chatfield (S1)-(3), Jordan (S2)-(2), Warroad (S8)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,6,8

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(60)
2.(3) Rocori (S5)-(53)
3.(2) Winona (S1)-(52)
4.(4) Visitation (S3)-(43)
5.(7) Hermantown (S7)-(36)
6.(6) Mankato East (S2)-(29)
7.(5) Becker (S5)-(26)
8.(11) Duluth Denfeld (S7)-(19)
9.(8) Detroit Lakes (S8)-(15)
10.(12) Chisago Lakes (S7)-(14)


Others receiving votes: St. Anthony Village (S4)-(11), Benilde-St. Margaret's (S6)-(10),Northfield (S1)-(9), Delano (S6)-(7), Kasson-Mantorville (S1)-(4), Totino-Grace (S4)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,4,6,7

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(2) Park (S3)-(54)
2.(1) Anoka (S7)-(51)
2.(6) Prior Lake (S2)-(51)
4.(5) Rogers (S8)-(44)
5.(4) Woodbury (S4)-(37)
6.(7) Chanhassen (S2)-(34)
7.(3) Bloomington Jefferson (S2)-(25)
8.(19) Eagan (S3)-(22)
9.(8) Eastview (S3)-(20)
10.(11) Elk River (S8)-(16)


Others receiving votes: North (S4)-(14), Buffalo (S8)-(7),Hastings (S3)-(4), Spring Lake Park (S5)-(4), Lakeville South (S1)-(3), Maple Grove (S5)-(2), Forest Lake (S7)-(1), Centennial (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,4,5,7

 

 

 

May 3, 2016

Class A  Softball Rankings

 

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(56)
2.(5) New York Mills (S6)-(48)
3.(6) West Lutheran (S4)-(39)
4.(2) Mankato Loyola (S2)-(35)
5.(4) B O L D (S3)-(33)
6.(19) Kimball Area (S4)-(31)
7.(3) New Ulm Cathedral (S2)-(27)
7.(9) Badger/GB-MR* (S8)-(27)
9.(7) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(18)
9.(19) Bethlehem Academy (S1)-(18)

 

Others receiving votes: Red Lake Falls (S8)-(16), Sebeka (S5)-(16),Tracy-Milroy-Balaton (S3)-(12), NCE/UH Titans* (S8)-(5), Brandon-Evansville (S6)-(3), Nashwauk-Keewatin (S7)-(3), Mt. Lake Area* (S2)-(2), Hayfield (S1)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2, 4, 5, 8

Class AA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(72)
2.(2) Pipestone Area (S3)-(65)
3.(3) Pequot Lakes (S6)-(54)
4.(8) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(40)
5.(4) Rockford (S5)-(39)
5.(5) Le Sueur-Henderson* (S2)-(39)
7.(7) Park Rapids Area (S8)-(37)
8.(21) Cotter (S1)-(26)
9.(11) Rush City (S7)-(23)
10.(6) Maple Lake (S5)-(21)

 

Others receiving votes: Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(17), St. Agnes (S4)-(11),Chatfield (S1)-(8), Pine Island (S1)-(6), Martin County West (S3)-(4), Fairmont (S2)-(3), Jackson County Central (S3)-(2), Moose Lake/Willow River* (S7)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,7,8

 

Class AAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(83)
2.(5) Winona (S1)-(66)
3.(9) Rocori (S5)-(63)
4.(4) Visitation (S3)-(56)
5.(2) Becker (S5)-(51)
6.(7) Mankato East (S2)-(47)
7.(10) Hermantown (S7)-(39)
8.(6) Detroit Lakes (S8)-(36)
9.(3) Benilde-St. Margaret's (S6)-(20)
9.(8) Totino-Grace (S4)-(20)

 

Others receiving votes: Duluth Denfeld (S7)-(19), Chisago Lakes (S7)-(17),Northfield (S1)-(13), Kasson-Mantorville (S1)-(5), Cloquet (S7)-(5), Stewartville (S1)-(2), Delano (S6)-(2), St. Anthony Village (S4)-(1), Big Lake (S5)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,4,5,6,7,8

 

Class AAAA  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Anoka (S7)-(54)
2.(3) Park (S3)-(53)
3.(2) Bloomington Jefferson (S2)-(44)
4.(5) Woodbury (S4)-(39)
5.(6) Rogers (S8)-(38)
6.(11) Prior Lake (S2)-(37)
7.(4) Chanhassen (S2)-(31)
8.(7) Eastview (S3)-(21)
9.(16) North (S4)-(16)
10.(12) Buffalo (S8)-(13)

 

Others receiving votes: Lakeville South (S1)-(9), Elk River (S8)-(9),Forest Lake (S7)-(6), Rosemount (S3)-(6), Maple Grove (S5)-(6), Farmington (S1)-(5), Hastings (S3)-(2), Centennial (S5)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,5,7,8

 

 

April 26, 2016

Class A  Softball Rankings

 

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(66)
2.(2) Mankato Loyola (S2)-(64)
3.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(59)
4.(5) B O L D (S3)-(49)
5.(6) New York Mills (S6)-(47)
6.(4) West Lutheran (S4)-(46)
7.(7) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(30)
8.(7) Red Lake Falls (S8)-(26)
9.(12) Badger/GB-MR* (S8)-(23)
10.(9) Sebeka (S5)-(16)

Others receiving votes: Hayfield (S1)-(13), Littlefork-Big Falls (S7)-(9),Brandon-Evansville (S6)-(7), Edgerton/SWC (S3)-(3), NCE/UH Titans* (S8)-(3), Randolph (S1)-(2), Cherry (S7)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 2, 4, 5, 6, 8

Class AA  Softball Rankings


Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(83)
2.(4) Pipestone Area (S3)-(64)
3.(5) Pequot Lakes (S6)-(56)
4.(11) Rockford (S5)-(54)
5.(3) Le Sueur-Henderson* (S2)-(49)
6.(2) Maple Lake (S5)-(41)
7.(24) Park Rapids Area (S8)-(33)
8.(7) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(32)
9.(6) St. Agnes (S4)-(17)
10.(22) Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(16)

Others receiving votes: Martin County West (S3)-(14), Rush City (S7)-(14), Jackson County Central (S3)-(12), Pine Island (S1)-(11), St. Peter (S2)-(11), Warroad (S8)-(8), Belle Plaine (S2)-(7), Minneapolis Roosevelt (S4)-(5), New Life Academy (S4)-(3), International Falls (S7)-(3)
 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,7,8

 

Class AAA  Softball Rankings


1.(1) Mankato West (S2)-(72)
2.(3) Becker (S5)-(62)
3.(2) Benilde-St. Margaret's (S6)-(50)
4.(4) Visitation (S3)-(48)
5.(14) Winona (S1)-(39)
6.(7) Detroit Lakes (S8)-(36)
7.(8) Mankato East (S2)-(32)
8.(8) Totino-Grace (S4)-(27)
9.(20) Rocori (S5)-(20)
10.(10) Hermantown (S7)-(18)
 

Others receiving votes: Kasson-Mantorville (S1)-(14), Duluth Denfeld (S7)-(14),Chisago Lakes (S7)-(12), St. Anthony Village (S4)-(10), Northfield (S1)-(7), Academy of Holy Angels (S3)-(3), Big Lake (S5)-(2), Waconia (S6)-(1), Stewartville (S1)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,6,7

 

Class AAAA  Softball Rankings


1.(1) Anoka (S7)-(81)
2.(2) Bloomington Jefferson (S2)-(65)
3.(6) Park (S3)-(57)
4.(3) Chanhassen (S2)-(53)
5.(4) Woodbury (S4)-(49)
6.(4) Rogers (S8)-(46)
7.(12) Eastview (S3)-(29)
8.(9) Lakeville South (S1)-(27)
9.(13) Forest Lake (S7)-(26)
10.(8) Farmington (S1)-(23)
 

Others receiving votes: Prior Lake (S2)-(21), Buffalo (S8)-(19),Rosemount (S3)-(16), Maple Grove (S5)-(16), Elk River (S8)-(14), North (S4)-(12), Spring Lake Park (S5)-(10), Becker (S5)-(9), Stillwater Area (S4)-(8), Blaine (S7)-(6), Centennial (S5)-(2), Roseville Area (S4)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,7,8

 

 

April 19, 2016
 

Class A  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(51)
2.(1) Mankato Loyola (S2)-(48)
2.(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(48)
4.(1) West Lutheran (S4)-(36)
5.(1) B O L D (S3)-(30)
6.(1) New York Mills (S6)-(23)
7.(1) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(17)
7.(1) Red Lake Falls (S8)-(17)
9.(1) Sebeka (S5)-(15)
10.(1) Hayfield (S1)-(14)
10.(1) Randolph (S1)-(14)

Others receiving votes: Badger/GB-MR* (S8)-(13),Edgerton/SWC (S3)-(12), NCE/UH Titans* (S8)-(12), Cherry (S7)-(11), Legacy Christian Academy (S4)-(10), Brandon-Evansville (S6)-(6), Blooming Prairie (S1)-(5), Springfield (S2)-(3), Maranatha Christian Academy (S4)-(3), Browerville - Eagle Valley* (S6)-(1)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1, 4, 5, 6, 8

Class AA  Softball Rankings

Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(54)
2.(1) Maple Lake (S5)-(43)
3.(1) Le Sueur-Henderson* (S2)-(41)
4.(1) Pipestone Area (S3)-(38)
5.(1) Pequot Lakes (S6)-(26)
6.(1) St. Agnes (S4)-(25)
7.(1) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(22)
8.(1) Martin County West (S3)-(18)
9.(1) New Life Academy (S4)-(16)
10.(1) Jackson County Central (S3)-(14)

Others receiving votes: Belle Plaine (S2)-(13), Rockford (S5)-(13),Pine Island (S1)-(9), Warroad (S8)-(9), Rush City (S7)-(8), Minnehaha Academy (S4)-(7), St. Charles (S1)-(6), St. Peter (S2)-(6), Hawley (S8)-(6), Chatfield (S1)-(5), St. Croix Lutheran (S4)-(5), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(3), Moose Lake/Willow River* (S7)-(3)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 2,3,4,7,8

 

Class AAA  Softball Rankings
Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Mankato West (S2)-(74)
2.(1) Benilde-St. Margaret's (S6)-(63)
3.(1) Becker (S5)-(61)
4.(1) Visitation (S3)-(56)
5.(1) Chisago Lakes (S7)-(47)
6.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(45)
7.(1) Detroit Lakes (S8)-(31)
8.(1) Mankato East (S2)-(30)
8.(1) Totino-Grace (S4)-(30)
10.(1) Hermantown (S7)-(27)

Others receiving votes: Duluth Denfeld (S7)-(21), Academy of Holy Angels (S3)-(15),St. Anthony Village (S4)-(14), Winona (S1)-(11), Waconia (S6)-(6), Big Lake (S5)-(5), Northfield (S1)-(4), Alexandria Area (S8)-(4), Richfield (S3)-(2)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,6,7

 

Class AAAA  Softball Rankings
Rank.(prev) School (Section) -(Points)

1.(1) Anoka (S7)-(47)
2.(1) Bloomington Jefferson (S2)-(33)
3.(1) Chanhassen (S2)-(32)
4.(1) Woodbury (S4)-(30)
4.(1) Rogers (S8)-(30)
6.(1) Park (S3)-(28)
7.(1) Rosemount (S3)-(26)
8.(1) Farmington (S1)-(24)
9.(1) Lakeville South (S1)-(19)
10.(1) Buffalo (S8)-(18)

Others receiving votes: Spring Lake Park (S5)-(16), Eastview (S3)-(15),Forest Lake (S7)-(13), Stillwater Area (S4)-(12), Maple Grove (S5)-(12), Blaine (S7)-(10), North (S4)-(9), Owatonna (S1)-(8), Roseville Area (S4)-(4), Hopkins (S6)-(4)

 

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,4,5,7,8

 

 

 

 

April 13, 2016
Preseason Picks for Section Leaders

Class A

1A-Blooming Prairie High School
1A-Hayfield High School
1A-Randolph High School
1A-Wabasha-Kellogg High School
2A-Mankato Loyola High School
2A-New Ulm Cathedral High School
2A-Sleepy Eye Saint Mary's High School
2A-Springfield High School
3A-B O L D High School
3A-Edgerton/SW MN Christian*
3A-Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.
4A-Legacy Christian Academy
4A-Lester Prairie \ Holy Trinity*
4A-Maranatha Christian Academy
4A-Mounds Park Academy
4A-West Lutheran High School
5A-Isle High School
5A-Ogilvie High School
5A-Sebeka High School
6A-Brandon-Evansville High School
6A-Browerville - Eagle Valley*
6A-New York Mills High School
6A-Parkers Prairie High School
7A-Cherry High School
7A-Littlefork-Big Falls High School
7A-South Ridge High School
8A-Badger/GB-MR*
8A-NCE/UH Titans*
8A-Red Lake Falls High School
8A-Sacred Heart*

 

Class AA

1AA-Chatfield High School
1AA-Pine Island High School
1AA-St. Charles High School
1AA-Zumbrota-Mazeppa High School
2AA-Belle Plaine High School
2AA-Jordan High School
2AA-Le Sueur-Henderson*
2AA-St. Peter High School
3AA-Jackson County Central High School
3AA-Martin County West High School
3AA-Morris Area/Chokio-Alberta*
3AA-Pipestone Area High School
4AA-Concordia Academy-Roseville
4AA-Minnehaha Academy
4AA-New Life Academy of Woodbury
4AA-St. Agnes High School
4AA-St. Croix Lutheran High School
5AA-Maple Lake High School
5AA-Rockford High School
6AA-Pequot Lakes High School
7AA-International Falls H.S.
7AA-Moose Lake/Willow River*
7AA-Rush City High School
8AA-Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
8AA-Hawley High School
8AA-Warroad High School

 

Class AAA

1AAA-Kasson-Mantorville High School
1AAA-Northfield High School
1AAA-Winona High School
2AAA-Mankato East High School
2AAA-Mankato West High School
3AAA-Academy of Holy Angels
3AAA-Richfield High School
3AAA-Simley High School
3AAA-Visitation High School
4AAA-Mahtomedi High School
4AAA-St. Anthony Village High School
4AAA-St. Paul Como Park H.S.
4AAA-Totino-Grace High School
5AAA-Becker High School
5AAA-Big Lake High School
6AAA-Benilde-St. Margaret's School
6AAA-Delano High School
6AAA-Waconia High School
7AAA-Chisago Lakes High School
7AAA-Duluth Denfeld High School
7AAA-Grand Rapids High School
7AAA-Hermantown High School

 

Class AAAA

1AAAA-Farmington High School
1AAAA-Lakeville South High School
1AAAA-Owatonna High School
2AAAA-Bloomington Jefferson High School
2AAAA-Chanhassen High School
3AAAA-Eastview High School
3AAAA-Park High School
3AAAA-Rosemount High School
4AAAA-North High School
4AAAA-Roseville Area High School
4AAAA-Stillwater Area High School
4AAAA-Woodbury High School
5AAAA-Centennial High School
5AAAA-Maple Grove High School
5AAAA-Spring Lake Park High School
6AAAA-Edina High School
6AAAA-Hopkins High School
6AAAA-Robbinsdale Armstrong High School 
7AAAA-Andover High School
7AAAA-Anoka High School
7AAAA-Blaine High School
7AAAA-Forest Lake High School
8AAAA-Bemidji High School
8AAAA-Buffalo High School
8AAAA-Rogers High School

 

 

Coaches Rankings for 2015

 

May 28, 2015

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Life Academy (S4)-(71)
2.(2) New Ulm Cathedral (S2)-(65)
3.(3) Cherry (S7)-(54)
4.(5) Chatfield (S1)-(53)
5.(4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(39)
6.(13) Edgerton/SWC (S3)-(35)
7.(9) Mankato Loyola (S2)-(28)
8.(7) NCE/UH (S8)-(25)
9.(6) New York Mills (S6)-(20)
9.(9) Badger/GB-MR (S8)-(20)

Others receiving votes: Sacred Heart (S8)-(18), Eden Valley-Watkins (S5)-(13),Fillmore Central (S1)-(10), Hayfield (S1)-(7), Rush City (S5)-(6), Brandon-Evansville (S6)-(4)


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,6,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(3) Visitation (S4)-(46)
2.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(43)
3.(2) Le Sueur- Henderson (S2)-(40)
4.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(39)
5.(6) Hermantown (S7)-(30)
6.(5) Maple Lake (S5)-(28)
7.(8) Rockford (S5)-(23)
8.(11) New Ulm (S3)-(21)
9.(7) Minnehaha Academy (S4)-(14)
10.(9) Pipestone (S3)-(10)

Others receiving votes: Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(6), Pequot Lakes (S7)-(5),Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(5), Belle Plaine (S2)-(1), Spring Grove/Caledonia (S1)-(1)


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,3.5,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(33)
2.(3) Anoka (S7)-(32)
3.(7) Chanhassen (S2)-(28)
4.(4) Eastview (S3)-(27)
5.(10) Mankato West (S2)-(21)
6.(2) Bloomington Jefferson (S3)-(18)
7.(6) North St. Paul (S4)-(12)
7.(14) Becker (S8)-(12)
9.(5) Prior Lake (S2)-(10)
9.(11) Rosemount (S3)-(10)

Others receiving votes: Woodbury (S4)-(8), Rogers (S5)-(6),Elk River (S7)-(4), Park (S3)-(3), Farmington (S1)-(3), New Prague (S2)-(3), Buffalo (S6)-(2), Forest Lake (S7)-(1), Hastings (S1)-(1)


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,5,8
 

 

May 20, 2015

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Life Academy (S4)-(71)
2.(2) New Ulm Cathedral (S2)-(63)
3.(5) Chatfield (S1)-(51)
4.(3) Cherry (S7)-(47)
5.(4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(46)
6.(7) NCE/UH (S8)-(38)
7.(9) Mankato Loyola (S2)-(26)
7.(13) Edgerton/SWC (S3)-(26)
9.(6) New York Mills (S6)-(21)
10.(7) Eden Valley-Watkins (S5)-(20)

Others receiving votes: Badger/GB-MR (S8)-(19), Sacred Heart (S8)-(16),Brandon-Evansville (S6)-(7), Fillmore Central (S1)-(7), West Lutheran (S4)-(3), Hayfield (S1)-(3), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(3), Bertha-Hewitt Verndale (S6)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,3,4,5,6,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(72)
2.(3) Visitation (S4)-(60)
3.(2) Le Sueur- Henderson (S2)-(57)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(49)
5.(6) Hermantown (S7)-(46)
6.(5) Maple Lake (S5)-(42)
7.(7) Minnehaha Academy (S4)-(32)
8.(8) Rockford (S5)-(24)
9.(11) New Ulm (S3)-(19)
10.(9) Pipestone (S3)-(14)
10.(16) Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(14)

Others receiving votes: , Belle Plaine (S2)-(12),Pequot Lakes (S7)-(11), Hawley (S8)-(8), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(6), Cotter (S1)-(2)


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,3.4,6,7,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(58)
2.(2) Bloomington Jefferson (S3)-(51)
2.(4) Eastview (S3)-(51)
4.(3) Anoka (S7)-(38)
5.(5) Prior Lake (S2)-(27)
6.(7) Chanhassen (S2)-(26)
7.(9) Park (S3)-(25)
8.(6) North St. Paul (S4)-(24)
9.(10) Mankato West (S2)-(19)
10.(7) Forest Lake (S7)-(18)



Others receiving votes: Rosemount (S3)-(12), Woodbury (S4)-(11),New Prague (S2)-(8), Shakopee (S2)-(7), Roseville (S4)-(5), Rogers (S5)-(4), Becker (S8)-(3), Hastings (S1)-(2), Elk River (S7)-(1)

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,4,5,6
 

 

 

May 13, 2015

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Life Academy (S4)-(59)
2.(2) New Ulm Cathedral (S2)-(56)
3.(3) Cherry (S7)-(44)
4.(6) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(42)
5.(9) Chatfield (S1)-(26)
6.(16) New York Mills (S6)-(22)
7.(7) Eden Valley-Watkins (S5)-(20)
7.(12) NCE/UH (S8)-(20)
9.(4) Badger/GB-MR (S8)-(19)
9.(11) Mankato Loyola (S2)-(19)

Others receiving votes: West Lutheran (S4)-(17), Brandon-Evansville (S6)-(11),Edgerton/SWC (S3)-(10), Fillmore Central (S1)-(9), Bertha-Hewitt Verndale (S6)-(6), Sleepy Eye (S2)-(4), Hayfield (S1)-(4), Martin County West (S2)-(1), Sacred Heart (S8)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,6,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Kasson-Mantorville (S1)-(69)
2.(5) Le Sueur- Henderson (S2)-(66)
3.(4) Visitation (S4)-(58)
4.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(46)
5.(10) Maple Lake (S5)-(44)
6.(6) Hermantown (S7)-(41)
7.(20) Minnehaha Academy (S4)-(31)
8.(7) Rockford (S5)-(26)
9.(3) Pipestone (S3)-(22)
10.(11) Pequot Lakes (S7)-(20)


Others receiving votes: New Ulm (S3)-(17), Belle Plaine (S2)-(6),Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(6), Hawley (S8)-(6), Morris Area/Chokio-Alberta* (S3)-(5), International Falls (S7)-(5)



Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,4,5,6,7,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(79)
2.(2) Bloomington Jefferson (S3)-(77)
3.(3) Anoka (S7)-(71)
4.(20) Eastview (S3)-(52)
5.(4) Prior Lake (S2)-(39)
6.(5) North St. Paul (S4)-(38)
7.(10) Forest Lake (S7)-(37)
7.(8) Chanhassen (S2)-(37)
9.(6) Park (S3)-(23)
10.(9) Mankato West (S2)-(17)


Others receiving votes: Rosemount (S3)-(15), New Prague (S2)-(15),Shakopee (S2)-(9), Becker (S8)-(6), Rogers (S5)-(6), Woodbury (S4)-(6), Elk River (S7)-(5), Hastings (S1)-(5), Lakeville South (S1)-(3), Roseville (S4)-(3), Spring Lake Park (S5)-(2), Orono (S6)-(1)


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,4,5,6,7
 

May 6, 2015
 

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Life Academy (S4)-(80)
2.(3) New Ulm Cathedral (S2)-(69)
3.(2) Cherry (S7)-(66)
4.(7) Badger/GB-MR (S8)-(43)
5.(5) Brandon-Evansville (S6)-(40)
6.(12) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(39)
7.(4) Eden Valley-Watkins (S5)-(36)
7.(7) Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(36)
9.(6) Chatfield (S1)-(35)
10.(14) West Lutheran (S4)-(23)

Others receiving votes: Mankato Loyola (S2)-(19), NCE/UH (S8)-(13),Martin County West (S2)-(8), Edgerton/SWC (S3)-(8), Carlton (S7)-(7), Rush City (S5)-(6), New York Mills (S6)-(6), Sleepy Eye (S2)-(4), Little fork big falls (S7)-(3), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(2), Sacred Heart (S8)-(2), Hayfield (S1)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,6,7,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(88)
1.(2) Kasson-Mantorville (S1)-(88)
3.(4) Visitation (S4)-(80)
4.(5) LeSueur- Henderson (S2)-(75)
5.(10) Maple Lake (S5)-(57)
6.(6) Hermanton (S7)-(54)
7.(3) Pipestone (S3)-(46)
8.(7) Rockford (S5)-(29)
8.(9) New Ulm (S3)-(29)
10.(11) Pequot Lakes (S7)-(18)

Others receiving votes: Belle Plaine (S2)-(17), Minnehaha Academy (S4)-(14),Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(13), Jackson County Central (S3)-(5), Morris Area (S3)-(4), Hawley (S8)-(2), Two Harbors (S7)-(2), Norwood-Young America (S2)-(1), DelaSalle (S4)-(1), International Falls (S7)-(1)


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,4,5,6,7,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.((1) Maple Grove (S5)-(76)
1.(2) Bloomington Jefferson (S3)-(76)
3.(3) Anoka (S7)-(69)
4.(4) Prior Lake (S2)-(47)
5.(5) North St. Paul (S4)-(39)
6.(10) Forest Lake (S7)-(37)
7.(8) Chanhassen (S2)-(32)
8.(6) Park (S3)-(29)
9.(9) Mankato West (S2)-(25)
10.(7) Elk River (S7)-(23)

Others receiving votes: Eastview (S3)-(20), Rosemount (S3)-(18),New Prague (S2)-(13), Becker (S8)-(11), Spring Lake Park (S5)-(7), Lakeville South (S1)-(6), Hastings (S1)-(5), Shakopee (S2)-(4), Rogers (S5)-(4), Orono (S6)-(3), Farmington (S1)-(2) 

 

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,3,4,5,6,7,8
 

 

 

 

April 29, 2015

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) New Life Academy (S4)-(72)
2.(4) Cherry (S7)-(70)
3.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(66)
4.(3) Eden Valley-Watkins (S5)-(52)
5.(NR) Brandon-Evansville (S6)-(41)
6.(6) Chatfield (S1)-(37)
7.(10) Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(27)
7.(NR) Badger/GB-MR (S8)-(27)
9.(5) Rush City (S5)-(22)
9.(9) Mankato Loyola (S2)-(22)

Others receiving votes: Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(21), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(19),Martin County West (S2)-(16), West Lutheran (S4)-(15), Renville County West (S3)-(12), NCE/UH (S8)-(9), Edgerton/SWC (S3)-(7), Browerville - Eagle Valley (S5)-(5), New York Mills (S6)-(3), Sacred Heart (S8)-(2), Hayfield (S1)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5,6,7,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(75)
2.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(74)
3.(3) Pipestone (S3)-(69)
4.(8) Visitation (S4)-(64)
5.(3) LeSueur- Henderson (S2)-(56)
6.(5) Hermanton (S7)-(48)
7.(6) Rockford (S5)-(35)
8.(9) Belle Plaine (S2)-(25)
9.(NR) New Ulm (S3)-(21)
10.(NR) Maple Lake (S5)-(19)

Others receiving votes: Pequot Lakes (S7)-(12), Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(11),Norwood-Young America (S2)-(9), DelaSalle (S4)-(9), International Falls (S7)-(7), Morris Area (S3)-(5), Minnewaska (S6)-(3), Cloquet (S7)-(2), Hawley (S8)-(2) 


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,3,4,5,6,7,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(57)
2.(2) Bloomington Jefferson (S3)-(48)
3.(4) Anoka (S7)-(47)
4.(3) Prior Lake (S2)-(44)
5.(7) North St. Paul (S4)-(33)
6.(NR) Park (S3)-(32)
7.(8) Elk River (S7)-(21)
8.(NR) Chanhassen (S2)-(16)
9.(11) Mankato West (S2)-(14)
10.(10) Forest Lake (S7)-(13)
10.(NR) Rosemount (S3)-(13)

Others receiving votes: , Spring Lake Park (S5)-(12),Becker (S8)-(12), Hastings (S1)-(9), Lakeville South (S1)-(7), Shakopee (S2)-(5), New Prague (S2)-(4), Rogers (S5)-(2), Lakeville North (S3)-(1)

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 3,4,5,6,8
 

 

April 22, 2015

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1. New Ulm Cathedral (S2)-(60)
2. New Life Academy (S4)-(52)
3. Eden Valley-Watkins (S5)-(49)
4. Cherry (S7)-(37)
5. Rush City (S5)-(31)
6. Browerville - Eagle Valley (S5)-(28)
6. Chatfield (S1)-(28)
8. Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(27)
9. Mankato Loyola (S2)-(26)
10. Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(23)

Others receiving votes: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(22), Edgerton/SWC (S3)-(18),Badger/GB-MR (S8)-(17), Randolph (S1)-(14), Isle (S5)-(9), New York Mills (S6)-(9), Carlton (S7)-(6), Pine River Backus (S6)-(4), NCE/UH (S8)-(3), St Agnes (S4)-(3), Hayfield (S1)-(1), Dawson-Boyd (S3)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1. Kasson-Mantorville (S1)-(78)
2. Zumbrota-Mazeppa (S1)-(60)
3. Pipestone (S3)-(59)
3. LeSueur- Henderson (S2)-(59)
5. Hermanton (S7)-(44)
6. Rockford (S5)-(41)
7. Pequot Lakes (S7)-(37)
8. Visitation (S4)-(34)
9. Norwood-Young America (S2)-(23)
9. Belle Plaine (S2)-(23)

Others receiving votes: DelaSalle (S4)-(21), New Ulm (S3)-(11),Morris Area (S3)-(11), Cloquet (S7)-(10), Minnewaska (S6)-(10), St. Paul Como Park (S4)-(5), Maple Lake (S5)-(5), Jackson County Central (S3)-(5), St. Anthony (S4)-(4), Maple River (S2)-(2), Stewartville (S1)-(2), Hawley (S8)-(2)


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,5,6,7,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1. Maple Grove (S5)-(79)
2. Bloomington Jefferson (S3)-(52)
3. Prior Lake (S2)-(49)
4. Lakeville North (S3)-(47)
4. Anoka (S7)-(47)
6. Spring Lake Park (S5)-(40)
7. North St. Paul (S4)-(37)
8. Elk River (S7)-(30)
9. Hastings (S1)-(26)
10. Forest Lake (S7)-(25)

Others receiving votes: Mankato West (S2)-(20), Rosemount (S3)-(19),Rogers (S5)-(15), Stillwater Area (S4)-(13), Chanhassen (S2)-(11), Becker (S8)-(10), Brainerd (S8)-(9), Orono (S6)-(7), Lakeville South (S1)-(5), Roseville (S4)-(5)
 

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,4,5,6,7,8
 

2015 Pre-Season Picks for Section Leaders

CLASS A
1A Chatfield
1A Fillmore Central
1A Hayfield
1A Kenyon-Wanamingo
2A New Ulm Cathedral
2A Mankato Loyola
2A Lester Prairie/Holy Trinity Winsted
2A Sleepy Eye St. Mary's
4A New Life Academy
4A Columbia Heights
4A St. Agnes
4A Mounds Park Academy
5A Browerville
5A Rush City
5A Eden Valley Watkins
5A Isle
6A New York Mills
8A BGMR
8A NCE/UH
8A Sacred Heart
8A Red Lake Falls
 
Class AA
1AA Kasson Mantorville
1AA Zumbrota Mazeppa
1AA Stewartville
2AA LeSueur Henderson
2AA Norwood Young America
2AA Maple River
2AA Belle Plaine
3AA Pipestone
3AA New Ulm
3AA Jackson county centra
5AA Rockford
5AA Watertown
5AA Delano
5AA Maple Lake
6AA Rocori
6AA Staples motley
6AA Minnewaska
7AA Pequot Lakes
7AA Hermantown
7AA Cloquet
7AA Esko
8AA Hawley
8AA Dilworth-Glyndon-Felton


 
Class AAA
1AAA Lakeville South
1AAA Hastings
1AAA Rochester Mayo
1AAA Farmington
4AAA Woodbury
4AAA Roseville
4AAA Stillwater
4AAA North St. Paul
5AAA Maple Grove
5AAA Maple Grove
5AAA Rogers
5AAA Spring Lake Park
5AAA Centennial Champlin Park
5AAA Spring Lake Park
5AAA Centennial
5AAA Champlin Park
6AAA Orono
6AAA Hopkins
6AAA Benilde-St. Margaret's 
6AAA Buffalo
8AAA Becker
8AAA Big Lake
8AAA Alexandria
8AAA Brainerd
 

May 27, 2014

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(95)
2.(2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(85)
3.(3) Mankato Loyola (S2)-(74)
3.(4) New Life Academy (S4)-(74)
5.(5) Cherry (S7)-(60)
6.(7) Badger/GB-MR (S8)-(48)
7.(6) Hayfield (S1)-(43)
8.(10) Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(35)
9.(8) Isle (S5)-(32)
10.(9) Eden Valley-Watkins (S5)-(25)

Others receiving votes: NCE/UH (S8)-(19), New York Mills (S6)-(11),Edgerton/SWC (S3)-(6), Little fork big falls (S7)-(6), Carlton (S7)-(5), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(5), St Agnes (S4)-(1) 

 


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,6,7,8

Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(84)
2.(3) Visitation (S4)-(71)
3.(2) Pipestone (S3)-(69)
4.(5) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(52)
5.(6) Rockford (S5)-(51)
6.(4) Norwood-Young America (S2)-(48)
7.(7) St. Anthony (S4)-(43)
8.(8) New Ulm (S3)-(40)
9.(17) LeSueur- Henderson (S2)-(18)
10.(13) Pequot Lakes (S7)-(15)
10.(17) Hermanton (S7)-(15)

Others receiving votes: , St. Paul Como Park (S4)-(12),\Spring Grove/Caledonia (S1)-(12), Maple Lake (S5)-(10), Maple River (S2)-(3), Jackson County Central (S3)-(2), Rocori (S6)-(1)
 


Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,4,6,7,8
 

Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Lakeville North (S3)-(80)
2.(1) Maple Grove (S5)-(74)
3.(3) Bloomington Jefferson (S3)-(61)
4.(4) Elk River (S7)-(54)
5.(6) North St. Paul (S4)-(51)
6.(8) Orono (S6)-(42)
7.(9) Lakeville South (S1)-(29)
8.(5) Forest Lake (S7)-(28)
9.(16) Anoka (S7)-(24)
10.(9) Rogers (S5)-(23)

Others receiving votes: Spring Lake Park (S5)-(22), Mankato West (S2)-(11),Hastings (S1)-(8), Shakopee (S2)-(8), Becker (S8)-(8), Brainerd (S8)-(7), Prior Lake (S2)-(5), Farmington (S1)-(3), East Ridge (S4)-(2), Rosemount (S3)-(2), Stillwater Area (S4)-(2), Chanhassen (S2)-(2)
 

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,4,5,6,7,8
 

 

 

May 19, 2014

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(68)
2.(2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(62)
3.(2) Mankato Loyola (S2)-(61)
4.(4) New Life Academy (S4)-(53)
5.(6) Cherry (S7)-(41)
6.(5) Hayfield (S1)-(39)
7.(7) Badger/GB-MR (S8)-(36)
8.(11) Isle (S5)-(19)
9.(7) Eden Valley-Watkins (S5)-(18)
10.(9) Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(15)
10.(10) NCE/UH (S8)-(15)

Others receiving votes: , Edgerton/SWC (S3)-(12),Carlton (S7)-(8), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(7), New York Mills (S6)-(6), Randolph (S1)-(6), Blooming Prairie (S1)-(1), Pine River Backus (S6)-(1)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,5,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(72)
2.(3) Pipestone (S3)-(66)
3.(4) Visitation (S4)-(54)
4.(2) Norwood-Young America (S2)-(51)
5.(5) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(50)
6.(7) Rockford (S5)-(37)
7.(9) St. Anthony (S4)-(35)
8.(6) St. Paul Como Park (S4)-(29)
8.(8) New Ulm (S3)-(29)
10.(9) \Spring Grove/Caledonia (S1)-(14)

Others receiving votes: Maple Lake (S5)-(12), Jackson County Central (S3)-(7),Pequot Lakes (S7)-(5), DelaSalle (S4)-(4), Maple River (S2)-(2), Belle Plaine (S2)-(1)



Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,5,6,7,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(45)
1.(2) Lakeville North (S3)-(45)
3.(4) Bloomington Jefferson (S3)-(37)
4.(3) Elk River (S7)-(36)
5.(5) Forest Lake (S7)-(31)
6.(7) North St. Paul (S4)-(26)
7.(6) Mankato West (S2)-(23)
8.(8) Orono (S6)-(18)
9.(10) Lakeville South (S1)-(11)
9.(11) Rogers (S5)-(11)

Others receiving votes: Hastings (S1)-(6), Prior Lake (S2)-(5),East Ridge (S4)-(5), Rosemount (S3)-(4), Spring Lake Park (S5)-(4), Anoka (S7)-(3), Roseville (S4)-(2)



Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,4,5,6
 

 

May 12, 2014

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(44)
2.(3) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(39)
2.(4) Mankato Loyola (S2)-(39)
4.(5) New Life Academy (S4)-(32)
5.(11) Hayfield (S1)-(26)
6.(2) Cherry (S7)-(24)
7.(6) Eden Valley-Watkins (S5)-(19)
7.(17) Badger/GB-MR (S8)-(19)
9.(8) Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(13)
10.(14) NCE/UH (S8)-(12)

Others receiving votes: Isle (S5)-(11), Blooming Prairie (S1)-(8),Dawson-Boyd (S3)-(7), New York Mills (S6)-(6), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(4), Edgerton/SWC (S3)-(4), Randolph (S1)-(3), Chatfield (S1)-(1), Lester Prairie/Holy Trinty Winsted (S2)-(1)


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,4,5
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(84)
2.(2) Norwood-Young America (S2)-(75)
3.(3) Pipestone (S3)-(65)
4.(3) Visitation (S4)-(56)
5.(6) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(55)
6.(9) St. Paul Como Park (S4)-(46)
7.(10) Rockford (S5)-(37)
8.(5) New Ulm (S3)-(35)
9.(12) St. Anthony (S4)-(16)
9.(21) Spring Grove/Caledonia (S1)-(16)

Others receiving votes: Maple Lake (S5)-(11), Jackson County Central (S3)-(10),St. Cloud Cathedral (S6)-(10), Howard Lake-Waverly-Winsted (S5)-(8), Cloquet (S7)-(5), Belle Plaine (S2)-(4), Maple River (S2)-(3), DelaSalle (S4)-(3), Staples-Motley (S6)-(3), Morris Area (S3)-(2), Stewartville (S1)-(1), Pequot Lakes (S7)-(1)

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,5,6,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(80)
2.(3) Lakeville North (S3)-(77)
3.(2) Elk River (S7)-(69)
4.(4) Bloomington Jefferson (S3)-(63)
5.(5) Forest Lake (S7)-(57)
6.(6) Mankato West (S2)-(40)
7.(8) North St. Paul (S4)-(37)
8.(9) Orono (S6)-(25)
9.(6) Prior Lake (S2)-(21)
10.(10) Lakeville South (S1)-(20)

Others receiving votes: Rogers (S5)-(15), Shkopee (S2)-(9),Anoka (S7)-(8), Roseville (S4)-(7), East Ridge (S4)-(6), Hastings (S1)-(5), Benilde-St. Margaret's (S6)-(3), Rosemount (S3)-(2), Hill-Murray (S4)-(1), Spring Lake Park (S5)-(1)



Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,3,4,5,6,7,8
 

 

May 5, 2014

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) New Ulm Cathedral (S2)-(63)
2.(1) Cherry (S7)-(61)
3.(3) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(59)
4.(6) Mankato Loyola (S2)-(56)
5.(4) New Life Academy (S4)-(45)
6.(4) Eden Valley-Watkins (S5)-(36)
7.(7) Isle (S5)-(28)
8.(8) Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(26)
9.(10) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(15)
10.(9) Blooming Prairie (S1)-(12)

Others receiving votes: Hayfield (S1)-(11), Dawson-Boyd (S3)-(11),New York Mills (S6)-(9), NCE/UH (S8)-(7), Edgerton/SWC (S3)-(7), Chatfield (S1)-(6), Badger/GB-MR (S8)-(5), Atwater Cosmos Grove City (S5)-(4), St Agnes (S4)-(4), Lester Prairie/Holy Trinty Winsted (S2)-(3)


Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,3,4,7,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(89)
2.(3) Norwood-Young America (S2)-(81)
3.(2) Pipestone (S3)-(71)
3.(5) Visitation (S4)-(71)
5.(4) New Ulm (S3)-(62)
6.(5) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(53)
7.(NR) Jackson County Central (S3)-(30)
7.(NR) Howard Lake-Waverly-Winsted (S5)-(30)
9.(NR) St. Paul Como Park (S4)-(27)
10.(8) Rockford (S5)-(26)

Others receiving votes: St. Cloud Cathedral (S6)-(21), St. Anthony (S4)-(18),Minnewaska (S6)-(12), Rocori (S6)-(6), Maple River (S2)-(6), DelaSalle (S4)-(5), Stewartville (S1)-(5), Staples-Motley (S6)-(4), Maple Lake (S5)-(4), Zimmerman (S5)-(3)

Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,4,5,6,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Grove (S5)-(91)
2.(2) Elk River (S7)-(84)
3.(3) Lakeville North (S3)-(82)
4.(5) Bloomington Jefferson (S3)-(71)
5.(4) Forest Lake (S7)-(67)
6.(6) Prior Lake (S2)-(39)
6.(6) Mankato West (S2)-(39)
8.(8) North St. Paul (S4)-(36)
9.(10) Orono (S6)-(26)
10.(9) Lakeville South (S1)-(22)

Others receiving votes: Shakopee (S2)-(16), Roseville (S4)-(15),East Ridge (S4)-(9), Hastings (S1)-(9), Rogers (S5)-(7), Rosemount (S3)-(6), Hill-Murray (S4)-(2), Anoka (S7)-(2), Benilde-St. Margaret's (S6)-(1)



Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,4,5,6,7,8
 

 

April 28, 2014

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1. Cherry (S7)-(69)
2. New Ulm Cathedral (S2)-(56)
3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(51)
4. Eden Valley-Watkins (S5)-(47)
4. New Life Academy (S4)-(47)
6. Mankato Loyola (S2)-(43)
7. Isle (S5)-(26)
8. Fillmore Central/Lanesboro (S1)-(17)
9. Blooming Prairie (S1)-(16)
10. Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(14)

Others receiving votes: Atwater Cosmos Grove City (S5)-(13), Badger/GB-MR (S8)-(12),Little fork big falls (S7)-(10), New York Mills (S6)-(10), Hayfield (S1)-(10), Lester Prairie/Holy Trinty Winsted (S2)-(8), Rush City (S5)-(8), St Agnes (S4)-(4), NCE/UH (S8)-(4), Chatfield (S1)-(3)

Rankings are a composite of the voting provided by Sections 1,2,5,6,7,8
Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1. Kasson-Mantorville (S1)-(56)
2. Pipestone (S3)-(51)
3. Norwood-Young America (S2)-(47)
4. New Ulm (S3)-(44)
5. Visitation (S4)-(42)
5. Zumbrota-Mazeppa (S1)-(42)
7. St. Anthony (S4)-(32)
8. Rockford (S5)-(18)
9. St. Cloud Cathedral (S6)-(16)
10. Rocori (S6)-(14)

Others receiving votes: Maple River (S2)-(13), Fergus Falls (S8)-(5),Minnewaska (S6)-(5), NRHEG (S2)-(4), Belle Plaine (S2)-(1)




Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,5,6,8
 
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1. Maple Grove (S5)-(83)
2. Elk River (S7)-(82)
3. Lakeville North (S3)-(79)
4. Forest Lake (S7)-(77)
5. Bloomington Jefferson (S3)-(63)
6. Prior Lake (S2)-(40)
6. Mankato West (S2)-(40)
8. North St. Paul (S4)-(38)
9. Lakeville South (S1)-(31)
10. Orono (S6)-(26)

Others receiving votes: East Ridge (S4)-(19), Shakopee (S2)-(16),Roseville (S4)-(11), Hill-Murray (S4)-(7), Hastings (S1)-(6), Eden Prairie (S2)-(5), Big Lake (S8)-(1)




Rankings are a composite of the voting  provided by Sections 1,2,3,4,5,6,7,8
 

2014 Pre-Season Picks for Section Leaders

CLASS A
1A Blooming Prairie
1A Chatfield
1A Hayfield
1A Fillmore Central/Lanesboro
2A New Ulm Cathedral
2A Mankato Loyola
2A Lester Prairie/Holy Trinty Winsted
2A Sleepy Eye St. Mary's
3A Dawson/Boyd
3A Edgerton/SWC
3A KMS
3A MCC
4A New Life
4A Marantha
4A Columbia Htgs
4A St Agnes
5A Eden Valley Watkins
5A Atwater Cosmos Grove City
5A Isle
5A Rush City
6A New York Mills
6A Ashby
6A Bertha-Hewitt Verndale
7A Cherry
7A Little fork big falls
8A BFMR
8A Red Lake Falls
8A NCE/UH
8A Sacred Heart
Class AA
1AA Kasson
1AA Zumbrota Mazeppa
2AA Maple River
2AA Belle Plaine
2AA Norwood-Young America
2AA NRHEG
3AA New Ulm
3AA Pipestone
4AA Visitation
4AA St. Anthony
5AA Rockford
5AA Zimmerman
6AA Rocori
6AA Minnewaska
6AA Cathedral
6AA Staples Motley
8AA Fergus Falls

 
Class AAA
1AAA Lakeville South
1AAA Farmington
1AAA Hastings
2AAA Prior Lake
2AAA Shakopee
2AAA Mankato West
2AAA Eden Prairie
3AAA Lakeville North
3AAA Bloomington Jefferson
4AAA East Ridge
4AAA North St. Paul,
4AAA Roseville
4AAA Hill-Murray
5AAA Maple Grove
5AAA Centennial
5AAA Mounds View
6AAA Orono
6AAA Benilde-St. Margaret's
6AAA Edina
7AAA Forest Lake
7AAA Elk River
7AAA Duluth East
7AAA Andover
8AAA Bemidji
8AAA Big Lake
8AAA Brainerd

 

May 20, 2013

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) New Life Academy (S4)-(34)
2.(1) Mankato Loyola (S2)-(33)
3.(4) Chatfield (S1)-(26)
4.(3) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(25)
4.(9) Cherry (S7)-(25)
6.(10) Houston (S1)-(17)
7.(7) Blooming Prairie (S1)-(15)
8.(4) New Ulm Cathedral (S2)-(11)
8.(8) NCE/UH (S8)-(11)
10.(6) New York Mills (S6)-(8)

Others receiving votes: BGMR (S8)-(5), Osakis (S5)-(4),Browerville (S5)-(3), Wabasso (S3)-(2), ACGC  (S5)-(1), Rush City (5A)-(1), Eden Valley Watkins (5A)-(1)

Rankings are a composite of the voting of four section reps of Class A who voted this week.

Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(65)
2.(3) New Ulm (S3)-(53)
3.(2) St. Anthony (S4)-(45)
4.(4) Pipestone (S3)-(43)
5.(6) Kasson-Mantorville (S1)-(37)
6.(5) Hermantown (S7)-(31)
7.(6) Becker (S5)-(25)
8.(13) Delano (S5)-(21)
9.(9) Paynesville Area (S6)-(16)
10.(8) Norwood-Young America (S2)-(15)
10.(13) Maple River (S2)-(15)

Others receiving votes: , Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(8),Pequot Lakes (S6)-(8), Visitation (S4)-(2), Cloquet (S7)-(1) 

Rankings are a composite of the voting of the seven section reps of Class AA who voted this week.
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Lakeville North (S3)-(48)
2.(3) Forest Lake (S7)-(43)
3.(2) Maple Grove (S5)-(39)
4.(6) Shakopee (S2)-(33)
5.(4) North St Paul (S4)-(30)
6.(7) Stillwater Area (S4)-(23)
7.(5) Elk River (S8)-(15)
8.(12) Duluth Denfeld (S7)-(13)
9.(8) Orono (S6)-(11)
9.(9) Eastview (S3)-(11)

Others receiving votes: Anoka (S7)-(7), Mankato West (S2)-(1),Hastings (S1)-(1), Farmington (S1)-(1), Eden Prairie (S2)-(1), Prior Lake (S2)-(1)

Rankings are a composite of the voting of the five section reps of Class AAA who voted this week.

 

May 13, 2013

CLASS A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Mankato Loyola (S2)-(69)
2.(3) New Life Academy (S4)-(67)
3.(6) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(59)
4.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(52)
4.(4) Chatfield (S1)-(52)
6.(5) New York Mills (S6)-(43)
7.(7) Blooming Prairie (S1)-(39)
8.(8) NCE/UH (S8)-(38)
9.(9) Cherry (S7)-(37)
10.(12) Houston (S1)-(13)

Others receiving votes: Wabasso (S3)-(12), St. Agnes (S4)-(7),Osakis (S5)-(6), Carlton (S7)-(1), BGMR (S8)-(1), Little Fork Big Falls (S7)-(1), Frazee (S6)-(1), ACGC  (S5)-(1)

Rankings are a composite of the voting of the eight section reps of Class A

Class AA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(69)
2.(2) St. Anthony (S4)-(57)
3.(3) New Ulm (S3)-(49)
4.(4) Pipestone (S3)-(37)
5.(10) Hermantown (S7)-(36)
6.(5) Kasson-Mantorville (S1)-(27)
6.(6) Becker (S5)-(27)
8.(11) Norwood-Young America (S2)-(18)
9.(11) Paynesville Area (S6)-(16)
10.(7) Visitation (S4)-(13)

Others receiving votes: Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(12), Pequot Lakes (S6)-(10),Delano (S5)-(7), Maple River (S2)-(7), Maple Lake (S5)-(1), 

Rankings are a composite of the voting of the eight section reps of Class AA
Class AAA
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(2) Lakeville North (S3)-(54)
2.(4) Maple Grove (S5)-(51)
3.(3) Forest Lake (S7)-(49)
4.(1) North St Paul (S4)-(47)
5.(10) Elk River (S8)-(27)
6.(8) Shakopee (S2)-(24)
7.(9) Stillwater Area (S4)-(18)
8.(7) Orono (S6)-(15)
9.(6) Anoka (S7)-(14)
9.(10) Eastview (S3)-(14)

Others receiving votes: Mankato West (S2)-(9), Hastings (S1)-(4),Irondale (S5)-(4), Duluth Denfeld (S7)-(4), Mankato East (S2)-(1)

Rankings are a composite of the voting of the eight section reps of Class AAA

 

May 7, 2013

CLASS A
Rank. School (Section) 
1. New Ulm Cathedral (2A) 
2. Mankato Loyola (2A) 
3. New Life Academy (4A) 
4. Chatfield (1A) 
5. New York Mills (6A) 
6. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A) 
7. Blooming Prairie (1A) 
8. NCE/UH (8A) 
9. Cherry (7A) 
10. Wabasso (3A) 

Others receiving votes: Houston (1A), St. Agnes (4A), Carlton (7A), Norman County (8A), Browerville (5A) 
 
Class AA
Rank. School (Section) 
1. Zumbrota Mazeppa (1AA) 
2. St. Anthony (4AA) 
3. New Ulm (3AA) 
4. Pipestone Area (3AA) 
5. Kasson Mantorville (1AA) 
6. Becker (5AA) 
7. Visitation (4AA) 
8. Dilworth-Glyndon-Felton (8AA) 
9. Pequot Lakes (6AA) 
10. Hermantown (7AA) 

Others receiving votes:Delano (5AA), Maple River (2AA), Norwood-Young America (2AA), Minnehaha Academy (4AA), Annandale (5AA), Paynesville Area (6AA), Cloquet (7AA), 
 
Class AAA
Rank. School (Section) 
1. North St. Paul (4AAA) 
2. Lakeville North (3AAA) 
3. Forest Lake (7AAA) 
4. Maple Grove (5AAA) 
5. Mankato West (2AAA) 
6. Anoka (7AAA) 
7. Orono (6AAA) 
8. Shakopee (2AAA) 
9. Stillwater Area (4AAA) 
10. Eastview (3AAA) 
10. Elk River (8AAA) 


Others receiving votes: Hopkins (6AAA), Irondale (5AAA), Hastings (1AAA) 
 

 

 

 

Coaches Rankings for 2012

May 22, 2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Cherry (S7)-(53)
2.(1) Mankato Loyola (S2)-(50)
3.(3) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(47)
4.(6) BGMR (S8)-(30)
5.(4) Lewiston (S1)-(27)
6.(7) Isle (S5)-(24)
7.(5) Blooming Prairie (S1)-(20)
8.(8) Little Fork Big Falls (S7)-(11)
9.(NR) Red Lake Falls (S8)-(9)
10.(8) Mpls Washburn (S4)-(8)
10.(10) Chatfield (S1)-(8)

Others receiving votes: , Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(7),Osakis (S5)-(7), New Ulm Cathedral (S2)-(6), New Life Academy (S4)-(6), Silver Bay (S7)-(6), Sebeka (S6)-(5), Browerville (S5)-(4), Eden Valley-Watkins (5A)-(1), Martin County West (S2)-(1)

 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(2) Pipestone (S3)-(48)
2.(1) Kasson-Mantorville (S1)-(46)
3.(3) Hermantown (S7)-(40)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(34)
5.(7) St. Anthony (S4)-(24)
6.(6) Albany (S6)-(21)
7.(5) LeSueur-Henderson (S2)-(20)
8.(8) New Ulm (S3)-(19)
9.(8) Pequot Lakes (S6)-(13)
10.(NR) Maple Lake (S5)-(5)

Others receiving votes: Rochester Lourdes (S1)-(3), Becker (S5)-(2)
 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(5) Maple Grove (S5)-(54)
2.(2) Forest Lake (S7)-(49)
3.(3) Mankato West (S2)-(48)
4.(1) North St Paul (S4)-(41)
5.(6) Mankato East (S2)-(34)
6.(4) Bloomington Jefferson (S3)-(32)
7.(7) Brainerd (S8)-(19)
8.(8) Park Center (S5)-(17)
8.(10) Hill-Murray (S4)-(17)
10.(9) Lakeville North (S3)-(12)

Others receiving votes: Benilde-St. Margaret's (S6)-(3), Duluth Denfeld (S7)-(3),Prior Lake (S2)-(1) Rochester John Marshall (S1)-(1)
 

May 15, 2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato Loyola (S2)-(38)
1.(2) Cherry (S7)-(38)
3.(3) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(31)
4.(5) Lewiston (S1)-(24)
5.(7) Blooming Prairie (S1)-(16)
6.(4) BGMR (S8)-(14)
7.(NR) Isle (S5)-(11)
8.(8) Mpls Washburn (S4)-(9)
8.(NR) Little Fork Big Falls (S7)-(9)
10.(NR) New Ulm Cathedral (S2)-(7)
10.(NR) Browerville (S5)-(7)
10.(NR) Chatfield (S1)-(7)

Others receiving votes: Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(4), New Life Academy (S4)-(3), Red Lake Falls (S8)-(1), Edgerton SW MN Christian (S3)-(1)
 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(3) Kasson-Mantorville (S1)-(54)
2.(7) Pipestone (S3)-(48)
3.(1) Hermantown (S7)-(47)
4.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(45)
5.(4) LeSueur-Henderson (S2)-(35)
6.(5) Albany (S6)-(27)
7.(11) St. Anthony (S4)-(18)
8.(6) New Ulm (S3)-(17)
8.(NR) Pequot Lakes (S6)-(17)
10.(8) Rochester Lourdes (S1)-(8)

Others receiving votes: Norwood-Young America (S2)-(6), Maple River (S2)-(3),Mora (S7)-(3), Becker (S5)-(1), St. Peter (2)-(1)

 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(2) North St Paul (S4)-(57)
2.(3) Forest Lake (S7)-(55)
3.(6) Mankato West (S2)-(48)
4.(1) Bloomington Jefferson (S3)-(47)
5.(6) Maple Grove (S5)-(44)
6.(5) Mankato East (S2)-(40)
7.(8) Brainerd (S8)-(29)
8.(4) Park Center (S5)-(25)
9.(10) Lakeville North (S3)-(16)
10.(NR) Hill-Murray (S4)-(13)

Others receiving votes: Prior Lake (S2)-(4), Benilde-St. Margaret's (S6)-(3),Duluth Denfeld (S7)-(2), Farmington (S1)-(1), Rochester John Marshall (S1)-(1)
 

 

May 8, 2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato Loyola (S2)-(51)
2.(2) Cherry (S7)-(49)
3.(3) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(44)
4.(4) BGMR (S8)-(23)
5.(8) Mpls Washburn (S4)-(22)
6.(NR) Isle (S5)-(20)
7.(5) Lewiston (S1)-(19)
7.(NR) New Ulm Cathedral (S2)-(19)
9.(10) Osakis (S5)-(18)
10.(7) Blooming Prairie (S1)-(16)

Others receiving votes: New Life Academy (S4)-(10), Browerville (S5)-(10),Red Lake Falls (S8)-(9), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(9), New York Mills (S6)-(4), NCE/UH (S8)-(3), Eden Valley-Watkins (5A)-(2), Maranatha Christian (S4)-(1), Upsala (S5)-(1)


 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Hermantown (S7)-(56)
2.(3) Kasson-Mantorville (S1)-(55)
3.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(44)
4.(7) Pipestone (S3)-(35)
5.(4) LeSueur-Henderson (S2)-(29)
6.(5) Albany (S6)-(28)
7.(6) New Ulm (S3)-(27)
8.(8) Rochester Lourdes (S1)-(17)
9.(10) Norwood-Young America (S2)-(10)
10.(11) St. Anthony (S4)-(9)

Others receiving votes: Maple River (S2)-(5), Pequot Lakes (S6)-(5),Mora (S7)-(4), Maple Lake (S5)-(3), Becker (S5)-(3)


 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(2) North St Paul (S4)-(47)
2.(3) Forest Lake (S7)-(43)
3.(1) Bloomington Jefferson (S3)-(42)
4.(6) Maple Grove (S5)-(35)
5.(6) Mankato West (S2)-(26)
6.(5) Mankato East (S2)-(23)
7.(4) Park Center (S5)-(19)
8.(8) Brainerd (S8)-(15)
9.(NR) Hill-Murray (S4)-(8)
10.(9) Benilde-St. Margaret's (S6)-(6)

Others receiving votes: Lakeville North (S3)-(4), Stillwater (S4)-(2),Prior Lake (S2)-(2), Duluth Denfeld (S7)-(2), Farmington (S1)-(1)


 

 

May 1, 2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato Loyola (S2)-(62)
2.(2) Cherry (S7)-(59)
3.(NR) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(31)
4.(8) BGMR (S8)-(29)
5.(5) Lewiston (S1)-(28)
6.(3) Red Lake Falls (S8)-(26)
7.(5) Blooming Prairie (S1)-(25)
8.(5) Mpls Washburn (S4)-(24)
9.(4) New York Mills (S6)-(22)
10.(NR) Osakis (S5)-(19)

Others receiving votes: Browerville (S5)-(12), New Ulm Cathedral (S2)-(11),New Life Academy (S4)-(11), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(8), Eden Valley-Watkins (5A)-(8), Martin County West (S2)-(7), Isle (S5)-(3)

 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Hermantown (S7)-(59)
2.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(53)
3.(4) Kasson-Mantorville (S1)-(48)
4.(5) LeSueur-Henderson (S2)-(38)
5.(3) Albany (S6)-(37)
6.(6) New Ulm (S3)-(24)
7.(8) Pipestone (S3)-(22)
8.(7) Rochester Lourdes (S1)-(9)
9.(9) Maple Lake (S5)-(8)
10.(NR) Norwood-Young America (S2)-(7)

Others receiving votes: St. Anthony (S4)-(6), Maple River (S2)-(6),Ottertail Central (S6)-(5), Mora (S7)-(4), Pequot Lakes (S6)-(3), Redwood Valley (S3)-(1)

 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Bloomington Jefferson (S3)-(67)
2.(2) North St Paul (S4)-(61)
3.(3) Forest Lake (S7)-(57)
4.(4) Park Center (S5)-(45)
5.(8) Mankato East (S2)-(34)
6.(6) Maple Grove (S5)-(26)
6.(7) Mankato West (S2)-(26)
8.(5) Brainerd (S8)-(24)
9.(11) Benilde-St. Margaret's (S6)-(13)
10.(NR) Rochester John Marshall (S1)-(9)
10.(NR) Lakeville North (S3)-(9)

Others receiving votes:Hill-Murray (S4)-(5),Duluth Denfeld (S7)-(5), Wayzata (S6)-(2), Prior Lake (S2)-(2) 
 

 

April 24 2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato Loyola (S2)-(30)
2.(NR) Cherry (S7)-(23)
3.(8) Red Lake Falls (S8)-(18)
4.(13) New York Mills (S6)-(15)
5.(5) Blooming Prairie (S1)-(13)
5.(7) Lewiston (S1)-(13)
5.(NR) Mpls Washburn (S4)-(13)
8.(2) New Ulm Cathedral (S2)-(10)
8.(6) BGMR (S8)-(10)
8.(9) Isle (S5)-(10)

Others receiving votes: Osakis (S5)-(6), New Life Academy (S4)-(2),NCE/UH (S8)-(2)
 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Hermantown (S7)-(64)
2.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(61)
3.(3) Albany (S6)-(50)
4.(7) Kasson-Mantorville (S1)-(49)
5.(5) LeSueur-Henderson (S2)-(38)
6.(8) New Ulm (S3)-(28)
7.(9) Rochester Lourdes (S1)-(23)
8.(10) Pipestone (S3)-(22)
9.(4) Maple Lake (S5)-(12)
10.(NR) Belle Plaine (S2)-(11)
10.(NR) St. Anthony (S4)-(11)

Others receiving votes: Maple River (S2)-(10),Ottertail Central (S6)-(5), Jackson CC (S3)-(1)
 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Bloomington Jefferson (S3)-(70)
2.(2) North St Paul (S4)-(61)
3.(3) Forest Lake (S7)-(45)
4.(4) Park Center (S5)-(37)
5.(5) Brainerd (S8)-(35)
6.(7) Maple Grove (S5)-(32)
7.(6) Mankato West (S2)-(31)
8.(8) Mankato East (S2)-(23)
9.(9) Stillwater (S4)-(18)
10.(10) Hopkins (S6)-(15)

Others receiving votes: Benilde-St. Margaret's (S6)-(6), Hill-Murray (S4)-(4),Hastings (S1)-(3), Farmington (S1)-(2), Wayzata (S6)-(1), Prior Lake (S2)-(1), Duluth Denfeld (S7)-(1)
 

 

April 17/2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.(3) Mankato Loyola (S2)-(36)
2.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(29)
3.(2) New Life Academy (S4)-(28)
4.(5) Osakis (S5)-(26)
5.(4) Blooming Prairie (S1)-(25)
6.(10) BGMR (S8)-(24)
7.(6) Lewiston (S1)-(20)
8.(NR) Red Lake Falls (S8)-(16)
9.(8) Isle (S5)-(8)
10.(8) Maranatha Christian (S4)-(4)
10.(NR) Mpls Washburn (S4)-(4)

Others receiving votes: , NCE/UH (S8)-(2)

 
 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(1) Hermantown (S7)-(69)
2.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(62)
3.(4) Albany (S6)-(53)
4.(3) Maple Lake (S5)-(44)
5.(5) LeSueur-Henderson (S2)-(32)
6.(6) Maple River (S2)-(29)
7.(NR) Kasson-Mantorville (S1)-(22)
8.(NR) New Ulm (S3)-(15)
9.(7) Rochester Lourdes (S1)-(14)
10.(NR) Pipestone (S3)-(10)

Others receiving votes: Belle Plaine (S2)-(9), Ottertail Central (S6)-(8),St. Anthony (S4)-(7), Pine Island (S1)-(6), Fergus Falls (S8)-(3), Hawley (S8)-(2)



 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.(NR) Bloomington Jefferson (S3)-(48)
2.(1) North St Paul (S4)-(47)
3.(2) Forest Lake (S7)-(30)
4.(4) Park Center (S5)-(26)
5.(NR) Brainerd (S8)-(22)
6.(6) Mankato West (S2)-(18)
7.(9) Maple Grove (S5)-(17)
8.(7) Mankato East (S2)-(13)
9.(8) Stillwater (S4)-(9)
10.(2) Hopkins (S6)-(8)

Others receiving votes: Benilde-St. Margaret's (S6)-(7), Farmington (S1)-(6),Burnsville (S3)-(6), Wayzata (S6)-(5), Anoka (S7)-(4), Hill-Murray (S4)-(3), Totino Grace (S5)-(3), Prior Lake (S2)-(2), Duluth Denfeld (S7)-(1) 



 

April 10/2012

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1.New Ulm Cathedral (S2)-(66)
2.New Life Academy (S4)-(50)
3.Mankato Loyola (S2)-(49)
4.Blooming Prairie (S1)-(41)
5.Osakis (S5)-(35)
6.Lewiston (S1)-(28)
7.Martin County West (S2)-(20)
8.Isle (S5)-(17)
8.Maranatha Christian (S4)-(17)
10.BGMR (S8)-(16)

Others receiving votes: Upsala (S5)-(15), Red Lake Falls (S8)-(15),Mpls Washburn (S4)-(14), NCE/UH (S8)-(2) 

 
 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1.Hermantown (S7)-(77)
2.Zumbrota-Mazeppa (S1)-(75)
3.Maple Lake (S5)-(60)
4.Albany (S6)-(48)
5.LeSueur-Henderson (S2)-(41)
6.Maple River (S2)-(27)
7.Belle Plaine (S2)-(25)
7.Rochester Lourdes (S1)-(25)
9.Fergus Falls (S8)-(22)
10.Pine Island (S1)-(17)

Others receiving votes: Ottertail Central (S6)-(13), Evelth-Gilbert (S7)-(6),Hawley (S8)-(4) 


 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1.North St Paul (S4)-(61)
2.Forest Lake (S7)-(48)
2.Hopkins (S6)-(48)
4.Park Center (S5)-(40)
5.Hastings (S1)-(38)
6.Mankato West (S2)-(32)
7.Mankato East (S2)-(26)
8.Stillwater (S4)-(23)
9.Maple Grove (S5)-(21)
10.Prior Lake (S2)-(13)

Others receiving votes: Wayzata (S6)-(12), Hill-Murray (S4)-(11),Benilde-St. Margaret's (S6)-(6), Duluth Denfeld (S7)-(4), Rochester John Marshall (S1)-(2) 


 

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Coaches Rankings for 2011

Rankings for 5/24

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(77)
2.(3) Martin County West (S2)-(63)
3.(4) Cherry-Cotton (S7)-(60)
4.(2) New Life Acadmey (S4)-(52)
5.(5) Blooming Prairie (S1)-(49)
6.(6) Hawley (S6)-(46)
7.(7) Osakis (S5)-(28)
8.(8) Lewiston-Altura (S1)-(25)
9.(9) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(24)
10.(NR) Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(5)

Others receiving votes: Badger/Greenbush-Middle River (S8)-(4), Wabasso (S3)-(2),Murray County Central (S3)-(2), Mankato Loyola (S2)-(2), Lester Prairie/Holy Trinity (S2)-(1)
 
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato East (S2)-(40)
2.(2) St. Anthony Village (S4)-(34)
2.(3) Park Center (S5)-(34)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(27)
5.(5) Pipestone (S3)-(24)
6.(6) Hermantown (S7)-(19)
7.(7) St. Paul Johnson (S4)-(12)
8.(9) New Ulm (S3)-(7)
9.(10) Rocori (S6)-(5)
9.(NR) Cloquet (S7)-(5)

Others receiving votes: Morris (S3)-(4), Mound Westonka (S5)-(3),Winona Cotter (S1)-(3), Redwood Valley (S3)-(1), Ottertail Central (S8)-(1), ## Saint Peter (S2)-(1)

 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (S3)-(70)
2.(2) North St. Paul (S4)-(58)
3.(3) Hastings (S1)-(57)
4.(5) Boomington Jefferson (S3)-(39)
5.(4) Shakopee (S2)-(36)
6.(6) Hopkins (S6)-(34)
7.(7) Totino-Grace (S5)-(30)
8.(8) Brainerd (S8)-(23)
9.(NR) Stillwater (S4)-(14)
10.(9) Forest Lake (S7)-(8)

Others receiving votes: Maple Grove (S5)-(7), Centennial (S5)-(5),Duluth Central/Denfeld (S7)-(4)

 

Rankings for 5/17

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(87)
2.(2) New Life Acadmey (S4)-(70)
3.(4) Martin County West (S2)-(68)
4.(3) Cherry-Cotton (S7)-(49)
5.(5) Blooming Prairie (S1)-(45)
6.(9) Hawley (S6)-(44)
7.(7) Osakis (S5)-(32)
8.(6) Lewiston-Altura (S1)-(30)
9.(NR) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(20)
10.(NR) Wabasso (S3)-(14)

Others receiving votes: Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(11), Lester Prairie/Holy Trinity (S2)-(7),NCE/UH Titans (S8)-(6), Murray County Central (S3)-(5), Badger/Greenbush-Middle River (S8)-(4), Silver Bay (S7)-(3) 
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato East (S2)-(59)
2.(2) St. Anthony Village (S4)-(55)
3.(4) Park Center (S5)-(46)
4.(3) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(33)
5.(7) Pipestone (S3)-(32)
6.(5) Hermantown (S7)-(20)
7.(6) St. Paul Johnson (S4)-(19)
8.(8) Mound Westonka (S5)-(18)
9.(10) New Ulm (S3)-(12)
10.(9) Rocori (S6)-(8)
10.(NR) Redwood Valley (S3)-(8)


Others receiving votes: Mora (S6)-(5),Winona Cotter (S1)-(5), Delano (S5)-(3), Albany (S6)-(3), Holy Family Catholic (S2)-(2), Ottertail Central (S8)-(1), Saint Peter (S2)-(1)
 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (S3)-(60)
2.(2) North St. Paul (S4)-(50)
3.(4) Shakopee (S2)-(47)
4.(3) Hastings (S1)-(37)
5.(5) Boomington Jefferson (S3)-(32)
6.(7) Totino-Grace (S5)-(27)
7.(6) Hopkins (S6)-(26)
8.(8) Brainerd (S8)-(21)
9.(9) Forest Lake (S7)-(14)
10.(NR) Stillwater (S4)-(6)

Others receiving votes: Maple Grove (S5)-(5), Centennial (S5)-(2),Rochester Mayo (S1)-(1), Prior Lake (S2)-(1), Park of Cottage Grove (S3)-(1)

 

 

Rankings for 5/10

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(86)
2.(2) New Life Acadmey (S4)-(78)
3.(3) Cherry-Cotton (S7)-(67)
4.(5) Martin County West (S2)-(55)
5.(4) Blooming Prairie (S1)-(48)
6.(7) Lewiston-Altura (S1)-(43)
7.(6) Osakis (S5)-(41)
8.(8) Lester Prairie/Holy Trinity (S2)-(22)
9.(NR) Hawley (S6)-(17)
10.(10) NCE/UH Titans (S8)-(16)

Others receiving votes: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(10), Wabasso (S3)-(6),Mankato Loyola (S2)-(5), Red Lake Falls (S8)-(1)
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato East (S2)-(78)
2.(3) St. Anthony Village (S4)-(68)
3.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(62)
4.(4) Park Center (S5)-(54)
5.(4) Hermantown (S7)-(34)
6.(7) St. Paul Johnson (S4)-(29)
7.(6) Pipestone (S3)-(25)
8.(NR) Mound Westonka (S5)-(19)
9.(10) Rocori (S6)-(16)
10.(8) New Ulm (S3)-(15)

Others receiving votes: Mora (S6)-(10), Ottertail Central (S8)-(9),Delano (S5)-(6), Morris (S3)-(5), Rochester Lourdes (S1)-(4), Winona Cotter (S1)-(4), Cloquet (S7)-(2)
 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (S3)-(85)
2.(2) North St. Paul (S4)-(77)
3.(3) Hastings (S1)-(73)
4.(6) Shakopee (S2)-(53)
5.(5) Boomington Jefferson (S3)-(45)
6.(4) Hopkins (S6)-(42)
7.(8) Totino-Grace (S5)-(35)
8.(10) Brainerd (S8)-(19)
9.(7) Forest Lake (S7)-(17)
9.(9) Maple Grove (S5)-(17)

Others receiving votes: Rochester Mayo (S1)-(7), Stillwater (S4)-(6),Centennial (S5)-(5), Duluth Central/Denfeld (S7)-(5), Prior Lake (S2)-(3), Irondale (S5)-(3), East Ridge (S4)-(2), Hill-Murray (S4)-(1) 
 

Rankings for 5/3

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(80)
2.(2) New Life Acadmey (S4)-(65)
3.(3) Cherry-Cotton (S7)-(59)
4.(4) Blooming Prairie (S1)-(55)
5.(5) Martin County West (S2)-(50)
6.(6) Osakis (S5)-(34)
7.(NR) Lewiston-Altura (S1)-(24)
8.(10) Lester Prairie/Holy Trinity (S2)-(18)
9.(8) Mankato Loyola (S2)-(14)
10.(7) Wabasso (S3)-(9)
10.(NR) NCE/UH Titans (S8)-(9)

Others receiving votes: Hawley (S6)-(8),Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(7), Badger/Greenbush-Middle River (S8)-(3), Murray County Central (S3)-(3), Maranatha (S4)-(1), Sleepy Eye St. Mary's (S2)-(1)

 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato East (S2)-(65)
2.(2) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(56)
3.(5) St. Anthony Village (S4)-(50)
4.(3) Hermantown (S7)-(48)
4.(7) Park Center (S5)-(48)
6.(6) Pipestone (S3)-(33)
7.(8) St. Paul Johnson (S4)-(26)
8.(4) New Ulm (S3)-(21)
9.(9) Ottertail Central (S8)-(12)
10.(10) Rocori (S6)-(11)

Others receiving votes: Mound Westonka (S5)-(9), Cloquet (S7)-(3),Rochester Lourdes (S1)-(2), Delano (S5)-(1)

 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (S3)-(70)
2.(2) North St. Paul (S4)-(59)
3.(5) Hastings (S1)-(50)
4.(4) Hopkins (S6)-(42)
5.(6) Boomington Jefferson (S3)-(37)
6.(7) Shakopee (S2)-(34)
7.(3) Forest Lake (S7)-(27)
8.(NR) Totino-Grace (S5)-(16)
9.(8) Maple Grove (S5)-(15)
10.(9) Brainerd (S8)-(13)

Others receiving votes: Prior Lake (S2)-(9), Centennial (S5)-(9),Hill-Murray (S4)-(2), Duluth Central/Denfeld (S7)-(2)
 

Rankings for 4/26

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(87)
2.(2) New Life Acadmey (S4)-(76)
3.(3) Cherry-Cotton (S7)-(73)
4.(4) Blooming Prairie (S1)-(57)
5.(5) Martin County West (S2)-(47)
6.(6) Osakis (S5)-(36)
7.(6) Wabasso (S3)-(25)
8.(9) Mankato Loyola (S2)-(17)
9.(8) Maranatha (S4)-(14)
10.(NR) Lester Prairie/Holy Trinity (S2)-(9)

Others receiving votes: Sacred Heart (S8)-(8), Lewiston-Altura (S1)-(8),Menahga (S6)-(7), Red Lake Falls (S8)-(7), Silver Bay (S7)-(6), Badger/Greenbush-Middle River (S8)-(5), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(5), Lake Crystal (S2)-(4), Hawley (S6)-(2), Murray County Central (S3)-(1), NCE/UH Titans (S8)-(1) 
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato East (S2)-(68)
2.(3) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(61)
3.(1) Hermantown (S7)-(51)
4.(4) New Ulm (S3)-(48)
5.(7) St. Anthony Village (S4)-(30)
6.(7) Pipestone (S3)-(29)
7.(5) Park Center (S5)-(27)
8.(6) St. Paul Johnson (S4)-(24)
9.(7) Ottertail Central (S8)-(19)
10.(NR) Rocori (S6)-(10)

Others receiving votes: Cloquet (S7)-(5), Delano (S5)-(4),St. Cloud Cathedral (S6)-(4), Holy Family Catholic (S2)-(3), Rochester Lourdes (S1)-(2) 
 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (S3)-(70)
2.(2) North St. Paul (S4)-(63)
3.(5) Forest Lake (S7)-(45)
4.(6) Hopkins (S6)-(43)
5.(4) Hastings (S1)-(39)
6.(3) Boomington Jefferson (S3)-(37)
7.(8) Shakopee (S2)-(27)
8.(7) Maple Grove (S5)-(25)
9.(9) Brainerd (S8)-(17)
10.(10) Prior Lake (S2)-(10)

Others receiving votes: Centennial (S5)-(5), Totino-Grace (S5)-(4)

Rankings for 4/19

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(2) New Ulm Cathedral (2A)-(87)
2.(1) New Life Acadmey (4A)-(79)
3.(4) Cherry-Cotton (7A)-(76)
4.(5) Blooming Prairie (1A)-(59)
5.(NR) Martin County West (2A)-(38)
6.(3) Wabasso (3A)-(35)
6.(9) Osakis (5A)-(35)
8.(9) Maranatha (4A)-(27)
9.(7) Mankato Loyola (2A)-(23)
10.(6) Lake Crystal (2A)-(20)

Others receiving votes: Menahga (6A)-(16), Silver Bay (7A)-(10),Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(8), Sacred Heart (8A)-(8), Murray County Central (3A)-(7), NCE/UH Titans (8A)-(7), Lewiston-Altura (1A)-(6), Providence Acadmey (4A)-(5), Hawley (6A)-(3), Barnum (5A)-(1)

 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(2) Mankato East (2AA)-(67)
1.(3) Hermantown (7AA)-(67)
3.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(66)
4.(6) New Ulm (3AA)-(49)
5.(1) Park Center (5AA)-(43)
6.(5) St. Paul Johnson (4AA)-(42)
7.(6) Pipestone (3AA)-(21)
7.(8) St. Anthony Village (4AA)-(21)
7.(10) Ottertail Central (8AA)-(21)
10.(NR) Delano (5AA)-(11)

Others receiving votes: Rocori (6AA)-(9), Holy Family Catholic (2AA)-(9),Cloquet (7AA)-(7), Rochester Lourdes (1AA)-(6), Minnehaha Academy (4AA)-(1)

 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (3AAA)-(80)
2.(2) North St. Paul (4AAA)-(72)
3.(3) Boomington Jefferson (3AAA)-(55)
4.(4) Hastings (1AAA)-(54)
5.(5) Forest Lake (7AAA)-(48)
6.(6) Hopkins (6AAA)-(31)
7.(7) Maple Grove (5AAA)-(26)
8.(NR) Shakopee (2AAA)-(18)
9.(NR) Brainerd (8AAA)-(15)
10.(NR) Prior Lake (2AAA)-(8)

Others receiving votes: Centennial (5AAA)-(7), Rosemount (3AAA)-(6),Hill-Murray (4AAA)-(5), Farmington (1AAA)-(5), Totino-Grace (5AAA)-(5), Mankato West (2AAA)-(3), Duluth Central/Denfeld (7AAA)-(2)

 

Rankings for 4/12

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Life Acadmey (4A)-(76)
2.(2) New Ulm Cathedral (2A)-(68)
3.(3) Wabasso (3A)-(40)
4.(4) Cherry (7A)-(37)
5.(5) Blooming Prairie (1A)-(31)
6.(6) Lake Crystal (2A)-(28)
7.(7) Mankato Loyola (2A)-(25)
8.(8) Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(22)
9.(9) Maranatha (4A)-(16)
9.(9) Osakis (5A)-(16)

Others receiving votes: Providence Acadmey (4A)-(13), Hawley (6A)-(12),Menahga (6A)-(10), Barnum (5A)-(10), MCC (2A)-(9), Sacred Heart (8A)-(9), Silver Bay (7A)-(9), Bertha Hewitt (6A)-(5), Lewiston-Altura (1A)-(4)
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Park Center (5AA)-(68)
2.(2) Mankato East (2AA)-(55)
3.(3) Hermantown (7AA)-(49)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(35)
5.(5) St. Paul Johnson (4AA)-(24)
6.(6) Pipestone (3AA)-(18)
6.(6) New Ulm (3AA)-(18)
8.(8) St. Anthony Village (4AA)-(17)
8.(8) Jackson County Central (3AA)-(17)
10.(10) Ottertail Central (8AA)-(14)

Others receiving votes: Rocori (6AA)-(13),Cloquet (7AA)-(12), Holy Family Catholic (2AA)-(10), St. Cloud Cathedral (6AA)-(6), Paynesville (6AA)-(6), St. Charles (1AA)-(1), Park Rapids (8AA)-(1)
 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (3AAA)-(79)
2.(2) North St. Paul (4AAA)-(73)
3.(3) Boomington Jefferson (3AAA)-(61)
4.(4) Hastings (1AAA)-(50)
5.(5) Forest Lake (7AAA)-(32)
6.(6) Hopkins (6AAA)-(31)
7.(7) Maple Grove (5AAA)-(22)
8.(8) Centennial (5AAA)-(21)
9.(9) East Ridge (4AAA)-(20)
10.(10) Rosemount (3AAA)-(18)


Others receiving votes: Hill-Murray (4AAA)-(13), Farmington (1AAA)-(5), Robbinsdale Armstrong (6AAA)-(4),Totino-Grace (5AAA)-(4), Duluth Central/Denfeld (7AAA)-(3), Anoka (7AAA)-(2)
 

 

Coaches Rankings for 2010

Rankings for 6/7

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) Cherry-Cotton (7A)-(40)
2.(2) New Ulm Cathedral (2A)-(35)
3.(3) Barnum (5A)-(33)
4.(4) New Life Academy (4A)-(28)
5.(5) Blooming Prairie (1A)-(24)
6.(8) Badger/Greenbush-M R  (8A)-(20)
7.(9) Hope Lutheran (1A)-(9)
8.(7) Mankato Loyola (2A)-(8)
9.(NR) St Bernard's (4A)-(6)
10.(6) Osakis (5A)-(5)

Others receiving votes: Edgerton (3A)-(4), Houston (1A)-(3),Parkers Prairie (6A)-(3), Hawley (6A)-(1), Sacred Heart (8A)-(1),Menahga (6A)-1
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(2) Hermantown (7AA)-(30)
2.(3) Pipestone Area (3AA)-(27)
3.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(22)
4.(5) Ottertail Central (8AA)-(21)
5.(6) St. Anthony Village (4AA)-(14)
6.(7) Rocori (6AA)-(13)
7.(1) Becker (5AA)-(12)
8.(NR) Mankato-East (2AA)-(8)
9.(8) Winona Cotter (1AA)-(6)
10.(NR) Park Center (5AA)-(5)

Others receiving votes: St. Cloud Cathedral (6AA)-(4), Maple River (2AA)-(2),Jackson County Central (3AA)-(1)
 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Burnsville (3AAA)-(40)
2.(3) North St. Paul (4AAA)-(35)
3.(5) Hastings (1AAA)-(30)
4.(2) Eagan (3AAA)-(28)
5.(6) Forest Lake (7AAA)-(24)
6.(8) Prior Lake (2AAA)-(15)
7.(4) Spring Lake Park (5AAA)-(14)
7.(NR) Maple Grove (5AAA)-(14)
9.(9) Mankato West (2AAA)-(8)
10.(7) Shakopee (2AAA)-(4)
10.(NR) Brainerd (8AAA)-(4)

Others receiving votes: Richfield (6AAA)-(3)

 

Rankings for 6/1

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(3) Cherry-Cotton (7A)-(54)
2.(1) New Ulm Cathedral (2A)-(47)
3.(4) Barnum (5A)-(46)
4.(5) New Life Academy (4A)-(33)
5.(7) Blooming Prairie (1A)-(29)
6.(9) Osakis (5A)-(25)
7.(2) Mankato Loyola (2A)-(20)
8.(NR) Badger/Greenbush-M R (8A)-(15)
9.(5) Hope Lutheran (1A)-(13)
9.(8) Houston (1A)-(13)

Others receiving votes: St Bernard's (4A)-(12), Hawley (6A)-(12),Edgerton (3A)-(3), Lewiston-Altura (1A)-(2), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(2), Sacred Heart (8A)-(2), Ogilvie (5A)-(2)


 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Becker (5AA)-(39)
2.(2) Hermantown (7AA)-(37)
3.(3) Pipestone Area (3AA)-(32)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(27)
5.(6) Ottertail Central (8AA)-(23)
6.(7) St. Anthony Village (4AA)-(15)
7.(9) Rocori (6AA)-(12)
8.(5) Winona Cotter (1AA)-(11)
8.(8) St. Cloud Cathedral (6AA)-(11)
10.(10) Jackson County Central (3AA)-(6)

Others receiving votes: Maple River (2AA)-(3), Visitation (4AA)-(2),New Ulm (3AA)-(2), Park Center (5AA)-(1)


 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(2) Burnsville (3AAA)-(47)
2.(1) Eagan (3AAA)-(45)
3.(3) North St. Paul (4AAA)-(41)
4.(4) Spring Lake Park (5AAA)-(36)
5.(5) Hastings (1AAA)-(31)
6.(6) Forest Lake (7AAA)-(23)
7.(8) Shakopee (2AAA)-(17)
8.(7) Prior Lake (2AAA)-(12)
9.(NR) Mankato West (2AAA)-(5)
10.(9) Bloomington Jefferson (3AAA)-(4)

Others receiving votes: Centennial (5AAA)-(3), Rosemount (3AAA)-(1),Osseo (5AAA)-(1), Stillwater (4AAA)-(1), Maple Grove (5AAA)-(1), East Ridge (4AAA)-(1)


 

Rankings for 5/24

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(3) New Ulm Cathedral (2A)-(66)
2.(1) Mankato Loyola (2A)-(63)
3.(2) Cherry-Cotton (7A)-(58)
4.(4) Barnum (5A)-(57)
5.(5) New Life Academy (4A)-(39)
5.(6) Hope Lutheran (1A)-(39)
7.(7) Blooming Prairie (1A)-(33)
8.(7) Houston (1A)-(29)
9.(9) St Bernard's (4A)-(14)
9.(10) Osakis (5A)-(14)

Others receiving votes:Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(10), Lewiston-Altura (1A)-(7),Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(5), Silver Bay (7A)-(3), Hawley (6A)-(2), Lake Crystal-Wellcome Memorial (2A)-(1)
)

 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Becker (5AA)-(67)
2.(2) Hermantown (7AA)-(65)
3.(3) Pipestone Area (3AA)-(57)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(47)
5.(5) Winona Cotter (1AA)-(37)
6.(6) Ottertail Central (8AA)-(29)
7.(8) St. Anthony Village (4AA)-(26)
8.(8) St. Cloud Cathedral (6AA)-(22)
9.(7) Rocori (6AA)-(17)
10.(10) Jackson County Central (3AA)-(7)

Others receiving votes: Visitation (4AA)-(6), Maple River (2AA)-(3),Minnehaha Academy (4AA)-(1), Minnewaska Area (6AA)-(1), Park Center (5AA)-(1)

 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Eagan (3AAA)-(80)
2.(2) Burnsville (3AAA)-(69)
3.(3) North St. Paul (4AAA)-(59)
4.(4) Spring Lake Park (5AAA)-(54)
5.(4) Hastings (1AAA)-(53)
6.(6) Forest Lake (7AAA)-(39)
7.(7) Prior Lake (2AAA)-(22)
8.(8) Shakopee (2AAA)-(19)
9.(11) Bloomington Jefferson (3AAA)-(17)
10.(9) Rosemount (3AAA)-(10)

Others receiving votes: Mankato West (2AAA)-(5), Centennial (5AAA)-(2),Osseo (5AAA)-(1), Stillwater (4AAA)-(1), Maple Grove (5AAA)-(1), East Ridge (4AAA)-(1), Hill-Murray (4AAA)-(1)
 

Rankings for 5/17

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(3) Mankato Loyola (2A)-(38)
2.(1) Cherry-Cotton (7A)-(36)
3.(2) New Ulm Cathedral (2A)-(32)
4.(5) Barnum (5A)-(26)
5.(6) New Life Academy (4A)-(25)
6.(7) Hope Lutheran (1A)-(16)
7.(9) Houston (1A)-(12)
7.(10) Blooming Prairie (1A)-(12)
9.(4) St Bernard's (4A)-(10)
10.(8) Osakis (5A)-(8)

Others receiving votes: Hawley (6A)-(2), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(1),Lewiston-Altura (1A)-(1), Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(1)

 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Becker (5AA)-(59)
2.(2) Hermantown (7AA)-(55)
3.(3) Pipestone Area (3AA)-(44)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(42)
5.(5) Winona Cotter (1AA)-(34)
6.(6) Ottertail Central (8AA)-(27)
7.(7) Rocori (6AA)-(19)
8.(8) St. Cloud Cathedral (6AA)-(14)
8.(11) St. Anthony Village (4AA)-(14)
10.(9) Jackson County Central (3AA)-(8)

Others receiving votes: Minnehaha Academy (4AA)-(5), Minnewaska Area (6AA)-(3),Maple River (2AA)-(3), New Ulm (3AA)-(1), Park Center (5AA)-(1)
 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(2) Eagan (3AAA)-(65)
2.(3) Burnsville (3AAA)-(60)
3.(1) North St. Paul (4AAA)-(53)
4.(4) Hastings (1AAA)-(50)
4.(5) Spring Lake Park (5AAA)-(50)
6.(6) Forest Lake (7AAA)-(27)
7.(7) Prior Lake (2AAA)-(23)
8.(8) Shakopee (2AAA)-(16)
9.(9) Rosemount (3AAA)-(13)
10.(11) Mankato West (2AAA)-(11)

Others receiving votes: Osseo (5AAA)-(1), Bloomington Jefferson (3AAA)-(1),Stillwater (4AAA)-(1), Maple Grove (5AAA)-(1), East Ridge (4AAA)-(1)

Rankings for 5/10

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(2) Cherry-Cotton (7A)-(53)
2.(1) New Ulm Cathedral (2A)-(49)
3.(3) Mankato Loyola (2A)-(48)
4.(4) St Bernard's (4A)-(47)
5.(6) Barnum (5A)-(39)
6.(5) New Life Academy (4A)-(33)
7.(7) Hope Lutheran (1A)-(16)
8.(8) Osakis (5A)-(9)
9.(NR) Houston (1A)-(8)
10.(NR) Blooming Prairie (1A)-(7)

Others receiving votes: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(6), Silver Bay (7A)-(6),Sacred Heart (8A)-(3), Lake Crystal-Wellcome Memorial (2A)-(2), Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(1), Edgerton (3A)-(1), Ogilvie (5A)-(1), Lewiston-Altura (1A)-(1)


 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Becker (5AA)-(74)
2.(3) Hermantown (7AA)-(65)
3.(2) Pipestone Area (3AA)-(63)
4.(5) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(54)
5.(4) Winona Cotter (1AA)-(52)
6.(7) Ottertail Central (8AA)-(36)
7.(6) Rocori (6AA)-(34)
8.(9) St. Cloud Cathedral (6AA)-(14)
9.(8) Jackson County Central (3AA)-(13)
10.(10) Minnehaha Academy (4AA)-(8)

Others receiving votes: St. Anthony Village (4AA)-(5), Minnewaska Area (6AA)-(5),Maple River (2AA)-(3), Visitation (4AA)-(3), New Ulm (3AA)-(2), Waseca (2AA)-(2), Mound-Westonka (5AA)-(1), Park Center (5AA)-(1),






 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) North St. Paul (4AAA)-(58)
2.(2) Eagan (3AAA)-(56)
3.(4) Burnsville (3AAA)-(42)
4.(3) Hastings (1AAA)-(38)
5.(6) Spring Lake Park (5AAA)-(36)
6.(4) Forest Lake (7AAA)-(34)
7.(7) Prior Lake (2AAA)-(22)
8.(9) Shakopee (2AAA)-(9)
9.(NR) Rosemount (3AAA)-(6)
10.(NR) Osseo (5AAA)-(4)

Others receiving votes: Mankato West (2AAA)-(3), Hopkins (6AAA)-(3),Richfield (6AAA)-(2), Centennial (5AAA)-(1), Bloomington Jefferson (3AAA)-(1), Stillwater (4AAA)-(1), Maple Grove (5AAA)-(1), East Ridge 4AAA-(1), Hill-Murray (4AAA)-(1) 



 

Rankings for 5/3

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (2A)-(51)
2.(2) Cherry-Cotton (7A)-(50)
3.(5) Mankato Loyola (2A)-(44)
4.(6) St Bernard's (4A)-(40)
5.(4) New Life Academy (4A)-(28)
6.(2) Barnum (5A)-(24)
7.(7) Hope Lutheran (1A)-(19)
8.(9) Osakis (5A)-(16)
9.(10) Silver Bay (7A)-(15)
9.(11) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(15)

Others receiving votes:Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(6), Lake Crystal-Wellcome Memorial (2A)-(5),Parkers Prairie (6A)-(4), Sacred Heart (8A)-(3), Edgerton (3A)-(3), Ogilvie (5A)-(3), Nashwauk-Keewatin (7A)-(2), Waterville-Elysian-Morristown (1A)-(1), Lewiston-Altura (1A)-(1)

 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Becker (5AA)-(58)
2.(2) Pipestone Area (3AA)-(52)
3.(3) Hermantown (7AA)-(51)
4.(4) Winona Cotter (1AA)-(35)
5.(5) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(28)
6.(10) Rocori (6AA)-(22)
7.(7) Ottertail Central (8AA)-(19)
8.(8) Jackson County Central (3AA)-(14)
9.(5) St. Cloud Cathedral (6AA)-(12)
10.(9) Minnehaha Academy (4AA)-(7)

Others receiving votes: St. Anthony Village (4AA)-(6), New Ulm (3AA)-(5),Waseca (2AA)-(5), Mound-Westonka (5AA)-(3), Maple River (2AA)-(3), Visitation (4AA)-(2), Park Center (5AA)-(1)





 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) North St. Paul (4AAA)-(69)
2.(2) Eagan (3AAA)-(62)
3.(3) Hastings (1AAA)-(45)
4.(4) Burnsville (3AAA)-(43)
4.(6) Forest Lake (7AAA)-(43)
6.(7) Spring Lake Park (5AAA)-(39)
7.(5) Prior Lake (2AAA)-(32)
8.(8) Mankato West (2AAA)-(17)
9.(9) Shakopee (2AAA)-(8)
10.(10) Hopkins (6AAA)-(7)

Others receiving votes: Rosemount (3AAA)-(5), Centennial (5AAA)-(1),Bloomington Jefferson (3AAA)-(1), Stillwater (4AAA)-(1), Maple Grove (5AAA)-(1), East Ridge 4AAA-(1)



 

Rankings for 4/26

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (2A)-(64)
2.(6) Cherry-Cotton (7A)-(45)
2.(7) Barnum (5A)-(45)
4.(5) New Life Academy (4A)-(40)
5.(3) Mankato Loyola (2A)-(32)
6.(2) St Bernard's (4A)-(28)
7.(NR) Hope Lutheran (1A)-(26)
8.(NR) Sacred Heart (8A)-(17)
9.(NR) Osakis (5A)-(15)
10.(4) Silver Bay (7A)-(14)

Others receiving votes: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(12), Lake Crystal-Wellcome Memorial (2A)-(12),Murray County Central (3A)-(7), Waterville-Elysian-Morristown (1A)-(6), Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(5), Nashwauk-Keewatin (7A)-(5), Northern Freeze (8A)-(4), Edgerton (3A)-(4), Lewiston-Altura (1A)-(2), Hawley (6A)-(2), Ogilvie (5A)-(1)
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Becker (5AA)-(54)
2.(2) Pipestone Area (3AA)-(48)
3.(3) Hermantown (7AA)-(47)
4.(5) Winona Cotter (1AA)-(30)
5.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(29)
5.(9) St. Cloud Cathedral (6AA)-(29)
7.(7) Ottertail Central (8AA)-(25)
8.(NR) Jackson County Central (3AA)-(20)
9.(6) Minnehaha Academy (4AA)-(10)
10.(8) Rocori (6AA)-(9)

Others receiving votes: New Ulm (3AA)-(8), St. Anthony Village (4AA)-(7),Mound-Westonka (5AA)-(6), Maple River (2AA)-(3), Visitation (4AA)-(3), Minnewaska Area (6AA)-(2), LeSueur-Henderson (2AA)-(1), Park Center (5AA) - (1)




 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(2) North St. Paul (4AAA)-(65)
2.(3) Eagan (3AAA)-(55)
3.(1) Hastings (1AAA)-(54)
4.(4) Burnsville (3AAA)-(45)
5.(7) Prior Lake (2AAA)-(30)
6.(9) Forest Lake (7AAA)-(29)
7.(10) Spring Lake Park (5AAA)-(22)
8.(5) Mankato West (2AAA)-(19)
9.(6) Shakopee (2AAA)-(17)
10.(NR) Hopkins (6AAA)-(10)

Others receiving votes: Rosemount (3AAA)-(9), Park of Cottage Grove (3AAA)-(6),Hill-Murray (4AAA)-(5), Centennial (5AAA)-(4), Osseo (5AAA)-(3), Bloomington Jefferson (3AAA)-(1), Stillwater (4AAA)-(1), Maple Grove (5AAA)-(1), East Ridge 4AAA-(1)


 

Rankings for 4/19

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(1) New Ulm Cathedral (2A)-(50)
2.(5) St Bernard's (4A)-(40)
3.(9) Mankato Loyola (2A)-(35)
4.(5) Silver Bay (7A)-(34)
5.(4) New Life Academy (4A)-(29)
6.(NR) Cherry-Cotton (7A)-(24)
7.(7) Barnum (5A)-(21)
8.(NR) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(20)
9.(8) Atwater-Cosmos-Grove City (5A)-(11)
10.(2) Lake Crystal-Wellcome Memorial (2A)-(9)
10.(NR) Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(9)

Others receiving votes: Hope Lutheran (1A)-(8),Waterville-Elysian-Morristown (1A)-(8), Wabasso (3A)-(7), Lewiston-Altura (1A)-(7), Sacred Heart (8A)-(5), Parkers Prairie (6A)-(5), Nashwauk-Keewatin (7A)-(3), Murray County Central (3A)-(3), Osakis (5A)-(3), Northern Freeze (8A)-(1), New York Mills (6A)-(1), Edgerton (3A)-(1), Brandon-Evansville (6A)-(1)
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(3) Becker (5AA)-(61)
2.(1) Pipestone Area (3AA)-(53)
3.(2) Hermantown (7AA)-(52)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(47)
5.(5) Winona Cotter (1AA)-(33)
6.(6) Minnehaha Academy (4AA)-(22)
7.(NR) Ottertail Central (8AA)-(21)
8.(NR) Rocori (6AA)-(20)
9.(10) St. Cloud Cathedral (6AA)-(19)
10.(NR) New Ulm (3AA)-(17)


Others receiving votes: Waseca (2AA)-(8), St. Peter (2AA)-(8),Jackson County Central (3AA)-(8), Mound-Westonka (5AA)-(7), St. Anthony Village (4AA)-(4), Cloquet (7AA)-(3), Maple River (2AA) -(3), Mankato-East (2AA)-(1), Visitation (4AA)-(1), LeSueur-Henderson (2AA)-(1)



 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Hastings (1AAA)-(77)
2.(2) North St. Paul (4AAA)-(72)
3.(3) Eagan (3AAA)-(61)
4.(4) Burnsville (3AAA)-(41)
5.(5) Mankato West (2AAA)-(29)
6.(5) Shakopee (2AAA)-(26)
7.(NR) Prior Lake (2AAA)-(24)
8.(10) Rosemount (3AAA)-(21)
9.(10) Forest Lake (7AAA)-(20)
10.(8) Spring Lake Park (5AAA)-(19)

Others receiving votes: Hopkins (6AAA)-(17), Osseo (5AAA)-(15),Park of Cottage Grove (3AAA)-(14), Hill-Murray (4AAA)-(3), Centennial (5AAA)-(1), Bloomington Jefferson (3AAA)-(1), Stillwater (4AAA)-(1)

 

Rankings for 4/12

CLASS A
Rank. Previous School (Section) -(Points)
1.(2) New Ulm Cathedral (2A)-(47)
2.(3) Lake Crystal-Wellcome Mem(2A)-(44)
3.(1) Wabasso (3A)-(36)
4.(4) New Life Academy (4A)-(32)
5.(5) St Bernard's (4A)-(29)
5.(9) Silver Bay (7A)-(29)
7.(17) Barnum (5A)-(20)
8.(8) Atwater-Cosmos-Grove City (5A)-(19)
9.(6) Mankato Loyola (2A)-(13)
10.(7) Sacred Heart (8A)-(12)

Others receiving votes: Nashwauk-Keewatin (7A)-(9), Hawley (6A)-(7),Cherry-Cotton (7A)-(7), Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(6), Parkers Prairie (6A)-(6), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(4), Northern Freeze (8A)-(4), Lewiston-Altura (1A)-(3), Murray County Central (3A)-(3)
 
Class AA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(2) Pipestone Area (3AA)-(64)
2.(1) Hermantown (7AA)-(56)
3.(3) Becker (5AA)-(45)
4.(4) Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(34)
5.(4) Winona Cotter (1AA)-(33)
6.(6) Minnehaha Academy (4AA)-(29)
7.(7) Waseca (2AA)-(24)
8.(8) St. Peter (2AA)-(19)
9.(11) Mankato-East (2AA)-(18)
10.(14) St. Cloud Cathedral (6AA)-(17)

Others receiving votes: Ottertail Central (8AA)-(14), New Ulm (3AA)-(12),Rocori (6AA)-(8), Jackson County Central (3AA)-(5), Visitation (4AA)-(4), Mound-Westonka (5AA)-(2), Fergus Falls (8AA)-(1)


 
Class AAA
Rank. Previous  School (Section) -(Points)
1.(1) Hastings (1AAA)-(40)
2.(2) North St. Paul (4AAA)-(34)
3.(2) Eagan (3AAA)-(33)
4.(4) Burnsville (3AAA)-(28)
5.(5) Mankato West (2AAA)-(20)
5.(7) Shakopee (2AAA)-(20)
7.(12) Hopkins (6AAA)-(11)
8.(6) Spring Lake Park (5AAA)-(10)
9.(8) Osseo (5AAA)-(8)
10.(8) Rosemount (3AAA)-(6)
10.(14) Forest Lake (7AAA)-(6)

Others receiving votes: Park of Cottage Grove (3AAA)-(2),Prior Lake (2AAA)-(2)
 

Rankings for Pre-Season

CLASS A
Rank. School (Section) -(Points)
1. Wabasso (3A)-(50)
2. New Ulm Cathedral (2A)-(44)
3. Lake Crystal-Wellcome Mem (2A)-(42)
4. New Life Academy (4A)-(36)
5. St Bernard's (4A)-(31)
6. Mankato Loyola (2A)-(29)
7. Sacred Heart (8A)-(23)
8. Atwater-Cosmos-Grove City (5A)-(21)
9. Silver Bay (7A)-(20)
10. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3A)-(15)

Others receiving votes:Badger/Greenbush-Middle River (8A)-(12), Hope Lutheran (1A)-(10),Parkers Prairie (6A)-(10), Lewiston-Altura (1A)-(10), Hawley (6A)-(9), Waterville-Elysian-Morristown (1A)-(8), Barnum (5A)-(6), Cherry-Cotton (7A)-(4), Nashwauk-Keewatin (7A)-(4), Murray County Central (3A)-(1)

 
Class AA
Rank. School (Section) -(Points)
1. Hermantown (7AA)-(48)
2. Pipestone Area (3AA)-(47)
3. Becker (5AA)-(36)
4. Zumbrota-Mazeppa (1AA)-(32)
4. Winona Cotter (1AA)-(32)
6. Minnehaha Academy (4AA)-(25)
7. Waseca (2AA)-(21)
8. St. Peter (2AA)-(16)
9. Ottertail Central (8AA)-(13)
10. Rocori (6AA)-(12)

Others receiving votes: Mankato-East (2AA)-(10), New Ulm (3AA)-(9),Jackson County Central (3AA)-(9), St. Cloud Cathedral (6AA)-(6), Visitation (4AA)-(4), Virginia (7AA)-(4), Mound-Westonka (5AA)-(3), Zimmerman (5AA)-(2), Minnewaska Area (6AA)-(1)
 
Class AAA
Rank. School (Section) -(Points)
1. Hastings (1AAA)-(35)
2. Eagan (3AAA)-(30)
2. North St. Paul (4AAA)-(30)
4. Burnsville (3AAA)-(25)
5. Mankato West (2AAA)-(18)
6. Spring Lake Park (5AAA)-(13)
7. Shakopee (2AAA)-(12)
8. Rosemount (3AAA)-(11)
8. Osseo (5AAA)-(11)
10. Park of Cottage Grove (3AAA)-(10)
10. Elk River (8AAA)-(10)

Others receiving votes: Hopkins (6AAA)-(9),Centennial (5AAA)-(3), Forest Lake (7AAA)-(2), Hill-Murray (4AAA)-(1)

Coaches Rankings for 2009

Rankings for 5/25/09

CLASS A
1. Lake Crystal-Wellcome 18-0
2. Wabasso 23-1
3. New Ulm Cathedral 21-3
4. Maple Lake 19-3
5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 19-3-1
6. Osakis 18-3
7. New Life Academy of Woodbury 18-6
8. Hawley 17-1
9.Cherry-Cotton 20-2
10. Chatfield 19-5
 
Class AA
1. Zumbrota Mazeppa
2. New Ulm
3. Pipestone
4. Waseca
5. Minnehaha
6. St. Cloud cathedral
7. Hermantown
8. Becker
9. Ottertail Central
10. Winona Cotter
Class AAA
1. Burnsville
2. Rosemount
3. Hastings
4. Osseo
5. Mankato East
6. Shakopee
7. Eagan
8. North St. Paul
9. Spring Lake Park
10. Hill-Murray

 

Rankings for 5/11/09

CLASS A
1. Lake Crystal - Wellcome 14-0
2. Wabasso 14-1
3. New Ulm Cathedral 15-2
4. Brandon-Evansville 16-1
5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 16-2
6. Maple Lake 14-3
7. Osakis 14-2
8. Lewiston 16-3
9. Badger-Greenbush 14-2
10. Hawley 12-1
 
Class AA
1. Zumbrota Mazeppa 17-1
2. Pipestone 16-2
3. St. Cloud Cathedral 16-1
4. St. Paul Como Park 16-2
5. New Ulm 15-2
6. Spring Grove Caledonia 14-2
7. Hermantown 15-2
8. Ottertail Central 13-2
9. Waseca 12-4
10. Winona Cotter 12-4
Class AAA
1. Burnsville
2. Rosemount
3. Hastings
4. Osseo
5. Mankato East
6. Shakopee
7. Eagan
8. North St. Paul
9. Spring Lake Park
10. Hill-Murray

 

Rankings for 5/4/09

CLASS A
1. Lake Crystal - Wellcome Memorial 11-0
2. Wabasso 11-1
3. New Ulm Cathedral 10-1
4. Lewiston 14-1
5. Martin County West 11-1
6. Brandon - Evansville 10-1
7. Maple Lake 9-2
8. Badger/Greenbush - Middle River 11-1
9. Blooming Prairie 11-2
10. Cherry 13-2

 

Class AA
1. Pipestone 11-1
2. Zumbrota mazeppa 16-1
3. Spring Grove /Caledonia 12-0
4. St. Paul Como Park 13-2
5. St. Cloud Cathedral 11-1
6. Becker 10-2
7. Hermantown 8-1
8. Ottertail Central 12-1
9. Waseca 10-3
10. Winona Cotter 9-3
Class AAA
1. Burnsville 11-1
2. Hastings 10-1
3. Prior Lake 12-0
4. Osseo 13-2
5. Rosemount 11-2
6. Eagan 10-4
7. Mankato East 13-1
8. Shakopee  12-1 
9. Park 7-4
10. North St. Paul 9-3

 

Rankings for 4/27/09

CLASS A
1. Wabasso
2. Lake Crystal-Wellcome
3. Lewiston
4. New Ulm Cathedral
5. Badger-Greenbush- Middle River
6. Brandon-Evansville
7. Hawley
8. Silver Bay
9. Cherry
10. Edgerton
Class AA
1. New Ulm
2. Pipestone Area
3. Zumbrota Mazeppa
4. St. Paul como park
5. Waseca
6. Becker
7. Hermantown
8. Ottertail Central
9. Winona Cotter
10. Maple River
 
Class AAA
1. Burnsville
2. Hastings
3. North St. Paul
4. Eagan
5. Osseo
6. Rosemount
7. Park of Cottage Grove
8. Shakopee
9. Prior Lake
10. Mankato East

 

 

Coaches Rankings for 2008

Rankings for 5/17/08

CLASS A
1. Wabasso
2. New Life Academy of Woodbury
3. Maple Lake
4. Faribault Bethlehem Academy
5. Saint Bernards
6. Verndale  
7. Sacred Heart
8. New Ulm Catheral
9. Chatfield
10. Sleepy Eye St. Mary's
Class AA
1 New Ulm
2 Orono
3 Pipestone Area
4  St. Peter
5 St. Charles
6 Becker
7 Minnehaha Academy
8 Ottertail Central
9  Winona Cotter
10 Zumbrota-Mazeppa
Class AAA
1. Eagan
2. Big Lake
3. Park
4. Jefferson
5. Burnsville
6. Hopkins
7.  Osseo
8. North St. Paul 
9. Mankato East
10. Wayzata
 
 

Rankings for 5/12/08

CLASS A
1. Wabasso
2. New Life Academy of Woodbury
3. Saint Bernards
4. Maple Lake
5. Sacred Heart
6. Verndale  
7. New Ulm Catheral
8. Faribault Bethlehem Academy
9. Chatfield
10. Sleepy Eye St. Mary's
Class AA
1 New Ulm
2 Orono
3 Pipestone Area
4  St. Peter
5 St. Charles
6 Hermantown
7 Ottertail Central
8 Becker
9  Minnehaha Academy
10 Zumbrota-Mazeppa
Class AAA
1. Eagan
2. Big Lake
3. Wayzata 
4. Park
5. Jefferson
6. Burnsville
7.  Hopkins
8. Osseo
9. North St. Paul 
10. Mankato East
 
 

Rankings for 5/5/08

CLASS A
1. New Life Academy of Woodbury
2. Wabasso
3. Saint Bernards
4. Sacred Heart
5. Faribault Bethlehem Academy
6. Chatfield
7.  Silver Bay
8.  Maple Lake
9. Kerkoven-Murdock-Sunburg
10. Verndale 
Class AA
1 New Ulm
2 St. Peter
3 Orono
4 Pipestone Area 
5 St. Charles
6 Zumbrota-Mazeppa
7 Minnehaha Academy
8 Ottertail Central
9  Waseca 
10 Becker
Class AAA
1. North St. Paul 
2. Eagan
3. Big Lake
4. Wayzata 
5. Park
6. Burnsville
7.  Jefferson
8. Osseo
9. Hopkins
10. Benilde St Margret
 
 

Rankings for 4/28/08

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Saint Bernards
3. New Life Academy of Woodbury
4. Sacred Heart
5. Faribault Bethlehem Academy
6. GFW 
7. Chatfield 
8.  Red Rock Central / Westbrook WG
9. Maple Lake
10. Silver Bay
Class AA
1 St. Peter
2 New Ulm
3 Orono
4 Pipestone Area 
5 Zumbrota-Mazeppa
6 Minnehaha Academy
7 Waseca 
8 St. Charles
9  Ottertail Central
10 Becker
Class AAA
1. Eagan 
2. Park
3. North St. Paul
4. Burnsville
5. Jefferson
6. Brainerd
7.  Hopkins
8. Elk River
9. Woodbury 
10. Mankato West
 

Rankings for 4/21/08

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. New Life Academy of Woodbury
3. Wabasha-Kellogg
4. Saint Bernards
5. Sacred Heart 
6. GFW 
7. Red Rock Central / Westbrook WG 
8. Faribault Academies 
9. Chatfield 
10. Menahga
Class AA
1 St. Peter
2 New Ulm
3 Orono
4 Pipestone Area 
5 Jackson County Central
6 Zumbrota-Mazeppa
7 St. Paul Academy
8 Waseca 
9 St. Charles 
10 Staples
Class AAA
1. Eagan 
2. Park
3. North St. Paul
4. Burnsville
5. Jefferson
6. Brainerd
7.  Hopkins
8. Elk River
9. Woodbury 
10. Mankato West
 

Pre-Season Rankings for 2008

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. New Life Academy of Woodbury
3. Wabasha-Kellogg
4. Saint Bernards
5. Sacred Heart 
6. GFW 
7. Red Rock Central / Westbrook WG 
8. Faribault Academies 
9. Chatfield 
10. Menahga
Class AA
1 Pipestone Area 
2 St. Anthony Village
3 Orono
4 St. Peter
5 Winona Cotter
6 New Ulm
7 Esko
8 Hermantown
9 Pine City 
10 Staples
Class AAA
1. Eagan 
2. Jefferson
3. NSP
4. Burnsville
5. Mankato West
6. Totino Grace
7.  Brainerd
8. Woodbury 
9. Elk River
10. Hopkins
 

Coaches Rankings for 2007

 

Rankings Final (5/24/07)

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. New Life Academy of Woodbury
3. Mankato Loyola 
4. Wabasha-Kellogg
5. Kerhoven-Murdock-Sunburg
6. Silver Bay
7. Providence Academy
8. Nicollet 
9. Ogilvie 
10.Cherry
Class AA
1 Winona Cotter
2 Pipestone Area
3 Maple Riverr
4 St. Anthony Village
5 Eveleth Gilbert
6 Maple Lake
7 Pine City 
8 Watertown Mayer
9 Esko
10 Park Rapids
Class AAA
1. Burnsville 
2. Chaska
3. Jefferson
4. Eagan
5. Mankato West
6. Hermantown
7. Big Lake 
8. Woodbury 
9. Brainerd
10. Rosemount


Minnesota-Scores.com  Rankings (Computerized) 5/21/07

Complete Class A Rankings

Complete Class A Rankings

Complete Class AAA Rankings

1 New Life Academy (18-3) 129.9
2 New Ulm Cathedral (21-0) 126.6
3 Wabasha-Kellogg (17-4) 119.0
4 Mankato Loyola (15-4) 118.5
5 Sacred Heart (12-2) 109.0
6 Nicollet (16-5) 100.9
7 Silver Bay (18-3) 95.7
8 Cherry (17-4) 95.2
9 Sleepy Eye Saint Mary's (18-4) 94.9
10 Murray County Central (14-2) 87.4
1 Winona Cotter (18-3) 126.5
2 Pipestone Area (18-2) 122.7
3 Esko (19-1) 114.7
4 Blue Earth Area (11-6) 113.8
5 Eveleth-Gilbert (18-2) 109.7
6 St. Peter (20-2) 108.3
7 Maple River (17-3) 106.1
8 Pine City (21-1) 100.3
T-9 St. Charles (19-3) 97.6
T-9 Benson/Hancock (19-0) 97.6
1 Hermantown (20-1) 114.3
2 Orono (22-0) 113.0
3 Burnsville (19-3) 110.5
4 Mankato West (21-0) 110.3
5 Bloomington Jefferson (16-5) 106.8
6 Woodbury (15-5) 103.9
7 Eagan (16-5) 101.5
8 Bemidji (17-3) 99.8
9 Chaska (19-3) 99.4
10 Eden Prairie (14-7) 99.2

 

Rankings for 5/14/07

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Wabasha-Kellogg
3. Mankato Loyola 
4. New Life Academy of Woodbury
5. Lester Prairie
6.Kerhoven-Murdock-Sunburg
7. Mountain Iron-Buhl
8. Providence Academy 
9. Silver Bay
10. Blooming Prairie
Class AA
1 Winona Cotter
2 Pipestone Area
3 St. Peter
4 St. Anthony
5 Maple River
6 Maple Lake
7 Ottertail Central 
8 Esko
9 Visitation 
10 Roseau
Class AAA
1. Jefferson
2. Eagan
3. Chaska
4. Burnsville 
5. Mankato West
6. Hermantown
7. Big Lake 
8. Woodbury 
9. North St. Paul
10. Rosemount

 

Rankings for 5/7/07

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Wabasha-Kellogg
3. Mankato Loyola 
4. New Life Academy of Woodbury
5. Lester Prairie
6.Kerhoven-Murdock-Sunburg
7. Mountain Iron-Buhl
8. Providence Academy 
9. Silver Bay
10. Blooming Prairie
Class AA
1 Winona Cotter
2 Pipestone Area
3 St. Peter
4 St. Anthony
5 Maple River
6 Maple Lake
7 Ottertail Central 
8 Esko
9 Visitation 
10 Roseau
Class AAA
1. Eagan
2. Jefferson
3. Chaska
4. Burnsville 
5. Centennial
6. Hopkins
7. Richfield
8. Woodbury 
9. North St. Paul
10. Rosemount

 

Rankings for 4/30/07

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Wabasha-Kellogg
3. Mankato Loyola 
4. New Life Academy of Woodbury
5. Lester Prairie
6.Kerhoven-Murdock-Sunburg
7. Mountain Iron-Buhl
8. Providence Academy 
9. Silver Bay
10. Blooming Prairie
Class AA
1 Winona Cotter
2 Pipestone Area
3 St. Peter
4 St. Anthony
5 Maple Lake
6 Eveleth 
7Blake 
8 Esko
9 Pine City
10 Dillworth Glynon Felton
Class AAA
1. Burnsville 
2. Jefferson
3. Chaska
4. Eagan
5. North St. Paul
6. Centennial
7. Park of Cottage Grove 
8. Hopkins
9. Rosemount
10. Mankato West

 

Rankings for 4/23/07

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Wabasha-Kellogg
3. Mankato Loyola 
4. New Life Academy of Woodbury
5. Saint Bernards
6. Blooming Prairie
7. Mesabi East
8. Silver Bay
9. Lester Prairie
10. Norman County East/Ulen-Hitterdal
Class AA
1 Winona Cotter
2 Pipestone Area
3 St. Peter
4 St. Anthony
5 Maple Lake
6 Eveleth 
7Blake 
8 Esko
9 Pine City
10 Dillworth Glynon Felton
Class AAA
1. Chaska 
2. Jefferson
3. Burnsville
4. North St. Paul
5. Rosemount
6. Centennial
7. Park of Cottage Grove 
8. Hopkins
9. Eagan
10. Mankato West

 

Rankings for 4/16/07

CLASS A
1. Springfield
2. Silver Bay
3. Mankato Loyola 
4. Wabasha-Kellogg
5. New Life Academy of Woodbury
6. Norman County East/Ulen-Hitterdal
7. Browerville
8. Kerkhoven- Murdock- Sunburg
9. New Ulm Cathedral
10. Wheaton
Class AA
1 Winona Cotter
2 Maple River
3 Proctor
4 St. Anthony
5 Pipestone Area
6 Visitation
7 St. Peter
8 Dillworth Glynon Felton
9 Esko
10 Pine City
Class AAA
1. Chaska 
2. Jefferson
3. Burnsville
4. North St. Paul
5. Rosemount
6. Park of Cottage Grove 
7. Hopkins
8. Minnetonka
9. Centennial
10. Mankato West

 

Pre-Season

CLASS A
1. Springfield
2. Silver Bay
3. Mankato Loyola 
4. Wabasha-Kellogg
5. New Life Academy of Woodbury
6. Norman County East/Ulen-Hitterdal
7. Browerville
8. Kerkhoven- Murdock- Sunburg
9. New Ulm Cathedral
10. Wheaton
Class AA
1 Winona Cotter
2 Maple River
3 Proctor
4 St. Anthony
5 Pipestone Area
6 Visitation
7 St. Peter
8 Dillworth Glynon Felton
9 Esko
10 Pine City
Class AAA
1. Burnsville
2. Jefferson
3. Chaska
4. North St. Paul
5. Rosemount
6. Minnetonka
7. Mankato West
8. Hopkins
9. Maple Grove 
10. Park of Cottage Grove

Coaches Rankings for 2006

 
     

Rankings for 5/22/06 (Final Coaches Poll)

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. New Life Academy of Woodbury
3. Norman County East/Ulen-Hitterdal
4. Holy Trinity
5. Browerville
6. Wabasha-Kellogg
7. Elgin-Millville
8. Houston
9. Ogilvie
10. Blooming Prairie
Class AA
1 Winona Cotter
2 Visitation
3 Maple Lake
4 Pine City
5 St. Charles
6 Jackson County Central
7 Pipestone Area
8 International Falls
9 Bagley
10 Maple River
Class AAA
1. Rosemount
2. Mankato West
3. North St. Paul
4. St. Paul Johnson
5. Burnsville
6.  Mounds View
7. Centennial
8. Minnetonka
9. Willmar 
10. Park of Cottage Grove
 

Minnesota-Scores.com final 2006 Rankings (Computerized) June 2, 2006

1 New Ulm Cathedral (21-2) 126.5
2 Wabasha-Kellogg (21-4) 123.5
3 New Life Academy (22-0) 119.9
4 NCE/U-H (24-1) 116.8
5 Elgin-Millville (20-8) 109.6
6 Mankato Loyola (17-8) 108.3
7 Browerville (18-1) 107.3
8 Littlefork-Big Falls (15-5) 99.6
9 Springfield (19-6) 98.3
10 Silver Bay (16-5) 97.2

 

1 Pipestone Area (19-3) 121.8
2 Winona Cotter (22-3) 121.3
3 Watertown-Mayer (18-6) 111.8
4 International Falls (23-3) 109.1
5 Benson/Hancock (22-6) 107.7
6 Staples-Motley (17-4) 104.5
7 Maple River (20-4) 102.5
8 Warroad (17-7) 102.3
9 Jackson County Central (19-4) 101.0
10 St. Anthony Village (21-3) 99.9

 

1 Minnetonka (20-2) 130.2
2 Rosemount (23-1) 129.0
3 Willmar (19-4) 126.0
4 Mankato West (24-2) 123.9
5 North St. Paul (24-2) 123.6
6 Chaska (18-5) 123.0
7 Mounds View (22-4) 122.7
8 Brainerd (19-6) 115.1
9 Burnsville (20-5) 114.9
10 Hermantown (22-4) 113.2

 

Rankings for 5/15/06

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. New Life Academy of Woodbury
3. Norman County East/Ulen-Hitterdal
4. Browerville
5. Wabasha-Kellogg
6. Ogilvie
7. Springfield
8. Elgin-Millville
9. Blooming Prairie
10. Houston
Class AA
1 Winona Cotter
2 Visitation
3 Maple Lake
4 Pine City
5 Jackson County Central
6 St. Peter
7 St. Charles
8 Minnewaska Area
9 Pipestone Area
10  International Falls
Class AAA
1. Rosemount
2. Mankato West
3. North St. Paul
4. St. Paul Johnson
5. Burnsville
6.  Mounds View
7. Centennial
8. Minnetonka
9. Willmar 
10. Park of Cottage Grove

Rankings for 5/8/06

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Springfield
3. Norman County East/Ulen-Hitterdal
4. Kerkhoven- Murdock- Sunburg
5. New Life Academy of Woodbury
6. Ogilvie
7. Browerville
8. Wabasha-Kellogg
9. Elgin-Millville
10. Houston 
Class AA
1 St. Charles
2 Winona Cotter
3 Visitation
4 St. Peter
5 Maple Lake
6 Greenway
7 Minnewaska Area
8 Pipestone
9 International Falls
10  Jackson County Central
Class AAA
1. Rosemount
2. North St. Paul
3. Willmar
4. St. Paul Johnson
5. Maple Grove
6.  Minnetonka
7. Burnsville 
8. Mankato West
9. Mounds View 
10. Centennial

Rankings for 5/1/06

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Saint Bernards
3. Norman County East/Ulen-Hitterdal
4. Kerkhoven- Murdock- Sunburg
5. Springfield
6. Elgin-Millville
7. Ogilvie
8. Browerville
9. Littlefork-Big Falls
10. Houston 
Class AA
1 St. Charles
2 St. Peter
3 Winona Cotter
4 Visitation
5 Minnehaha Academy
6 Jackson County Central
7 Minnewaska Area
8 Pipestone
9 Maple Lake
10 International Falls
Class AAA
1. Rosemount
2. North St. Paul
3. Willmar
4. St. Paul Johnson
5. Maple Grove
6.  Minnetonka
7. Burnsville 
8. Mankato West
9. Mounds View 
10. Centennial

Rankings for 4/24/06

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Saint Bernards
3. Ogilvie
4. Norman County East/Ulen-Hitterdal
5. Kerkhoven- Murdock- Sunburg
6. Littlefork-Big Falls
7. Springfield
8. Elgin-Millville
9. Browerville
10.Blooming Prairie 
Class AA
1 St. Charles
2 Winona Cotter
3 St. Peter
4 Visitation
5 Jackson County Central
6 Maple Lake
7 Minnehaha Academy
8 Pine City
9 Pipestone
10 Greenway
Class AAA
1. Rosemount
2. North St. Paul
3. Willmar
4. St. Paul Johnson
5. Maple Grove
6.  Minnetonka
7. Burnsville 
8. Mankato West
9. Mounds View 
10. Centennial

Rankings for 4/17/06

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Saint Bernards
3. Ogilvie
4. Menahga
5. Norman County East/Ulen-Hitterdal
6. Littlefork-Big Falls
7. Springfield
8. Elgin-Millville
9. Mankato Loyola
10.Blooming Prairie
 
Class AA
1 Jackson County Central
2 Winona Cotter
3 Foley
4 Greenway
5 Delano
6 St. Charles
7 Warroad
8 Benson-Hancock
9 Blue Earth Area
10 St. Paul Academy
Class AAA
1. Rosemount
2. North St. Paul
3. Mounds View 
4. Willmar
5. St. Paul Johnson
6.  Maple Grove
7. Minnetonka 
8. Burnsville
9. Mankato West
10. Centennial

Rankings for 4/10/06

CLASS A
1. New Ulm Cathedral
2. Saint Bernards
3. Ogilvie
4. Menahga
5. Norman County East/Ulen-Hitterdal
6. Littlefork-Big Falls
7. Springfield
8. Elgin-Millville
9. Mankato Loyola
10.Blooming Prairie
 
Class AA
1 Jackson County Central
2 Winona Cotter
3 Foley
4 Greenway
5 Delano
6 St. Charles
7 Warroad
8 Benson-Hancock
9 Blue Earth Area
10 St. Paul Academy
Class AAA
1. Rosemount
2. Centennial
3. NSP
4. Johnson 
5. Mounds View 
6.  Willmar
7. Mankato West
8. Minnetonka 
9. Maple Grove 
10.  Burnsville